Altın Yeniden Yükselişte -

Altın Yeniden Yükselişte

Anasayfa > Son Dakika > Altın Yeniden Yükselişte
05 Haziran 2020
671 okunma
Altın Yeniden Yükselişte

Son zamanlarda ani yükselişe geçen ve rekor seviyesine ulaşan altın dünyada yaşanan olaylar sonucu yükselişini artırıyordu. Bir sene içerisinde neredeyse iki katı yükseliş yaşayan altın son zamanlarda rekor seviyelere ulaşmıştı. Korona virüs, ABD’nin siyasi olayları gibi küresel etkiler ekonomik krizi tetikleyen unsurlardır. Bu unsurlar sebebiyle altın gram satış yıl içinde en yüksek 397 sayısını görmüştü. Dün altının yükseliş zamanında ilk defa son iki ayın en büyük düşüşünü yaşayarak 366 rakamını gördü. Bu ani düşüşünün ardından altın tekrar yükselişe geçti ve bugün 372 rakamını gördü.

Gram Altının Son Zamanlardaki Değişimi

13 Nisan’dan bu yana en düşük seviyesini gören gram altın ons fiyatındaki düşüşe paralel değer kaybetti. Gün içindeki dalgalanma ile 366,3 lirayı gören altın kapanışını 368,3 lira yapmıştı. Altının bu ani düşüşündeki kaybının yüzdesi ise 1,2 olmuştur. Yeni günün başlangıcında tekrar yükselişe geçti ve 372,5 lira seviyesine ulaştı.

Gram Altının Çeyrek ve Cumhuriyet Altınına Etkisi

1 gram altının fiyatı, 1 ons altının güncel fiyatının 31.10’da birine eşittir. Bu yüzden ons altın fiyatı dünyanın güncel olaylardan etkilenmesi sonucunda dalgalanmayı yaşaması görülür. Altın gram fiyat dalgalanmasının yaşanması çeyrek ve cumhuriyet altın fiyatına da etki yapmıştır. Güncel verilere göre çeyrek altın alım fiyatı 598,88 lira olurken 611,02 liradan satışı gerçekleşiyor. Cumhuriyet altını alım fiyatı 2.463,76 lira olup satış fiyatı 2.488,44 liradır.


ABD’de Yaşanan Olayların Altına Etkisi

ABD’de siyahi George Floyd’un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesi ile ülke çapında protestolar meydana geldi. Bu protestoların yatışması analistlerin ekonomide olumlu etkilerinin olabileceğini düşünmelerine neden oldu. ABD’de dün açıklanan makroekonomik verilerin beklenenden iyi geldiğini kaydedildi. Analistler ise bu veriler sonucu ekonominin daha kısa sürede toplanabileceğini savunuyorlar. Bu olaylara bağlı olarak riskin artması ons fiyatını etkilediği söylenir. Analistlerin bu olaylardaki dalgalanmayı artık altında görülmeyecek olduğunu söylemesi altın ekonomisinde hareketsizliği getireceğe benzer.

Benzer İçerik  Coco Cola Fabrikasını Kapatıyor

Altın Fiyat Aralığı

Ekonomideki durgunluğun ardından uzmanlarca gram altın sabit bir noktada hareket edeceği düşüncesi var. Bu aralık ise gram altın fiyatında 365-375 lira arasında olacağı tahmin ediliyor.

İlginizi Çekilebilir;

Garanti Bankasında Altın Fiyatları, Garanti Altın Hesabı | Garanti Bankası

Ziraat Bankası Vadeli TL Hesabı Faiz Oranları, Ziraat Bankası Vadeli Altın Mevduat Hesabı

Ziraat İnternet Bankacılığı (Giriş, Açma, İşlemler)

Türkiye’nin Kredi Notu Görünümü Durağan

Kuveyt Türk Hesap Açma Başvurusu 2021 | Kuveyt Türk Hesap Açma İçin Talep Edilen Belgeler Nelerdir