Bankalar – Kredi Başvurusu – Kredi Hesaplama – Faiz Oranları – Kredi

Türk-İş Açlık Sınırını Belirledi

28.04.2020
242
Türk-İş Açlık Sınırını Belirledi

Türk-İş tarafından yapılan araştırmaya göre Türkiye’de açlık sınırı 2 bin 374 lira yoksulluk sınırı ise 7 bin 732 lira olarak belirlendi. 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı Mart ayında 2 bin 345 lira, yoksulluk sınırı ise 7 bin 639 lira idi.

Açlık Sınırı 2374 Lira Yoksulluk Sınırı İse 7732 Lira

Türk-İş’in yaptığı açıklamaya göre pandeminin etkisi ile tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de işsizliğin arttığı yetersiz gelir seviyesi nedeni ile yoksul kesimlerin geçim şartlarının daha kötü bir hale geldiği belirtildi. Korona virüs salgının görülmeye başladığı ilk günden itibaren önlemlerin alınmaya başlandığına dikkat çekilen açıklamada şu konulara değinildi.

İşçinin Değil İşveren Ve Hükümetin Kararı Geçerli Oldu

Alınan önlemler birçok sektörü durma noktasına getirdi, işten çıkarmalar arttı, ücretsiz izine gönderilen işçilerin gelirleri asgari ücretin yarısına indirildi bunun etkisi özellikle düşük gelirleri ve yoksul kesimi etkileyecek. Artan gıda fiyatları temel ihtiyaç harcamaları gelir ile karşılanamaz halde, 2020 yılında belirlenen asgari ücretin yetersiz kaldığını insana yakışır düzeyde olmadığını yürürlüğe girmeden dile getirmiştik ama işçinin değil işveren ve hükümetin kararı geçerli oldu.


Asgari Ücretin Ne Kadar Yetersiz Kaldığı Ortaya Çıktı

Şimdi gelinen bu noktada haklı olduğumuz asgari ücretin ne kadar yetersiz kaldığı ortaya çıktı. 4 kişilik bir ailenin yeterli ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması, 2 bin 374 lira olarak belirlendi. Bununla birlikte kira, giyim, ulaşım, konut, eğitim ve sağlık gibi giderler içinde toplam harcanması gereken rakam 7 bin 732 lira. Bekâr bir çalışanın aylık maliyeti ise 2 bin 883 lira 83 kuruş olarak hesaplanmış durumda.

Yıllık Ortalama Artış Rakamı İse Yüzde 13,61.

Nisan ayı mutfak enflasyonunda yaşanan değişim ise şu şekilde; Ankara’da yaşayan yine 4 kişilik bir ailenin gıda harcaması geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,23 oranında artış gösterdi, senenin ilk dört ayında fiyatlarda artış ise yüzde 9,77, son 12 ayın artış oranı ise yüzde 12,68. Belirlenen yıllık ortalama artış rakamı ise yüzde 13,61.

Benzer İçerik  Akbank Covid-19 Önlemleri; Tüm Krediler
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.