İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu; Cezası 11 Bin 735 Lira -

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu; Cezası 11 Bin 735 Lira

Anasayfa > Son Dakika > İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu; Cezası 11 Bin 735 Lira
07 Temmuz 2020
1.614 okunma
İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu; Cezası 11 Bin 735 Lira

2012 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda yapılan son düzenlemenin uygulamasına 1 Temmuz 2020 tarihi itibari ile geçildi. Düzenlemeye göre artık 50 kişiden daha az personel çalıştıran iş yerleri hem iş güvenliği uzmanı hem de iş yeri hekimi istihdam etmek zorunda.

3 Kez Ertelenmişti

2012 yılından bu yana tüm işyerleri için geçerli olan uygulama, az tehlikeli işyerleri ile küçük esnafın mali yönden sıkıntı yaşamaması için 3 kez ertelenmişti. 1 Temmuz 2020 tarihi ile birlikte kanun bütün işyerlerinde uygulanacak, eczaneler, berberler, hukuk büroları, kafeler, manavlar, terziler, lokantalar, kapıcı çalıştıran apartmanlar gibi 50 kişinin altında personel çalıştıran tüm işyerlerinin uygulayacağı yükümlülüğün yerine getirilmemesi durumunda para cezaları verilecek.

Tüm İşyerlerinde Uygulanacak

Bir tek çalışanı dahi olsa iş güvenliği uzmanı çalıştırmak zorunda olan esnaf yükümlülüğünü yerine getirmezse hem iş güvenliği uzmanı hem de iş yeri hekimi için 11 bin 735 lira idari para cezası alacak. Her ikisi için aylık ödeyeceği ceza 23 bin 47 lira, iş güvenliği uzmanı çalıştırılmayan her ay için bu rakamda ceza ödenmeye devam edecek. 50 kişiden daha az istihdam sağlayan az tehlikeli işyeri statüsündeki işyerlerinde uygulamanın hayata geçirilmesinde izlenecek 3 farklı yol olduğunu anlatan İstanbul Kültür Üniversitesi öğretim üyesi Ender Demir iş yerleri çalışan sayısını gözeterek iş güvenliği uzmanı ve hekim görevlendirebilir.


İşveren Kendisi Üstlenebilecek

Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimlerinden hizmet alabilir ya da gerekli olan belgeleri alarak bu hizmetleri işveren bu hizmetleri kendisi üstlenebilir dedi.  Açık öğretim fakülteleri tarafından işveren veya temsilcilerine 16 saat süren eğitimin ardından belgelerin verileceğini anlatan Dr. Ender Demir yazılı sınavdan 50 ve üzeri alınmasının ilk koşul olduğunu da sözlerine ekledi.

Benzer İçerik  Ülkenin İlk Raylı Sistem Aküsü Üretildi

İlginizi Çekilebilir;

Yerli Ve Milli Hızlı Tren Raylara İniyor

Garanti Bankası Trafik Cezası Ödeme, Trafik Cezası Ödeme | Kredi Kartı ile Öde | Garanti Bankası

Yapı Kredi Açık Pozisyonlar Listesi 2021 | Yapı Kredi İş İlanları

Toyota Türkiye Üretime Başlıyor

Rekabet Kanununda Değişiklik Yapıldı