Subay Maaşları 2022 - 2023 Yılı Subay Maaşları Ne Kadar? -

Subay Maaşları 2022 – 2023 Yılı Subay Maaşları Ne Kadar?

Subay maaşları, subay maaşları ne kadar? ortaokul mezunu nasıl subay olabilir mi, lise mezunları nasıl subay olabilir mi, üniversite mezunları nasıl subay olabilir mi, subay olma şartları nelerdir, subay olmak için fiziki şartlar nelerdir, subaylar ne iş yapar? subay maaşları kaç TL?

Anasayfa > Genel > Subay Maaşları 2022 – 2023 Yılı Subay Maaşları Ne Kadar?
16 Kasım 2020
1.290 okunma
Subay Maaşları 2022 – 2023 Yılı Subay Maaşları Ne Kadar?

Son zamanların en gözde mesleklerinden biri olan subaylık, ülkemizde çok önemli bir yere sahip. Bu yüzden senin için subaylık hakkında her şeyi detaylıca araştırdık. Subay kimdir? Subay nasıl olunur? Subay olma şartları nelerdir? Subaylık sınavına nasıl başvurulur? Subaylık mülakatları nasıl olur? Subay ne iş yapar? Subay maaşları ne kadardır?

Her Türk gencinin hayallerinden biri de subay olmaktır. Tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olan herkes subay olabilir. Ama sadece tek başına bu şart subay olmak için yetmez. Diğer şartlar da yerine getirilerek Türkiye Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı olarak subay olunması mümkün. Peki subay nasıl olunur?

Subay olmak için iki seçenek mevcuttur. Birincisi, askeri lise sınavına girerek, ikincisi ise lisans eğitimi ya da lisans mezunu olarak subaylık sınavlarına başvuruda bulunarak subay olabilirsin.

Ortaokuldan mezun olunması durumunda askeri lise sınavına başvuru yapılarak subaylık sınavına girebilirsin. Askeri lisede eğitimini tamamladıktan sonra subay olabilirsin.  Eğer lise mezunu isen Kuvvet Komutanlıklarından olan Kara, Deniz ya da Hava Kuvvetleri komutanlıklarına da başvuru yapabilirsin. Aynı zamanda üniversite sınavına girerek geçerli bir not aldığın takdirde istenilen boy ve kilo şartlarına uygunsan harp okullarına başvuru yapabilirsin.

Lisans mezunu isen Türk Silahlı Kuvvetleri’nin istediği boy, kilo, fiziki yeterlilik şartlarını taşıyorsan ve subaylık sınavlarından da başarılı olduğun halde, en çok 27 yaşına kadar başvuru yapabilirsin. Yüksek lisans mezunu isen işler biraz farklılaşır. Bu durum senin avantajın olan yaş sınırı 27 değil, 32’dir. Subaylık maaşında rütbelere göre değişen maaşlar ve günümüz şartlarına göre oldukça iyi düzeydedir. Subay olmak istiyorsan, gereken şartları, sınavları ve koşulları yerine getirmen gerekir. Kısaca ortaokul mezunu, lise mezunu, üniversite mezunu iseniz subay olman mümkün. Peki subay nasıl olursun? Detaylıca senin için araştırdık.

Ortaokul Mezunu Nasıl Subay Olabilir mi?

Ortaokulu yani 8. Sınıfı bitirmen gerekiyor. Ve aklında subay olmak varsa subay olmak için Askeri Lise Giriş Sınavı’na girmen gerek. Sınavdan başarılı sonuç aldıktan sonra yapılacak sağlık testlerinde ve spor testlerinde de başarılı olursan askeri liseye girmeye hak kazanırsın. Bu askeri liselerde hazırlık dahil olmak üzere toplam 5 yıl eğitim alacaksın. Bu eğitimi başarılı şekilde tamamlarsan, doğrudan harp okuluna giriş yapabilirsin. Peki askeri liselerde ortaokul mezunlar için aranan özellikler neler?

Benzer İçerik  Ankara’da Ne Yenir, Sabah, Akşam, Gece Yemekleri

-Ortaokul mezunu gereği en az 13, en fazla da 16 yaşında olman gerekir.

– 13 yaş için boy ve kilo aralıkları; 140,5 cm/ 30 kg 171,5 cm/ 67,45 kg

-14 yaş için boy ve kilo aralıkları; 146,5 cm/ 34,2 kg 178,5 cm/ 72,8 kg

-15 yaş için boy ve kilo aralıkları; 152,5 cm/ 39,5 kg 182,5 cm/ 77,6 kg

-16 yaş için bot ve kilo aralıkları; 158 cm/ 44,9 kg 185 cm/ 80,8 kg bu şekilde olmalıdır.

-Sağlam bir fiziğiniz varsa bu yeterli olmaz. Aynı zamanda sağlam bir vücudunun da olması gerekir. Görememe, duyamama gibi ciddi olarak hiçbir sağlık sorunun bulunmamalıdır.

-Türkçeyi düzgün konuşmalısın. Kekeme, peltek olursan kabul edilmezsin.

-Askeri liseye girmek için yapılan yazılı sınav her yıl nisan ayında olmaktadır. Sınav ilköğretim düzeyine uygun sözel ve sayısal testlerden oluşarak uygulanır. Yazılı sınavı geçtikten sonra da sağlık ve beden testlerini de geçersen askeri liseye girebilirsin.

Lise Mezunları Nasıl Subay Olabilir mi?

Lise mezunu isen ve başvurunun yapılacağı her sene liseden mezun olabilecek durumdayken; deniz, kara ya da harp okullarına başvuru yapabilirsin. Ama mesleki lise mezunu olduğun durumunda subay olmak için harp okullarına başvuramazsın. Harp okullarına başvuru yapmak için;

-İlk olarak üniversite sınavına girip istenilen barajı geçmiş olman gerekiyor.

-Her şeyde yaş sınırı olduğu için bunda da yaş sınırı aranmakta. En fazla 20 yaşında olmalısın.

-Kılavuzda belirtilen boy ve kilo sınırına uyman gerekmekte.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin belirlediği diğer gereken tüm koşullar sağlandığında harp okullarına başvurun kabul edilir.


Benzer İçerik  Açıköğretim İçin Kaç Net Gerekir 2022 - 2023 | YKS Barajını Geçmek için Kaç Net Gerekiyor

Üniversite Mezunları Nasıl Subay Olabilir mi?

Subay olmaya geç yaşta karar vermiş olman, subay olmayı kaçırdığın anlamına gelmez. 4 senelik üniversiteden de mezun olmuşsan subay olabilme şansın da var demektir. Öncelikli olarak yazılı sınavı geçmen gerekmekte. Daha sonra ön sağlık kontrolünü ve fiziki yeterlilik testini de başarıyla geçersen geriye bir tek mülakat kısmı kalacaktır. Mülakatı da başarıyla geçtin mi subay olmaman için hiçbir sebep yok. Üniversite mezunları için yaş sınırı 27, yüksek lisans mezunlar için ise 32’dir.

Subay Olma Şartları Nelerdir?

-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olman gerekiyor.

-Genelkurmay başkanlığınca tespit edilecek fakülte, meslek okulları, yüksekokul, ile en az lise ya da dengi okullardan mezun olmak.

-Ayrıca hakkında yedek subay olamaz kararının bulunmaması, yapılacak olan güvenlik soruşturmandan olumlu sonuç alınması, adli sicil kaydının temiz olması, yasadışı, siyasi, bölücü fikirlerle birlikte hiçbir yere kaydının olmaması, daha önce çalışılan kurumlarda disiplinsizlik nedeniyle çıkarılmaman ve yapılacak olan sınavda başarılı olman gerekiyor.

-Eğitim durumları hakkında bilgileri de yukarıda detaylıca açıkladık.

Subay Olmak İçin Fiziki Şartlar Nelerdir?

Subay olmak istiyorsan bazı fiziksel özellikleri taşıman gerekmektedir. Erkeklerde boy en az 1.65 cm istenirken kadınlar en az 1.60 cm boy istenmekte. Kilo ise, vücut kitle endeksine göre hesaplanır. Yani boyunun kilonla orantılı olması gerekiyor. Fiziki yeterlilik sınavında ise;

“Barfiks kol çekme en 1 en fazla 15 tane”

“Durarak uzun atlama en az 164 cm en fazla 210 cm”

“Basketbol topu fırlatma en az 8.5 metre en fazla 16 metre”

“Mekik 1 dakikada en az 19 en fazla 48 tane”

“400 metre koşu en fazla 01.25 dakika en fazla 01:00 dakika olmalıdır” gibi sınavlar yaptırılır.

Benzer İçerik  Şekerbank Kredi Kartı Şifre Alma Yöntemleri, Şekerbank(Bonus) Kredi Kartı Şifresi Nasıl Alınır?

Subaylar Ne İş Yapar?

Subayların yaptığı görevler ve sorumluluklar oldukça fazladır. Türkiye’nin her ilinde görev yapabilirler. Aynı zamanda Suriye, Irak gibi ülkelerde de görev yapmaya gidebilirler. Türkiye’nin olası krizlere karşı en az nasıl hasar alacağını düşünmeleri gerekir. Çıkarlarımızın korunmasında Türk subaylarına çok fazla görev düşmektedir. Subaylar, kendinden alt rütbeli askerleri talimatları doğrultusunda yönetir. Olası bir savaş durumunda emirlerini verir. Görev başındaki askerleri ve araç gereçleri yönetir. Emir komuta zincirini dikkate alarak kendinden alt ve üst rütbedeki askerlin ilişkilerini yönetir. Askerlerin savaşa hazırlanmasında yardımcı olur. En önemli görevlerinden biri de her zaman topluma örnek olmak, ahlaklı olmak, adaletli olmaktır. Aynı zamanda vatandaş ve halk için görevde olduğunu unutmamalıdır.

Subay Maaşları Ne Kadardır?

Türkiye’nin her yerinde hatta gerektiği durumlarda birçok ülkelere göreve giden subaylar, büyük sorumluluk altında bilinçli bir şekilde çalışırlar. Sürekli vatanımızı ve insanlarımızı düşünmek durumundadırlar. Bu yüzden çoğu şeyi Türk subaylarına borçluyuz. Bu çalışmanın da onlara karşılığını hem biz vatandaşlar hem de devlet yeterince sahip çıkarak vermektedir.

Subayların maaşları genellikle yüksek ücretlidir. Nöbet ya da ciddi bir durum olmadığı sürece 08.00 ve akşam 17.00 saatlerinde çalışırlar. Subay maaşları da rütbeye göre değişiklik gösterip ortalama 6.500 ile 12.000 TL arasındadır.

İlginizi Çekebilir;

Polis Maaşları 2021 | Polis Memuru Maaşları

Uzman Çavuş Maaşları 2021, TSK Uzman Çavuş ve Uzman Erbaş Maaşı

3600 Günden Emeklilik Nedir? 3600 günden emekli olma şartları nelerdir

Denizli Büyükşehir Belediyesi Personel Alımı, Başvuru Şartları

Diyetisyen Maaşları 2021 Diyetisyen Ne Kadar Maaş Alıyor | Diyetisyen Maaşları Ne Kadardır?