FED İle Türkiye Takas Hattı Kurdu - Bankalar - Kredi Başvurusu - Kredi Hesaplama

FED İle Türkiye Takas Hattı Kurdu

Anasayfa > Son Dakika > FED İle Türkiye Takas Hattı Kurdu
01 Mayıs 2020
839 okunma
FED İle Türkiye Takas Hattı Kurdu

Amerika Birleşik Devletleri Ankara Büyükelçisi David Satterfield, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankasının (FED) Türkiye’nin SWAP Line (takas hattına) dâhil edilmesi için gerekli koşulların para ve finans konularının temel alınarak oluşturulduğunu bunda herhangi bir siyasi şartın bulunmadığını söyledi.

Türkiye FED ile Doğrudan İletişimde

Bir düşünce kuruluşu olan Atlantik Konseyinin düzenlediği telekonferans sistemi ile gerçekleşen toplantısında konuşan Amerika Birleşik Devletleri Ankara Büyükelçisi David Satterfield Türkiye’nin dünyada ki diğer pek çok ülke gibi Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası ile doğrudan iletişim halinde olduğunu hatırlattı.

Erdoğan Trump’tan İstedi

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankasının serbest piyasa komiteleri tarafından siyaset ile bağlantısı olmayan para ve finans içerikli koşullarının bulunduğunun altını çizen büyükelçi bunların bir gereklilik olduğunu belirtti. Bloomberg Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankasının 14 ülke ile takas hattı kurduğunu Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump ile yaptığı görüşmede Türkiye’nin de SWAP Line’a dahil edilmesini istediğini yazmıştı.

Türkiye IMF İle Görüşmek İstemiyor

Reuters haber ajansı ise bir Türk yetkiliye dayandırdığı 10 Nisan tarihli yazısında Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası ile Türkiye’nin takas hattına girmek için yaptığı görüşmeleri tamamladığını ve başka bir kaynak arayışına girildiği bilgisini paylaşmıştı. Yetkiliye dayandırılan haberde ayrıca ülkenin iç siyaseti gereği (Uluslararası Para Fonu) IMF’ye başvuruyu hükümet tarafının uygun görmediklerini ifade ettiği belirtilmişti.


Türkiye’de İkinci Kez Resesyon Endişesi Var

Korona virüs önlemlerinin ülkede 2 yıldan daha kısa sürede ikinci kez ekonomik resesyona (durgunluk) neden olmasından endişe edildiğini dile getiren Reuters haber ajansı Türk yetkilinin verdiği bilgiye göre FED ile Ankara arasında takas hattı konusunda ki görüşmelerin sona erdiğini dünya kamuoyuna duyurdu. Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası korona virüs salgının neden olduğu ekonomik kriz nedeni ile Merkez Bankaları ile kurulan dolar karşılığında farklı para birimlerini kabul ettiği takas hattı sayılarını arttırdı, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası 14 ülke ile takas hattı (SWAN Line) kurdu.

Benzer İçerik  11 İlaç SGK Geri Ödeme Listesinde

İlginizi Çekebilir;

Ekonomik Toparlanma Kovid 19’a Bağlı

HSBC Leasing Hesaplama, HSBC Leasing Sistemi

Türkiye’nin Kaynak İhtiyacı Artıyor

Türkiye İş Bankası Kasko Ücretleri, Birleşik Kasko Sigortası | Türkiye İş Bankası A.Ş.

Ülkede Ekilmedik Bir Karış Toprak Kalmamalı