Bankalar – Kredi Başvurusu – Kredi Hesaplama – Faiz Oranları – Kredi

Engelli Maaşı Nasıl Alınır?, engelli aylığı kimlere ödenir

04.11.2018
447
Engelli Maaşı Nasıl Alınır?, engelli aylığı kimlere ödenir

Engelli Maaşı Nasıl Alınır 2019 yılında en çok sorulan sorulardan biridir. Bir kişinin engelli maaşı alabilmesi için sağlık kuruluşlarından en az yüzde 40 oranında engelli raporu olması gerekir. En az yüzde 40 engelli raporu olan engelliler sigortalı bir işte çalışıyorlarsa engelli maaşı alamazlar. Engelli maaşı alabilmeleri için sigortalı bir işte çalışmıyor olması gereklidir. Aynı zamanda engelli bireyin yaşadığı evde kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte birinden fazla ise yine engelli aylığı alamazlar. Engelli aylığı için gerekli olan bir diğer şart da kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olmasıdır. Engelli Maaşı Alma Şartları 2018 yılında gelir sınırı ve engel oranı olarak belirlenmiştir.

Engelli Maaşı Ne Kadar?

2019 Engelli Maaşı Ne Kadar? Sorusunun cevabı 2018 yılı için belirlenen şartlara göre farklılık göstermiştir. Yüzde 40 ile yüzde 69 engellilik oranı bulunan engellilere 1.197,44 TL maaş bağlanır. Bu engellilerin bakıma muhtaç olmadığı varsayılır. Fakat engellilik oranı yüzde 70 ve üzerinden olan engellilerin bakıma muhtaç oldukları varsayılarak 1.796,17 TL maaş bağlanıyor. 2018 yılında belirlenen rakamlar bunlardır. Ancak her yıl bu rakamlar değişmektedir.


Engelli Maaşı Kaç Ayda Bir Verilir?

2022 sayılı kanunla çıkarılan engelli maaşı 65 yaş üstündeki muhtaç ve kimsesiz yaşlılarımız için çıkarılan bir kanundur. Bu kanuna göre 65 yaşını dolduran muhtaç ve kimsesiz olan yaşlılarımıza 3 ayda bir yatırılan engelli maaşıdır. Yüzde 40 ve üzerinde engeli olan vatandaşlarımız için de 2022 aylığı üç ayda bir kez yatırılır.

Engelli Maaşı Ne Zaman Yatar?

Engelli Maaşı Ne Zaman Yatar? Bunu mu merak ediyorsunuz? Engelli olduğu tespit edilen ve 2019 yılı şartlarına göre maaş almaya uygun olduğu belirlenen engelli vatandaşlarımızın maaşlarının ne zaman yatacağı doğum tarihleriyle belirlenir. Doğum tarihinin son rakamına göre belirlenen maaş günleri aşağıda tek tek belirtilmiştir.

  • Doğum tarihinin son rakamı 0 ya da 5 olan kişilere her ayın 5. Günü
  • Doğum tarihinin son rakamı 1 ya da 6 olan kişilere her ayın 6. Günü
  • Doğum tarihinin son rakamı 2 ya da 7 olan kişilere her ayın 7. Günü
  • Doğum tarihinin son rakamı 3 ya da 8 olan kişilere her ayın 8. Günü
  • Doğum tarihinin son rakamı 4 yada 9 olan kişilere her ayın 9. Günü maaş yatırılır.
Benzer İçerik  Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır?, Engelli raporu nereden ve nasıl alınır

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.