Emeklilik Sistemi Değişiyor -

Emeklilik Sistemi Değişiyor

Anasayfa > Son Dakika > Emeklilik Sistemi Değişiyor
10 Haziran 2020
957 okunma
Emeklilik Sistemi Değişiyor

Korona virüs salgını nedeni ile yüz yüze gerçekleşemeyen Kabine toplantısı 2,5 ay sonra ilk kez yüz yüze gerçekleşti. Toplantı sonrası kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan alınan kararları kamuoyu ile paylaştı. Toplantıda 2022 yılında yürürlüğe girecek olan yeni emeklilik sistemi de değerlendirildi, kabine toplantısı sonrası konuşan Cumhurbaşkanı yeni emeklilik sisteminin ayrıntılarını paylaştı.

İstihdam Kalkanını Artık Sürekli Hale Getireceğiz

Devlet destekli tamamlayıcı emeklilik sistemini tanıtan Cumhurbaşkanı 25 yaş altı ve 60 yaş üstü için daha kolay istihdam edilmelerini sağlayacak çalışma yapıldığını da belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni karma model ile işçilerin kazanılmış haklarının korunacağını, emekliliklerinde daha rahat edeceklerini söyleyerek devlet taşın altına elini koydu, istihdam kalkanını artık sürekli hale getireceğiz, uzun vadede kaynak sağlayacak sistem kuracağız, tamamlayıcı emeklilik sistemi 2022 yılında yürürlüğe girecek dedi.

Çalışandan Olduğu Gibi İşverenden De Kesinti Yapılacak

Devlet destekli tamamlayıcı emeklilik sistemini (TES) bireysel emeklilik sisteminin yeniden yapılandırılmış hali olarak nitelendiren Cumhurbaşkanı çalışanların bireysel emeklilik sistemine (BES) dahil olmaları devlet tarafından otomatik olarak sağlanıyordu, çalışanın maaşından yüzde 3 kesinti yapılıyordu, devlet katkısı vardı ancak işveren desteği yoktu. Devlet destekli tamamlayıcı emeklilik sisteminde devletin katkısı sürerken çalışandan olduğu gibi işverenden de kesinti yapılacak, yapılan kesintiler işçinin hesabında her ay birikecek.


Maaşa Göre Kesinti Yapılacak

Bireysel emeklilik sistemi artık tamamlayıcı emeklilik sistemi olacak ve çalışanlar zorunlu olarak dahil edilecek, kesinti yalnız işçiden değil işverenden de olacak aynı zamanda devlet desteği de sürecek. Ama işverenin üzerinde ki yüke ek bir yük olmayacak bu durumda işsizlik fonunun değerlendirilmesi konusu masada görüşülüyor. Maaşına göre kesinti yapılacak maaşı az ise kesintisi az, çok ise kesinti çok olacak ve her çalışanın TES hesabı bulunacak kesintiler bu hesapta toplanacak. Çalışan sadece emekliliği geldiğinde tamamlayıcı emeklilik sisteminden çıkabilecek ya da kıdemde olduğu gibi kademeli olarak bir çıkış hakkı tanınacak. Yeni işe başlayan ve emekli olmasına uzun süre olanlar TES’e dahil edilecek dedi.

Benzer İçerik  Uçak Biletlerinin İadeleri Garantiye Alındı

İlginizi Çekilebilir;

Ziraat Bankası OGS (Otomatik Geçiş Sistemi), Ziraat Bankası OGS Özellikleri

İNG Bank Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?

Garanti Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi, Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) | Garanti Bankası

Küresel Enerji Sektörü Değişiyor

Ziraat Emeklilik Müşteri Hizmetleri İletişim: 0850 222 97 00 | Ziraat Müşteri İletişim Merkezi