Chrome Güncelleme 2022 - 2023 | Google Chrome Nasıl Güncellenir? -

Chrome Güncelleme 2022 – 2023 | Google Chrome Nasıl Güncellenir?

Chrome niye güncellenmiyor?, Chrome en son sürüm hangisi?, Chrome güncel mi?, Chrome Güncellenmiyor ne yapmalıyım? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Genel > Chrome Güncelleme 2022 – 2023 | Google Chrome Nasıl Güncellenir?
28 Aralık 2020
1.373 okunma
Chrome Güncelleme 2022 – 2023 | Google Chrome Nasıl Güncellenir?

Chrome, haftalık veya iki haftada bir güncelleme paketleri oluşturulan uygulamalardan biridir. Android, bilgisayar, iPhone ve iPad için çeşitli güncellemelere yer verilen sistemde ücretsiz bir şekilde Chrome güncelleme yapılabiliyor. App Store, Google Play, Chrome tarayıcısı gibi üç farklı yoldan güncelleme işlemlerinin gerçekleştirilmesi mümkündür. Bir ila üç dakika arasında yeni versiyonları indirebilir, uygulamayı kapatıp tekrar açarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Chrome Nasıl Güncellenir?

Chrome güncelleme dosyalarını bilgisayar için farklı, Android için farklı, iOS için farklı yollardan indirebiliyorsunuz. Genellikle sadece bir cihaz için değil, yeni versiyon oluşturulduğu taktirde 3 cihaz yapısı için de uyumlu olan versiyonlar oluşturuluyor. Bu nedenle eğer bilgisayarınızın Chrome tarayıcısını açarak, sağ üst kısımdan güncelleme butonuna tıkladıysanız, mobil cihazlarınızda da güncelleme yapabileceksiniz.

Chrome güncelleme dosyalarının indirilmesi için Android cihaz sahipleri tarafından yapılması gereken işlemler, Google Play üzerinden gerçekleştirilebiliyor. iOS işletim sistemine sahip olan Apple markasının ürünlerini kullanan kişiler ise App Store üzerinden profillerine giriş yaparak, güncel versiyonu indirebiliyorlar. Herhangi bir versiyonda isminiz, e- posta adresiniz gibi bilgiler istenmeksizin, “Güncellemeler – Uygulamalar” hakkındaki listelemenin yapılması mümkün olacaktır. Sadece bir kez versiyon güncellemesi yapılması, yıllarca yeterli olacak bir durum olarak görülmemelidir. Her bir versiyon, haftalık veya aylık periyotlarda otomatik olarak veya manüel olarak indirilmelidir.

Chrome Güncelleme Detaylı

Chrome güncelleme için bilgisayar kullanıyorsanız, Chrome uygulamasını açtıktan sonra, sağ üst kısımdaki üç butona tıklamalı ve güncelleştirmeler için bildirimleri incelemelisiniz. Yeşil, turuncu veya kırmızı renkte yer alan bildirimler, ne kadar süre önce güncellemenin geldiğinin anlaşılması için oluşturulmuştur. Chrome güncelleme indirilmesi için cihazda 1 GB ve üzerinde yer açılması gerekmediği gibi, mobil cihazlarda veya bilgisayarda 1 ila 50 mb arası güncellemeler yapılıyor. Daha yüksek değerlerdeki boyutlara ihtiyaç duyulmayacağı için, güvenlik ve kullanım yeniliklerinden mahrum kalınmaması son derece önemlidir.

Chrome Güncellemesi

Chrome güncelleme ihtiyaçlarının tam anlamıyla karşılanabilmesi için, Android, iOS ve bilgisayarlara yönelik üç türde versiyon çıkarılıyor. Herhangi bir ücret talebi bulunmadığı gibi, güvenlik sorunu yaratacak bir değişiklik yapılmayacaktır. Online alışverişler ve profil verileriniz başta olmak üzere, yaptığınız her işlemin güvenlik açıklarının kapatılması sağlanıyor. Chrome güncelleme işlemlerinde sadece İngilizce diliyle değil, Türkçe diliyle de hangi yeniliklerin yapıldığı, dosya boyutunun ne kadar olduğuna dair detayları görüntüleyebilirsiniz.

Benzer İçerik  Aras Kargo Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma 2022-2023 | Aras Kargo Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası Nedir

Android Chrome Güncelleme

Chrome gibi bir uygulamanın çok sık kullanılıyor olması, verilerin korunması ve güvenlik sorunlarıyla karşılaşılmaması nedeniyle, yeniliklerin yapılmasına dair ihtiyaç oluşturuyor. Chrome güncelleme ile ilgili açıklamalar Google resmi sayfalarında yer aldığı gibi, direkt olarak üç farklı cihaz türü için özel olarak kullanıma uygun şekilde yayınlanıyorlar. Bilgisayar kullanıcıları, tarayıcıyı açtıktan sonra en son versiyon halindeki Chrome güncelleme verilerine ulaşabiliyorlar.

  • Android telefonunuzdaki veya tabletinizdeki Chrome uygulamasının yeni versiyonuna sahip olmak için Google Play hesabınıza ve uygulamasına girmelisiniz.
  • Sol üst kısımda yer alan üst üste üç çizgili menü simgesine tıkladıktan sonra, “Uygulamaların ve oyunlarım” butonuna tıklamalısınız.
  • Açılacak olan pencerede, “Güncellemeler” adında tüm programlarınızı listeleyebilir ve Chrome uygulamasının yeni versiyonu bulunup bulunmadığını görüntüleyebilirsiniz.
  • Chrome uygulamasının sağ kısmında mavi renkte yer verilen güncelle butonuna tıklamanız halinde, en yakın zamanda çıkarılmış olan versiyonu indirmiş olacaksınız.

Android cihaz kullanan Chrome kullanıcıları ise yeni versiyonu indirmek için Google Play isimli platformdaki profillerine girmeleri gerekiyor. Bu sistemde tüm uygulamalar ve oyunlarla ilgili güncellemeleri listeleyebilir, telefonlarında yer alan her bir programı güncelleyebilirler. Chrome güncelleme işlemlerinin Apple markasının cihazlarında yapılması için ise App Store profiline girilmesi gerekiyor. Sistemde kişisel bilgiler talep edilmeyecek fakat eğer Apple kimlik şifresi istenirse, bu kodun girilmesi gerekecektir.


Bilgisayar Chrome Güncelleme

Bilgisayarda Chrome güncellemesinin yapılması için herhangi bir manüel işlemin yapılma zorunluluğu bulunmuyor. Eğer bilgisayarı kapatmak yerine, sürekli olarak uyku moduna alıyor ve Chrome sayfaları açık bir şekilde tutuyorsanız, en son güncellemelerin indirilmesi mümkün olmayacaktır. Chrome güncelleme yapması için, sayfa kapatılmalı ve yeniden açıldığı taktirde otomatik indirme işlemlerini, bir sonraki açılışta yapacak şekilde kullanılmalıdır. Günler hatta haftalar boyunca Chrome programının kapatılmaması, sürekli olarak yeni sekmeler açılarak kullanımın sürdürülmesi, çıkan yeni versiyonların otomatik bir şekilde indirilmesini engeller.

Benzer İçerik  Uzman Çavuş Maaşları 2022-2023 , TSK Uzman Çavuş ve Uzman Erbaş Maaşı

Chrome güncelleme işlemlerinde otomatik olan sürecin gerçekleşmemesi, bildirim geldiğinde direkt olarak güncellemenin manüel olarak yapılabilmesi mümkündür. Dizüstü veya masaüstü bilgisayarınıza indirdiğiniz tarayıcıyı açın. Sağ üstteki 3 noktaya tıkladıktan sonra, bekleyen herhangi bir güncelleme bulunuyorsa, üç farklı renkten biriyle karşılaşacaksınız. Eğer tarayıcı için yeşil renkli bir bildirim belirlenmişse, bu durumda 2 günden daha kısa süre önce güncelleme yayınlanmış olduğu anlaşılabilecektir. Turuncu renkli bir bildirim bulunuyorsa, bu durumda en son güncellemenin 4 gün önce yayınlandığı anlaşılabilir. Kırmızı renkli bir bildirim bulunuyorsa ise en son güncellemenin 1 hafta ve daha uzun bir süre önce yayınlanmış olduğu ortaya çıkacaktır.

  • Bilgisayarınızı açtıktan sonra, Chrome tarayıcısına tıklayın.
  • Sağ üstteki Diğer butonunu – üç nokta üst üste sembolünü tıklayın.
  • Google Chrome güncelle butonuna tıklayarak, en son versiyonu indirin.
  • Eğer bu adımları takip etmenize rağmen, Chrome için herhangi bir güncelleme butonu çıkmıyorsa son sürümü kullandığınız anlaşılacaktır.
  • Chrome güncelleme işleminin gerçekleşmesi halinde, yeniden başlat butonuna tıklamalı ve tarayıcıyı yeniden başlatarak, en son versiyonla kullanmaya başlamalısınız.

iPhone Chrome Güncelleme

Chrome güncelleme yapılması için Apple markasının cihazları üzerinden gerçekleştirilecek olan işlemlerde, App Store uygulamasının açılması gerekiyor. Daha sonra ise App Store profilinize yani sağ üstteki profil simgesine tıklamalısınız. Chrome güncelleme için açılan profil üzerinden, “Kullanılabilir Güncellemeler” isimli butona tıklamalı ve cihazınızda hangi güncellemeleri yapmanız gerektiğini listelemelisiniz. Eğer aralarında Chrome butonu bulunuyorsa, bu uygulamanın simgesine tıklamalı ve en son güncelleme hakkında bilgi almalısınız. Daha sonra ise “Güncelle” butonuna tıklayarak, Google tarafından kullanıma sunulan yeni versiyonu birkaç dakika içerisinde indirmeyi beklemeniz gerekiyor.

Chrome güncelleme için çok büyük paketlerle ve uzun periyotlarda güncellemeler yapmak yerine, haftalık veya aylık dönemlerde çok daha düşük boyutlarda değişimlere yer veriyor. Eğer yeni versiyonun indirilmesiyle ilgili App Store kullanımına veya Apple kimlik şifresine yönelik bir talepte bulunulursa, bu bilgiyi girmelisiniz. Daha sonra ise talep ettiğiniz tüm güncellemeler, en son versiyonlarıyla birlikte indirilebilecektir.

Benzer İçerik  Eskişehir'de Emlakçı Mağduriyeti Sürüyor!

iPad Chrome Güncelleme

Apple markasının bir cihaz türü olan iPad, Chrome güncelleme işlemlerinin yapılması gereken tabletlerden biridir. Ana arama motoru olarak Google Chrome kullanıldığı için, herhangi bir gizlilik ve güvenlik problemi yaşanmaması amacıyla, düzenli olarak versiyonlar yenilenmelidir. En son versiyonla ilgili bir duyuruda bulunulmasının ardından, direkt olarak Apple tarafından oluşturulan App Store uygulamasını açmanız gerekiyor.

Tabletinizden giriş yapabileceğiniz bu platformun sağ üst kısmında, profil olarak tanımlanan, profil fotoğrafı simgesi bulunacaktır. Profilim butonuna tıkladığınızda Chrome güncelleme için “Kullanılabilir Güncellemeler” adı verilen listede, bu uygulamanın yer alıp almadığını görüntüleyebilirsiniz. Eğer Google Chrome uygulaması da listede bulunuyorsa, tümünü güncelle butonuna tıklayabilir veya sadece Chrome için yapılacak olan güncelleme butonuna tıklayabilirsiniz. Yapılacak versiyon değişikliği için Apple kimlik şifresi istenirse, cihazınızla birlikte size tanımlanan şifreyi girmeniz gerekecektir.

İlginizi Çekebilir;

Windows 10 Güncelleme 2021 | Windows Güncellemesi Nasıl İndirilir?

Windows 10 Güncelleme Kapatma 2021 | Windows 10 Güncelleme Kapatma Nasıl Yapılır?

Denizbank Telefon Numarası Güncelleme, Değiştirme ve Bloke Kaldırma

Fibabank Telefon Numarası Değiştirme, Fibabanka Telefon Numarası Güncelleme

 Akbank Telefon Numarası Değiştirme, Akbank Telefon Numarası Güncelleme