Özel Üniversite Ücretleri 2022 - 2023 | 2022 - 2023 Özel Üniversite Ücretleri Ne Kadar? -

Özel Üniversite Ücretleri 2022 – 2023 | 2022 – 2023 Özel Üniversite Ücretleri Ne Kadar?

Özel üniversite ücretleri 2021, Üniversite Ücretleri Nelerdir, Özel üniversite burslu kayıt fırsatı, Özel üniversite ödemeler dönemlik olarak mı yapılır, Özel üniversitede ücretler bölümlere göre değişir mi, özel üniversitelerde en sık tercih edilen ve başarı yakalanan bölümler nelerdir, iki ve dört yıllık üniversite ücretleri ve özel üniversiteler hakkında bilgiler…

Anasayfa > Genel > Özel Üniversite Ücretleri 2022 – 2023 | 2022 – 2023 Özel Üniversite Ücretleri Ne Kadar?
17 Ekim 2020
3.184 okunma
Özel Üniversite Ücretleri 2022 – 2023 | 2022 – 2023 Özel Üniversite Ücretleri Ne Kadar?

Özel üniversite ücretleri 2022 – 2023 senesinde artış göstermiştir. Son dönemlerde devlet üniversiteleri kadar sık tercih edilmeye başlayan özel üniversiteler arasında çok seçici olmak gerekiyor. Bu alanda gerekli olan tüm eğitim araştırmalarının yapılması ve o alanda uygun ve nitelikli bir eğitim alınıp alınamayacağı konusunda gerekli olan incelemeler yapıldıktan hemen sonra kayıt adımına geçilmelidir. Bu alanda kişilerin sadece üniversite okumak için bir seçim yapması doğru olmayacaktır. Kişilerin yanlış okulda yanlış bölüm ile seçmiş oldukları bir eğitim hayatının hem maddi hem de manevi olarak zarar ile sonuçlanacağı da eklenmelidir. Hem geleceği olan biri bölüm seçilmeli hem de eğitim sistemi ile memnun eden özel üniversitelerin tercih edilmesi gerekmektedir.

Üniversite Ücretleri Nelerdir?

Özel üniversite ücretleri 2022 – 2023 senesinde geçerli olan üniversite ücretlerinden bazıları şu biçimde sıralanmaktadır;

  • Ataşehir MYO birinci öğretim programların dönemlik ücretleri 17 bin TL olarak belirlenmiştir.
  • Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesine kayıt olmak isteyen bir öğrenci ise 96 bin TL ödeme yapmak zorundadır.
  • Bilkent Üniversitesi’nde yıllık ücret 37 bin TL olarak belirlenmiştir.

Bu bölümlerin devlet üniversitelerinde alternatifleri varsa acaba hangisi tercih edilmeli şeklinde bir düşünce içerisinde olan kişiler de bulunabilmektedir. Devlet üniversiteleri arasında da başarısı ile göz dolduran ve kendi alanında marka olan eğitim kurumları bulunmaktadır. bunlarda eğitim almak maddi olarak çok daha az külfetli olurken aynı zamanda prestij bakımından da daha yüksek olan alternatifler söz konusudur. Öğrenci adaylarının kısa bir süre içerisinde detaylı bir inceleme yaparak okulların avantajlarını dezavantajlarını gözden geçirmeleri gerekmektedir.

Burslu Kayıt Fırsatı

Özel üniversite ücretleri 2022 – 2023 senesinde burslu olarak da hesaplanabilmektedir. Burs seçenekleri %25 den başlayarak %100 e kadar ulaşabilmektedir. Sunulan bu burs olanakları sayesinde adeta devlet okulunda okur gibi herhangi bir ücret ödemesi yapmadan hatta üzerine bir de ek nakit burs alarak üniversite hayatınızı devam ettirebilirsiniz. Bu alanda bir sıkıntı meydana gelmemesi için kişilerin özellikle sınav sonuçlarının nitelikli olmasına dikkat etmesi gerekiyor. Sınav başarısı yüksek olan çocukların farklı özel üniversiteler tarafından paylaşılamadığı ve hatta bir yarış içerisine girdiklerini söylemek de mümkündür. Sınav sonucu çok iyi olmayan ve ortalama seviyede bulunan bir öğrenci ise en azından ödeme yapılacak olan tutarın bir derece daha düşük olmasına yardımcı olabilir. Alınan burs oranı %25 olsa dahi totalde ödenecek olan tutarda oldukça kapsamlı bir indirim yapılmasını mümkün kılmaktadır.

Benzer İçerik  Emekli Maaşını Ziraat Bankasına Taşıma 2022 - 2023

Ödemeler Dönemlik Olarak Mı Yapılır?

Özel üniversite ücretleri 2022 – 2023 ödemeler genel olarak yıllık olarak yapılmaktadır. Yıllık gerekli olan hesaplamalar ve burs ile yapılacak olan indirimler de uygulanarak ödeme tahsil edilir. Ödemenin yapılması için belirli bir tarih aralığı oluşturulur. Velilerin bu tarih aralığında gerekli olan tahsilatı yapması gerekmektedir. Aksi takdirde kişilerin kayıt süreçleri ya da ders alma aşamasında sorun yaşayabildikleri de eklenmelidir. Bazı üniversiteler ödemeleri dönemlik yapma konusunda da adım atabilmektedir.


Ödemeleri dönemlik olarak yapan üniversitelerde de bahar dönemi ve güz döneminin başlangıçlarında gerekli olan ödeme adımları tamamlanacaktır. Ayrıca yaz okuluna kayıt olacak olan kişilerin bunun için ayrıca ücret ödemeleri gerekmektedir. Yaz okulu sayesinde kalan dersleri tamamlama ya da eğer üniversite izin verirse yukarıdan ders alma gibi bir adım da atılabilmektedir. Bazı üniversiteler yaz okulunda ders açmamaktadır. Devlet üniversitelerinin de bazılarının bu tür bir prensibi vardır. İstanbul Üniversitesi yaz okulu açmayan üniversiteler arasındadır.

Ücretler Bölümlere Göre Değişir Mi?

Özel üniversitelerin bazılarında standart bir ücret aralığı belirlenmiştir. Bazı üniversitelerde de öğrencilerin kayıt olacakları programa göre değişim arz eden bir ücret aralığı kendini göstermektedir. Özellikle Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği gibi fakültelerin ödeme tutarlarının diğer bölümlerin neredeyse iki katı olduğu da görülmektedir. Bu alanda hem eğitimin uzun ve zorlu olması hem de eğitim sürecinde sarf edilecek materyaller ve genel masrafların yüksekliği de göz önünde bulundurulmalıdır. Bu şekilde iktisat okuyan bir öğrenci ile tıp fakültesinde okuyan bir öğrencinin ödemesi gereken özel üniversite ücreti farklılık gösterecektir. Ücretler kapsamında kazanılan burslar ile ödeme kolaylığı da elde edilebilir.

Benzer İçerik  İNG Bank Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?

Özel Üniversitelerde En Sık Tercih Edilen ve Başarı Yakalanan Bölümler Nelerdir?

Özel üniversite ücretleri 2022 – 2023; özel üniversitelerde özellikle tıp ve mühendislik alanında sıklıkla tercih edilen bir duruş kendini göstermektedir. Bu alanda tıp için açılmış olan ve sadece sağlık bilimleri alanında mezun veren özel üniversiteler de bulunmaktadır. Medipol Üniversitesi bunlardan bir tanesidir. Bu üniversitede herhangi bir burs olmadan eğitim almanın bedeli 70 bin TL olarak belirlenmiştir. Burs olanakları ile bu miktarın bir derece daha düşmesi söz konusu olabiliyor. Sadece bir alanda ihtisas sağlamış olan ve aynı zamanda mezun olduktan sonra da kendi bünyesinde öğrencilerinin çalışmasına imkan veren üniversitelerin sunulması çok daha verimli olacaktır.

İlginizi Çekilebilir;


Açıköğretim Bölümleri 2021 Lisans ve Önlisans | Açıköğretim Okunacak Bölümler

Öğrenci Burs Başvuruları 2021 –  Tüm Kurumlar | Öğrencilere Burs Veren Kurumlar

Açıköğretim Okumak İçin Sınava Girmek Şart Mı? | Açıktan Üniversite Okumak İçin Hangi Sınava Girmeliyim 2021

KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır 2021 | KYK Burs Başvurusu Ne Zaman

KYK Burs Başvuruları Ne Zaman 2021 – 2022 KYK Burs Başvuruları Ne Zaman Yapılacak

İŞKUR’dan Üniversite Mezunu İşsizlere Maaş, Üniversite Mezunu İşsizlere Maaş Desteği