Merkez Bankası Bankalar Arası Kart Merkezine Hissedar Oldu -

Merkez Bankası Bankalar Arası Kart Merkezine Hissedar Oldu

Anasayfa > Son Dakika > Merkez Bankası Bankalar Arası Kart Merkezine Hissedar Oldu
01 Mayıs 2020
592 okunma
Merkez Bankası Bankalar Arası Kart Merkezine Hissedar Oldu

TCMB tarafından Bankalar arası Kart Merkezine hissedar olunduğu açıklandı. Bankasının Bankalar arası Kart Merkezinin üstlendiği ve temel olarak kartlı ödemeler alanına odaklanan görevine ek olarak önemli görevler üstlenmesi bekleniyor.

Kanun TCMB’ye Yetki Vermiş Durumdadır

7192 sayılı kanun ve 6493 sayılı ödeme hizmetleri ve elektronik para kuruluşları, ödeme ve menkul kıymet mutabakat sistemleri kanunun 8. maddesinin 4. fıkrasına eklenen hüküm ile Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasına sistematik öneme sahip işletmelere hissedar olma yetkisi vermiş durumdadır.

BKM’ye Hâkim Ortak Olarak Hissedar Olundu

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasından yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi. “Bankamızdan aldığı izin çerçevesinde ödeme sistemleri bakımından sistematik bir öneme sahip sistem işleticisi olarak değerlendirilen Bankalar arası Kart Merkezi A.Ş ( BKM)’ye hâkim ortak olarak hissedar olundu. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yenilikçi iş yapış yöntemlerine ve ödemeler alt yapısına ilişkin önemli geliştirme alanları belirlemiş durumdadır, bu kapsamda yapılacak çalışmalar için Bankalar arası Kart Merkezinin mevcut durumda ki temel olarak kartlı ödemeler alanına odaklanan görevlerine ilave görevler üstlenmesi planlanmakta.


1990 Yılında 13 Kamu Ve Özel Bankası Tarafından Kuruldu

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bu bağlamda 6493 sayılı kanunun 8. maddesi uyarında Bankalar arası Kart Merkezine hakim ortak olarak hissedar olmuştur. 13 kamu ve özel bankasının iştiraki ile 1990 yılında kurulan Bankalar arası Kart Merkezi ödeme sistemleri içinde nakit kullanımına gerek kalmadan her türlü ödemeyi ya da para transferini sağlayan ya da destekleyen sistem, alt yapı ve platformları oluşturmak, geliştirmek ve işletmek olarak tanımlanmış halde idi.

13 Ortak Banka Şöyle

Bankalar arası Kart Merkezine ortak olan 13 banka şunlar; Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Türkiye Halk bankası. TC Ziraat Bankası, TC Garanti Bankası, Akbank, Türkiye İş Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O, QNB Finansbank, ING Bank ve Türk Ekonomi Bankası. Merkez bankasına 12 Kasım  tarihinde verilen kanun hükmü gereği Bankalar arası Kart Merkezine ortak olma yetkisi mevcuttur.

Benzer İçerik  Açlık Sınırı 2431 Lira, Yoksulluk Sınırı 7918 Lira

İlginizi Çekebilir;

TEB Pos Cihazı, Kobiler için TEB POS | Türk Ekonomi Bankası

Otomotiv Sektöründe Üçlü İttifak Kuruldu

Akbank Kiralık Kasa Ücretleri, Akbank Kasa Kiralama Ücreti Ne Kadar

Kısa Çalışma Ödeneği Kısa Sürede Tamamlanacak

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasından İlave Tedbirler