İş Görmezlik Parası 2022-2023, Sgk Rapor Parası Ne Kadar 2022-2023 -

İş Görmezlik Parası 2022-2023, Sgk Rapor Parası Ne Kadar 2022-2023

Anasayfa > SGK > İş Görmezlik Parası 2022-2023, Sgk Rapor Parası Ne Kadar 2022-2023
05 Kasım 2018
1.135 okunma
İş Görmezlik Parası 2022-2023, Sgk Rapor Parası Ne Kadar 2022-2023

İş göremezlik parası sigortalı olan çalışanların belirli nedenlerden, kaza veya hastalık gibi sebeplerden dolayı iş görememesi durumuna denir. Sigortalı olarak çalışan insanalar bu gibi durumlarda sigortadan para almaya devam ederler. Ancak bunun için öncelikle iş göremediğini iddia eden kişinin bu iddiasını kanıtlaması ve uzman bir doktora görünerek iş göremez olduğunu rapor ile göstermesi gerekir. Uzman doktordan alınan iş göremezlik raporu sayesinde çalışan ve sigortalı olan kişinin maaşı işyeri yerine SGK’dan ödenmeye devam eder. Ancak 2 günlük raporlarda çalıştığınız iş yeri SGK’dan iş göremezlik ödeneği ödeme ya da maaşınızda kesinti yapma gibi durumlara gitmez. İş göremezlik ödeneği uzmandan aldığınız raporun 3. Gününden itibaren ödenmeye başlanır.

İş Göremezlik Raporu Nasıl Alınır?

İş göremez raporu almak için illa bir iş kazası geçirmiş olmanıza gerek yoktur. Dışarıda geçirdiğiniz bir kaza, bir hastalık vb. şeylerde de uzman tarafından aldığınız iş göremez raporu iş yeriniz ve SGK tarafından geçerli olacaktır. Yapmanız gereken tek şey kaza, hastalık vb. durumlarda hastaneye giderek iş göremez olduğunuz hakkında rapor almak olacaktır. Bunun için uzman bir doktorun sizi muayene etmesi gerekir. Doktor sizi inceledikten sonra kaç gün iş göremeyeceğinize karar verir ve bu kararını raporda belirtir. Raporda yazan süre boyunca kişi iş göremez durumda kabul edilir ve raporun 3. Gününden itibaren ödemesi SGK tarafından yapılmaya başlanır. Peki, İş göremezlik raporu nedir? İş göremezlik raporu kişinin kaç gün dinlenmesi ve iş yapmaması gerektiğini yazan bir rapordur.


Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

Aldığınız iş göremez raporu 3 günden az ise size SGK tarafından hiçbir ödeme işlemi yapılmaz. Ancak size verilen rapor 3 günden fazla ise ödemeniz raporun 3. Gününden itibaren SGK tarafından yatmaya başlar. SSK rapor parasını sorgulamak isteyenler bu işlemi gerçekleştirmek için E devlet şifrenizi ve TC kimlik numaranızı bilmeniz yeterlidir. Yani TC ile rapor sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Benzer İçerik  Engellilere Vergi İndirimi 2022-2023, Engellilik İndirimi Tutarları

İş Göremezlik Raporu Sorgulama

İş göremezlik raporlarınızı sorgulamak için E- devlet üzerinden giriş yapabilirsiniz. Raporlarınız ve yatırılan para miktarı E- devlet içerisinde bulunur. Bu yüzden bir E- devlet şifresine bir de TC kimlik numaranıza ihtiyacınız vardır. Bu ikisi ile rapor sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Rapor parası yattı mı, yatmadı mı? Her türlü detaya buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu yüzden rapor sorgulama işlemleriniz çok kolay gerçekleşir.

İlginizi Çekebilir;

Sgk Rapor Parası Sorgulama, SGK rapor parası sorgulama ve hesaplama nasıl yapılır?

E-Devlet Doğum Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?, E-Devlet üzerinden doğum parası sorgulama işlemi nasıl yapılır

İŞKUR Doğum Parası, 2020 SSK Doğum Parası Başvurusu Kimler Alabilir?

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır?, Engelli raporu nereden ve nasıl alınır

Engellilere Devlet Yardımı Nasıl Alınır?, Engelliler İçin Sağlanan Maddi ve Sosyal Yardımlar