Çalışan Anneye Devlet Desteği Nedir?, çalışan anneye devlet desteği başvurusu 2022-2023 - Bankalar - Kredi Başvurusu - Kredi Hesaplama

Çalışan Anneye Devlet Desteği Nedir?, çalışan anneye devlet desteği başvurusu 2022-2023

Anasayfa > Devlet Desteği > Çalışan Anneye Devlet Desteği Nedir?, çalışan anneye devlet desteği başvurusu 2022-2023
08 Ekim 2018
1.056 okunma
Çalışan Anneye Devlet Desteği Nedir?, çalışan anneye devlet desteği başvurusu 2022-2023

Çalışan annelere kreş desteği ile kadın istihdamı devlet tarafından artırılıyor. Uzun süre boyunca işinden uzak kalmak zorunda kalan kadın çalışan sayısının minimuma indirilmesi için devlet tarafından adım atıldı. 2018 yılının başından itibaren başlanan yeni uygulamayla birlikte, çocuğunu kreşe vermek isteyen çalışan annelere müjde verildi.

İşinize devam etmek ve bir yandan çocuğunuzun da rahat olduğunu bilmek istiyorsanız, çalışan anneye kreş desteği ile çocuğunuzu kreşe verebilirsiniz. Geçmişte bu uygulama için 304 Türk Lirası destek sağlayan devlet, yeni düzenlemelerle birlikte kreş desteğini 1015 Türk Lirası tutarına çıkardı.

Karar Resmi Gazetede Yayınlandı

Resmi Gazete’de 2018/11674 numaralı Bakanlar Kurulu Kararı olarak yayınlanan maddeye göre, kadın istihdamının artması sağlanacak. Kadınların işi bırakmasının ve tekrar çalışmaya devam etmemesinin en önemli nedeni, çocuk sahibi olmaları olarak görülüyor. Çalışan anneye okul yardımı ile birlikte, diğer ufak çocuğunuz için de kreş desteğini almanız mümkün. Çocuğu olduğunda da çalışmaya devam etmek isteyen anneler için destek kararı alan devlet, her çocuk için ekstra kreş desteği vermeyi planlıyor.

Çocuğunuz için kreşe vereceğiniz ücretin büyük bir kısmını devlet karşılayacağı için, maddi yükümlülük altına girmeden çalışmaya devam etmeniz sağlanıyor. Kreş desteğine başvurmak için çocuğunuzun bulunması, işinize devam edecek olmanız ve çocuğunuzu kreşe vermeniz gerekiyor.


Gelir Vergisi İstisnası 1015 TL’ye Çıkartıldı

Çalışan anneye kreş yardımı 2022-2023 yılı başında alınan Bakanlar Kurulu Kararı ile birlikte, 304 TL olan desteğin artırılmasıyla dikkat çekti. Toplam başvuran kişi sayısının 500 bini geçmiş olması nedeniyle özellikle kadın istihdamında önemli bir adım atılmasını sağlayacak olan devlet, bu proje için 4.3 milyar TL ayırdığını duyurdu. Başvuruların çok büyük bir çoğunluğuna olumlu geri dönüş yapılacağı bilindiği için, işi nedeniyle çocuğuna bakmakta zorlanan ailelere 1015 TL’ye varan kreş desteği verilecek. Kreş hizmetlerinde aileler için belirlenmiş olan vergilerdeki istisna oranı %50’ye çıkarıldı. Çocuk başına alınacak olan vergi istisnası için her ay 304 TL olan geçmiş tutar, an itibariyle 1015 TL olarak alınıyor.

Benzer İçerik  Devlet Desteğiyle İş Kurma, İşyeri Açma Kredisi 2022 Devlet Teşvikleri Banka Kredileri

Kreş Desteğine Nasıl Başvurulur?

Kreş desteği için çalışan anneye bakıcı yardımı 2022-2023 başvuru işlemlerinin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı merkezlerde yapılması sağlanıyor. Devlet desteğiyle çocuğunuzu kreşe vermek istediğiniz taktirde, devletten de yardım almak için ASPB’na başvurmanız yeterli olacaktır. Şartlar son derece açık olduğu için, sadece parayı almak ve çocuğu kreşe vermemek gibi bir durum söz konusu değildir.

Kreşe vermek ve çalışmanıza devam etmek kaydıyla, çocuk başına her ay düzenli olarak 1015 TL alacaksınız. Vergi oranının %50’sinden kesilecek olan bu tutar sayesinde hem istihdama katkı sağlanacak hem de çalışan anne sayısının artması sağlanacaktır. Yeni başvuru alınmayacağı duyurulana kadar, kreş desteği için başvuruda bulunabilirsiniz.