Kredi Puanı Yükseltme Teknikleri | Kredi notu 1 ayda kaç puan yükselir? - Bankalar - Kredi Başvurusu - Kredi Hesaplama

Kredi Puanı Yükseltme Teknikleri | Kredi notu 1 ayda kaç puan yükselir?

Kredi notu 1 ayda kaç puan yükselir?, Kredi notu 0 nasıl yükselir?, Kredi notum 1300 kredi çıkar mı?, Kredi notu kaç ayda yükselir? Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Banka Haberleri > Kredi Puanı Yükseltme Teknikleri | Kredi notu 1 ayda kaç puan yükselir?
25 Mart 2022
708 okunma
Kredi Puanı Yükseltme Teknikleri | Kredi notu 1 ayda kaç puan yükselir?

Bu yazımızda kredi puanı düşük olanlar için bazı ipuçları üzerinden kredi puanı yükseltme teknikleri konusunu ele alacağız.

Bildiğiniz gibi artık bankalar kredi başvurusu için gittiğinizde eğer skorunuz düşükse yüzünüze bile bakmıyorlar. Daha derdinizi anlatamadan samimiyetsiz bir maalesef sözüyle konu kapanıyor. Siz de o andan itibaren sadece sandalyeyi işgal eden biri olarak ortada kalıveriyorsunuz.  Bu durumdan mustarip olanların ilk etapta biraz zorlanacak olsalar da zaman içinde bu sorunu aşmaları mümkün.

Bankaların kredi verecekleri müşterileri seçerken baktıkları ilk yer kredi sicilinizdir. Eğer herhangi bir yasal takip durumu veya uzun süreli gecikme yaşamışsanız başka bir bakış açısı ile size yaklaşılır. Bu potansiyel dolandırıcı vasfından kurtulmak için ise yapmanız gereken bazı şeyler var.

Kredi Puanı Yükseltme Teknikleri; Kredi Kartı Kullanımına Dikkat

Bir kredi kartınız varsa çok avantajlısınız demektir. Çünkü kredi notunu yükselten birinci etmen bankaların verdiği herhangi bir kredili ürüne düzenli olarak ödeme yapmaktır. Zamanında yaptığınız her ödeme sizi bir tık yukarı taşır.

Ancak burada yanlış bilinen bazı noktalar vardır. Kredi kartı kullanıcılarının bir kısmı ödeme günlerini dikkate almadan kafasına göre ödeme yapar. Savunmaları ise ben bir süre kullanıyorum sonra hepsini tek seferde kapatıyorum şeklinde olur. Bu sisteme tamamen zıt bir düşüncedir. Çünkü kredi kartı ödemelerinin belirli bir gün aralığında yapılmaması kredi puanını düşüren en önemli noktalardan bir tanesidir.


Kart kullanıcıları için ekstre kesim tarihinden itibaren ödeme yapmaları için on günlük bir süre verilir. Bu on gün için de o ay çıkan ekstrenin en azından asgari tutarını öderseniz kredi puanınız pozitif bir yönelim gösterecektir. Ayrıca bilinenin aksine ekstrenin tamamını ödemenin kredi puanına direk olarak etkisi yoktur. Yalnızca toplam borç yükünü azaltacağından kısa süreli bir etki yapar. Ancak kredi kartını sürekli limitini doldurarak kullananlar için ekstrenin tamamını veya asgari tutarını ödemeleri arasında kredi puanına etkisi açısından bir fark bulunmamaktadır. Yalnızca asgari tutarı ödediğinizde geri kalan ekstre borcuna bir dönem faizi uygulaması söz konusudur.

Benzer İçerik  Kredi Kartı Başvurusu Kredi Notunu Etkiler Mi?, Kredi Kartını Kapatmak Kredi Notunu Düşürür Mü?

Kredili Mevduat Hesapları Ödemesi

Kredi Puanı Yükseltme Teknikleri; Bankaların vadesiz hesaplara tanımladığı KMH adı verilen bu hesaplar bir nevi bireysel kredi statüsündedir. Dolayısıyla kredi notunuza direk etki ederler. Bu hesaplara yaptığınız ödemeler de düzenli olmalıdır. Çünkü her ay sonunda bu hesapların kullanımı üzerinden bir faiz çıkar. Bazı bankalar sadece faiz ödemesini yaptığınızda geçerli sayarken bazı bankalar kredi karların olduğu gibi her ay tutarın belirli bir yüzdesi üzerinden asgari ödeme çıkarır. Her ayın ilk 15 günü içinde u ödemelerin yapılması gerekir.

Kredi puanı artırmanın etkili bir yolu da mevduat blokeli kredi kullanımıdır. Yani bankaya belli bir miktar nakit yatırdıktan sonra bu parayı bloke ettirip aynı miktar kadar kredi alarak notunuzu yükseltmeniz mümkündür.

İlginizi Çekebilir; 

https://kredi26.com/denizbank-hafta-sonu-acik-mi/

https://kredi26.com/akbank-kredi-karti-sonradan-taksitlendirme/

https://kredi26.com/en-kolay-kredi-karti-veren-banka/

https://kredi26.com/garanti-musteri-hizmetleri-garanti-musteri-hizmetleri-0850/

https://kredi26.com/ziraat-bankasi-musteri-hizmetleri-iletisim-0850-220-00-00/