TEB EFT İptal Etme Nasıl Yapılır 2022-2023 | TEB'den Yapılan EFT Nasıl İptal Edilir? -

TEB EFT İptal Etme Nasıl Yapılır 2022-2023 | TEB’den Yapılan EFT Nasıl İptal Edilir?

TEB EFT iptal etme nasıl yapılır, TEB’den yapılan EFT nasıl iptal edilir, EFT nedir, EFT ne zaman hesaba aktarılır, EFT ne zaman iptal edilebilir, TEB EFT iptal etme nasıl yapılır, mobil bankacılık üzerinden TEB EFT iptal etme nasıl yapılır, internet bankacılığı üzerinden TEB EFT iptal etme nasıl yapılır, telefon bankacılığı ile TEB EFT iptal etme nasıl yapılır, şubeye giderek TEB EFT iptal etme nasıl yapılır, TEB hafta sonu yapılan EFT iptal edilir mi, TEB gece yapılan EFT iptal edilir mi, TEB zamanlanmış EFT iptal edilir mi, EFT iptal etme ne kadar sürer?

Anasayfa > Türk Ekonomi Bankası > TEB EFT İptal Etme Nasıl Yapılır 2022-2023 | TEB’den Yapılan EFT Nasıl İptal Edilir?
23 Kasım 2020
1.321 okunma
TEB EFT İptal Etme Nasıl Yapılır 2022-2023 |  TEB’den Yapılan EFT Nasıl İptal Edilir?

EFT sizin de bildiğiniz gibi günümüzde pek çok kişi tarafından tercih edilen para transferi yöntemlerinden birisi olur. Ama kimi zaman da yanlış gerçekleştirilen EFT işlemleri sonucu insanlar bu işlemi iptal etmek isteyebilir. Bunun için kullanılabilecek birçok yöntem olmakla birlikte TEB EFT iptal işlemini de kolaylıkla gerçekleştirilenler arasında yer alır. Biz de sizin için bu yazımızda TEB EFT iptal etme nasıl yapılır sorusuna detaylı bir şekilde cevap verdik.

EFT Nedir?

Konuyu daha iyi anlayabilmek için öncelikle EFT nedir ve ne amaçla kullanılır sorusuna cevap verelim. EFT iki farklı banka arasında gerçekleştirilen para transferi olması ile bilinir. Bir örnek üzerinden gidecek olursak ödeme yapmak istediğiniz bir kişiyi düşünelim ve bunun için Ziraat Bankası’nda bulunan hesabınızı tercih edeceğinizi varsayalım. Ödeme yapacağınız kişinin de hesaba Yapı Kredi Bankası’nda bulunsun. İşte bu iki banka arasında gerçekleştirilen para transferi EFT olarak bilinir. Kısaca EFT iki farklı banka müşterisinin birbiri arasında gerçekleştirdiği para alışverişidir.

EFT Ne Zaman Hesaba Aktarılır?

Yapılacak olan EFT işlemi eğer mesai saatlerinde gerçekleştirildi ise 15 ila 30 dakika arasında tamamlanır. Yoğun olmayan saatlerde EFT genellikle 15 dakika içerisinde hesaba geçer. Eğer EFT işlemlerinin yoğun olduğu saate denk gelirseniz de bunun gerçekleşmesi yaklaşık yarım saat alır. Buradan da anlayacağınız üzere eğer yanlış yaptınız bir EFT işlemi bulunuyorsa bunu iptal etmek için ortalama 15 ila 30 dakika arasında zamanınız vardır.

EFT Ne Zaman İptal Edilebilir?

EFT’nin iptal edilebilmesi için bazı şartlar bulunur. Bunlardan ilki de Banka Genel Müdürlüğünün işleme onay vermemesi olur. Sizin de bildiğiniz gibi yapılan EFT işlemleri öncelikle Banka Genel Müdürlüğünün onayından geçer. Eğer bir hata yoksa bu işlem sorunsuz bir şekilde tamamlanır. Bir üst paragrafta anlattığımız gibi EFT’nin gerçekleşmesi yaklaşık 15 ila 30 dakika sürer. Yani iptal etmek için sadece 15 ile 30 dakika arasında bir vaktiniz bulur.

Benzer İçerik  TEB Trafik Sigortası, Taşıt Sigortaları | Türk Ekonomi Bankası - Teb

TEB EFT İptal Etme Nasıl Yapılır?

Şimdi asıl konumuz olan TEB EFT iptal etmeye bakalım. Öncelikle bunun için kullanabileceğiniz pek çok yöntemin olduğunu belirterek başlayalım. EFT iptal işlemlerini mobil bankacılık, telefon bankacılığı, internet bankacılığı veya direk TEB şubelerinden kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bunların nasıl yapıldığını da aşağıdan detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

1- Mobil Bankacılık Üzerinden TEB EFT İptal Etme Nasıl Yapılır?

Eğer siz de TEB üzerinden bir EFT işlemi gerçekleştirdiyseniz iptal edebilmek için mobil bankacılığı kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken ilk şey mobil bankacılık şubesine giriş yapmak olur. Daha sonra buradan menü seçeneğine tıklayın. Sonrasında ise yapılan EFT işlemlerini görüntüleyebilmek için EFT sekmesine girin. Buradan iptal etmek istediğiniz EFT’yi seçip onayladıktan sonra işleminiz tamamlanacaktır.

2- İnternet Bankacılığı Üzerinden TEB EFT İptal Etme Nasıl Yapılır?

Kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise TEB’e ait olan internet bankacılığına giriş yapmak olur. Giriş yaptıktan sonra buradan menü seçeneğine ve daha sonra EFT sekmesine tıklayın. Sonrasında ise iptal etmek istediğiniz EFT’yi grup işlemi tamamlayın. Eğer aktarım gerçekleşmesi ise bu işlemi kolay bir şekilde iptal edebilirsiniz.

3-Telefon Bankacılığı ile TEB EFT İptal Etme Nasıl Yapılır?

Telefon bankacılığı üzerinden TEB EFT iptal etme işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız yapmanız gereken tek şey 444 0 666 numaralı telefon aramak olur. Eğer TEB’in müşterisi iseniz ve halihazırda numaranız sistemde kayıtlı ise müşteri temsilcisine bağlamanız daha kolay olacaktır. Daha sonra müşteri temsilcisine yapılan EFT işlemini iptal etme talebinizi ileterek işlemi kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

4- Şubeye Giderek TEB EFT İptal Etme Nasıl Yapılır?

TEB üzerinden yapmış olduğunuz EFT’yi iptal etmek için başvurabileceğiniz son yöntem ise şubeye gitmek olarak karşımıza çıkar. Buradan müşteri temsilcisine veya vezneye iptal etme talebinizi ileterek eğer işlem gerçekleşmedi ise kolay bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz.

Benzer İçerik  TEB Vadeli Euro Hesabı Faiz Oranları, Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranları Hesaplama | CEPTETEB

TEB Hafta Sonu Yapılan EFT İptal Edilir mi?

Konuyu açıklığa kavuşturma bilmek için cevaplanması gereken bir diğer soru ise hafta sonu yapılan EFT işlemlerinin iptal edilip edilmediği olur. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi EFT işlemleri sadece ama sadece mesai saatleri içerisinde gerçekleşir. Bir başka deyişle sabah 9 ile akşam 6 arasında yapılan EFT işlemleri hızlıca gerçekleşir. Yani hafta sonu yapılan EFT’ler bir geçerlilik kazanmayıp gerçekleşmesi için mesai saatlerini yani pazartesi sabah 9 beklemek gerekir. Bu nedenle hafta sonu yapılan EFT’leri iptal etme konusunda size bir fırsat sunular. Eğer yanlış yaptınız bir EFT işleme bulanıyorsa veya halihazırda gerçekleşmiş olan bir EFT’yi iptal etmek istiyorsanız ve bunu hafta sonu yaptıysanız kolay bir şekilde iptal edebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey yukarıda yer alan yöntemleri göz atmak ve ize uygun olanlardan birini tercih ederek işlemi iptal etmek olur.

TEB Gece Yapılan EFT İptal Edilir mi?

Yukarıdaki paragrafta da bahsettiğimiz gibi EFT işlemleri sadece mesai saatleri içerisinde gerçekleşen para transferleri arasında yer alır. Yani gece vakti yapılan EFT’ler mesai saatleri başladığında ilgili hesaba aktarılır. Bu da size gece vakitlerinde yaptığınız yanlış EFT işlemlerini iptal etmek için bir aralık sunar. İptal edebilmek için ise mobil bankacılık, telefon bankacılığı veya internet bankacılığı yöntemlerini tercih edebilirsiniz. İşlemlerin nasıl gerçekleştiğini öğrenmek için de TEB EFT iptal etme nasıl yapılır başlığında yer alan yöntemlere göz atabilirsiniz.

TEB Zamanlanmış EFT İptal Edilir mi?

Zamanlanmış EFT ileri bir tarihi planlanmış olan para transferleri arasında yer alır. Bu da demek oluyor ki söz konusu işlemin gerçekleşebilmesi için vaktinin gelmesi gerekir. Yani sizin planladığınız tarihten önce bu para transferi gerçekleşmez. Bunun size sağladığı avantaj ise dilediğiniz takdirde iptal edebilmeniz olur. Tabii işlemin gerçekleşmemiş ve henüz aktarım zamanının gelmemiş olması gerekir. Böyle durumlarda kolay bir şekilde söz konusu olan zamanlanmış veya ileri bir tarihe planlanmış olan EFT’yi iptal edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey mobil bankacılık, internet bankacılığı veya telefon bankacılığı yöntemlerini tercih etmek olur. TEB EFT iptal etme nasıl yapılır başlığına göz atarak bu işlemlerin nasıl gerçekleştirileceğini hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Benzer İçerik  TEB Vadeli Dolar Hesabı Faiz Oranları, E-Mevduat Hesabı ve Faiz Oranları | Türk Ekonomi Bankası - Teb

EFT İptal Etme Ne Kadar Sürer?

Yukarıdaki yer alan yöntemlerden birini tercih edip EFT’yi iptal etmek istiyorsanız bu işlemin ne zaman gerçekleşeceğini merak edebilirsiniz. Öncelikle bilmeniz gerekir ki bankalar EFT iptal işleminde oldukça hassas olur. Nitekim yanlış para transferi sonucu geri almak transfer etmekten daha zor bir hal alabilir. Bu nedenle ellerinden gelen en kısa süre içerisinde işleminizi tamamlamaya çalışırlar. Şubeden yapacağınız iptal işlemlerinde müşteri temsilcisi hızlı bir şekilde iptal işlemleri başlatır ve parayı askıya alır. Aynı şeyi telefon bankacılığı için de geçerli olup paranın transferini engellemek için askıya alınır. Mobil bankacılık veya internet bankacılığı üzerinden yapacağınız EFT iptal işlemleri çok daha kısa süreceği için işlemini gerçekleştirdiğiniz andan itibaren söz konusu olan transfer askıya alınıp bekletilir. İptal işlemi onaylandıktan sonra paranız hesabınıza tekrardan iade edilir.

İlginizi Çekebilir;

EFT İptal Etme Nasıl Yapılır | EFT Nasıl İptal Edilir

Ziraat Eft Saatleri 2021 | Ziraat İşlem Limit ve Saatleri

Denizbank Eft Saatleri 2021 | Denizbank İşlem Limitleri

Teb Eft Saatleri 2021 | Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) EFT Saatleri

Halkbank EFT Limiti ve Limit Arttırma 2021 | Halkbank Günlük EFT Limiti Ne Kadar?