Kıdem Tazminatı 2022-2023, Kıdem ve İhbar Tazminatı Hesaplama 2022-2023 -

Kıdem Tazminatı 2022-2023, Kıdem ve İhbar Tazminatı Hesaplama 2022-2023

Anasayfa > Devlet Desteği > Kıdem Tazminatı 2022-2023, Kıdem ve İhbar Tazminatı Hesaplama 2022-2023
05 Kasım 2018
1.128 okunma
Kıdem Tazminatı 2022-2023, Kıdem ve İhbar Tazminatı Hesaplama 2022-2023

Kıdem tazminatı ödemesi adına 4857 sayılı İş Kanunu temel alınıyor. İşçiye ödenmesi yükümlü olunan tazminat çerçevesinde bir takım hesaplamalar ve nedenler ön plana çıkıyor. Nitekim öncelikle kıdem tazminatı almak için gerekli şartların göz önünde bulundurulması gerekmekte. Örnek verecek olursak işçinin sağlığında meydana gelen sorunlar neticesinde kıdem tazminatının çıkarılması söz konusudur. Beraberinde işyeri tarafından zorla olacak şekilde istafa edilmesi de yine tazminat nedenleri arasında gösterilir. Bunun gibi kıdem tazminatı şartları temel alınarak ödemeler gerçekleşmekte.

2022-2023 Kıdem Tazminatı Şartları Nelerdir?

Yukarıda belirttiğimiz şartlar ön plana çıkmış durumdadır. Ancak bunların devamında da pek çok şart mevcut durumda. Örneğin işçinin ödemeleri de temel alınarak kıdem tazminatına karar verilir. Ücretin kanun hükümlerine göre ödenmemesi halinde tazminat ödemesine yer verilmekte. Sözleşmede yazılı olan maddeler dahi göz önünde bulundurularak işçinin ödemeleri temel alınır. Bunun yanı sıra;

  • İşçinin sosyal yardım ödemelerini almaması da yine kıdem tazminatı şartları arasında yer almakta.
  • İşveren tarafından giriş- çıkış işlemlerine yer verilmesi de yine tazminat nedenleri arasındadır.
  • İşçinin tatil günlerinde çalışması ve bu çalışmanın bedelinin ödenmemesi de şartlardan bir tanesidir.

İşveren tarafından işçinin yıllık izinlerini kullanması esas alınmalıdır. Ancak bu izinlerin kullandırılmaması halinde kıdem tazminatı ödemesinin yapılması zorunlu kılınır. Evli olan kadının evlendiği tarih temel alınarak dahi kıdem tazminatı ödemeleri yapılıyor. Nitekim evlendikten 1 yıl içerisinde işten ayrılması halinde de ödemenin çıkması söz konusudur.

Kıdem Tazminatı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kıdem tazminatı 2022-2023 hesaplama için çeşitli araçlardan harekete geçilebilir. Direk olarak internet kanalından birden fazla araç ile hesaplamalara yer verilmekte. Talep edilen bilgileri girmeniz halinde birkaç dakika içerisinde hesaplama yapılacaktır. Şöyle ki çalışanın işe başlama ile ayrılma tarihlerini net bir şekilde ifade edilmesi bekleniyor. Hemen arkasından da aylık brüt maaş zorunlu olarak hesaplama araçları üzerinden sunulmalıdır.

Benzer İçerik  Genç Çiftçi Destek Kredileri, 100 Bin TL. Faizsiz Tarım Hayvancılık Kredisi 2022-2023 Şartları

Aylık brüt ek ücretlere ve yıllık brüt ikramiyeye de yer verilebilir. Eğer bu tarz ödemeler almıyorsanız boş bırakmanız yeterli olacaktır. Devamında kümülatif vergi matrahı geliyor. Ancak bu bilgiye sahip olmayanlar da boş bırakarak ilerleme sağlayabilir. Neticesinde bilgiler üzerinden hesaplama yapılır. Temelde ise işe giriş ve çıkış yapılan tarihler ile brüt maaş göz önünde bulundurulmakta.

Kıdem Tazminatı Tavan Duyuruları

Kıdem tazminatı 2022-2023 tavan ödemelere yönelik dönemler temel alımakta. 1. ve 2. dönem olacak şekilde ayrı ayrı tavan ödemeleri bildirilmiştir. T.C. Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü Genelgesi Sıra No: 8 üzerinden ödemelerin duyurulması söz konusudur. Bu anlamda her yıl 30 günlük brüt ücretlerin hesaplanması halinde tavan ödemeler ortaya çıkarılmakta. Devamında ise dönemlere göre;

  • Dönem ödemesi için ücret 5.434,42 TL olarak işçilere sunulmaktadır.
  • Dönem adına da ücretin 5.001,76 TL olduğu duyurulmakta.

Dönemler için ayrıca tarihler de verilmiştir. Şöyle ki ikinci döneme yönelik 1 Temmuz 2018 ile 31 Aralık 2018 tarihleri temel alınmakta. Birinci döneme yönelikte duyuruluyor. Güncel tablolar sayesinde de çalışanların dönemleri ve tavan ödemelerini incelemeleri zor değil. Bu şekilde tutarlar temel alınarak hesaplama yapılabilir ve kıdem tazminatı için başvurulara geçilebilir.

İlginizi Çekebilir;

Ücretsiz İzin

E-Devlet Doğum Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?, E-Devlet üzerinden doğum parası sorgulama işlemi nasıl yapılır

KOSGEB Başvurusunda Aranan Şartlar Nelerdir?, KOSGEB başvuru şartları nelerdir?

Ziraat Bankası Hayat Sigortası, Ziraat Bankası Kredili Mevduat Hayat Sigortası

Türk-İş Açlık Sınırını Belirledi