İskansız Eve Kredi Veren Bankalar, Bir Evin İskanı Olmaması Ama Krediye Uygun Olması Ne Demektir -

İskansız Eve Kredi Veren Bankalar, Bir Evin İskanı Olmaması Ama Krediye Uygun Olması Ne Demektir

Anasayfa > Banka Haberleri > İskansız Eve Kredi Veren Bankalar, Bir Evin İskanı Olmaması Ama Krediye Uygun Olması Ne Demektir
05 Kasım 2018
1.015 okunma
İskansız Eve Kredi Veren Bankalar, Bir Evin İskanı Olmaması Ama Krediye Uygun Olması Ne Demektir

İskânı olmayan evler için kredi veren bankalar hangi bankalardır? Son dönemlerde en çok sorulan sorular arasında yer alan soru budur. Bu soruyu cevaplamadan önce İskansız ev ne demektir? Onu bir inceleyelim Bir evin İskanının olmaması demek o evin henüz yapı kullanma belgesinin olmadığı anlamına gelir. Genellikle böyle evlere bankalar kredi vermekten kaçınırlar. Ancak bazı bankalar bu evler için kredi vermektedirler. Bir evin iskan belgesine sahip olabilmesi için öncelikle inşaat işlemlerinin tamamlanması gerekir. Ruhsatlı olan binanın ruhsat tarihi içerisinde ki 2 senede başlamış ve inşaatın en fazla 5 sene içerisinde bitmiş olması gerekir.  şimdi iskansız eve kredi veren bankalar kendi inisiyatifleri ile bu kararı vermektedirler. Yani kredi almadan önce bankalarla görüşerek hangisinin kabul edip etmeyeceğini değerlendirmeniz gerekir çünkü bankaların bu konuyla ilgili kesin bir hükümleri yoktur.

İskan Olmazsa Ne Olur?

İskansız bir eve sahip olanların ve olmak isteyenlerin oldukça dikkatli olması gerekir. İskansız bir ev satın almak istiyorsanız öncelikle satın almak istediğiniz konutun neden iskan belgesinin çıkarılmadığını öğrenin ve bu durumun maliyetini araştırın. Ücretleri ve konutun iskansız olma nedenini oldukça iyi araştırmalısınız. İskan ücretleri sizin tarafınızdan ödenecek olan ücretler olduğu için bu araştırmanızı detaylı şekilde yapmazsanız yüksek ücretler ile karşı karşıya kalabilirsiniz. İskan belgesi aynı zamanda konutta oturmak için izin belgesi değeri taşıdığı için de bu belgeler oldukça önemlidir. İskan ruhsatı olmayan binalar ilk satın aldığınızda olmasa bile size geleceğe yönelik bazı sıkıntılara sokabilir.


Oturma Ruhsatı Olmayan Eve Banka Kredi Verir Mi?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu durum için bankaların kesin bir görüşleri yoktur. Bu yüzden iskan belgesi olmayan bir konutu satın almadan önce kredi almayı düşündüğünüz bankalarla görüşerek olayların nasıl şekilleneceğini kontrol edebilirsiniz. İskansız evin riskleri oldukça fazla olduğu için çoğu vatandaş bu tarzdaki evleri satın almaktan çekinmektedir ve aynı vatandaşlar gibi bankaların da bu evler konusunda çekinceleri vardır.

Benzer İçerik  En Çok Faiz Veren Bankalar Hangileri?, En Yüksek Vadeli Hesap Faizi Veren Bankalar 2022-2023

İskansız Ev Ne Demek?

İskan belgesi bir binanın veya bir konutun yapımının tamamen bittiğini ve yasal olarak oturulabilir durumda olduğunu gösteren bir belgedir. Eğer inşa edilen yapı planlanan modeline uygun bir şekilde inşaa edilmediyse bu yapıya iskan belgesi verilmez. Böyle yapılara da iskansız evler, konutlar ismi verilir. İskan belgesi alamamış ancak yapımı tamamlanmış olan ev resmi kayıtlarda hala inşaatı devam eden konut olarak gösterilir. Bu yüzden iskansız evin riski oldukça fazladır.

İlginizi Çekebilir;

Evin Tamamına Kredi Veren Bankalar, Yüzde Yüzüne Konut Kredisi Veren Bankalar (Peşinatsız Tamamına)

Evin Üzerine Kredi Çekmek Ev İpotekli Kredi 2021 | Evimi İpotek Edip Kredi Almak İstiyorum

Konut Değerinin Tamamına Kredi Veren Bankalar, Evin tamamına yüzde yüzüne kredi veren bankalar

Anında İnternetten Kredi Veren Bankalar, İnternetten Anında Kredi Veren Bankalar

Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açtırma, Kredi Kartı İnternet Alışverişine Kapalı Ne Demek?