Hisseli Tapuya Kredi Veren Bankalar, Hisseli Tapuya Kredi Veren Bankalar -

Hisseli Tapuya Kredi Veren Bankalar, Hisseli Tapuya Kredi Veren Bankalar

Anasayfa > Banka Haberleri > Hisseli Tapuya Kredi Veren Bankalar, Hisseli Tapuya Kredi Veren Bankalar
05 Kasım 2018
912 okunma
Hisseli Tapuya Kredi Veren Bankalar, Hisseli Tapuya Kredi Veren Bankalar

Hisseli tapıya kredi veren banka sayısı fazla olsa da farklı belgeler istendiği unutulmamalıdır. İlk olarak tapu bir taşınmazın ya da taşınır malın kime ait olduğunu gösteren belgedir. Tapu sadece tek bir kişiye ait olacak diye kural yok, birkaç kişi aynı yerin parçalı sahibi olabilir. Tapuda bir kişinin malın ne kadarına sahip olduğu % olarak belirtilmektedir. Tapu sorgulaması yapıldığında malın kimin üzerine olduğu, malın tüm özellikleri, ne zaman alındığı gibi bilgiler direkt olarak verilmektedir.

Hisseli Tapu İpotek Edilir mi?

Bankalar sadece güvenilir olan müşterilerine kredi vermek ister. Bunun yanında geri ödemenin yapılacağından da emin olma çabasındadır. Hisseli tapular genel olarak kredi için yeterli olmaz. Bazı bankalar hisseli tapulara kredi verir ama yanında pek çok belge de ister. Hisseli tapuya kredi çekilir mi sorusunu soruyorsanız ilk olarak bankaların istedikleri diğer belgelere odaklanmak gerekiyor.

  • Eğer ki tapudaki diğer sahiplerin kefareti alınırsa banka hisseli tapuya kredi verebilir.
  • Tapunun tek bir tapu haline getirilmesi durumunda da sorun yaşanmayacaktır.

Tapusu Olan Malın Değeri Nasıl Hesaplanır?

Tapusu olan malın ne kadar değerli olduğunu anlamak için ekspertiz hizmeti almak gerekiyor. Bankaların tapu değerini tam olarak bilmesi lazım. Bunun için tapudaki malın bilirkişi tarafından incelenmesi ve ne kadar değerli olduğunu anlaması gerekiyor. İlk olarak ipotek edilecek olan malın değerinin %75’i kadar kredi çekebileceğinizi unutmamalısınız. Aynı zamanda tapu içerisindeki mal bireysel ise 36 aya kadar ticari ise 60 aya kadar vade seçeneği de yine kişilere sağlanacaktır.


Hisseli Tapu Nedir?

Bir arazi, arsa, bina ya da apartmanın tapusu vardır. Bu tapu tek bir kişinin üzerine olduğu zaman sahip bir tek o kişi gözükür. Ama bazı durumda tapuda sadece tek bir kişinin ismi yazmaz. Genelde miras kalan arazilerde birden fazla hissedar bulunmaktadır. Aynı zamanda burası bir işyeri ise birden fazla kişinin tapuda adı geçmesi de mümkündür. Tapu üzerinde kaç kişinin tapuda hak sahibi olduğu, her bir kişinin yüzde kaç hakkı olduğu detaylı bir şekilde yazılmaktadır. Bu sayede tapunun durumu net şekilde anlaşılmaktadır. Hisseli tapuya ev kredisi almak için öncelikle tapuyu tek tapu haline getirmek gerekebilir. Bunun için de diğer hissedarların bu durumu kabul etmesi gerekir. Aksi halde bankalar hisseli tapulara kredi verme konusuna pek sıcak bakmayı tercih etmiyor.

Benzer İçerik  1 Ocakta EFT Olur Mu? Bankalar Açık Mı? | Havale 1 Ocak'ta Yapılır Mı?

İlginizi Çekebilir;

Yapı ve Kredi Bankası Leasing Hesaplama, yapı kredi finansal kiralama

TEB Kasko Ücretleri, Kasko Değer Listesi ve Araç Kasko Değeri

Uygun Faizli Konut Kredisi, Konut Kredisi En Uygun

Araç Rehin Karşılığı Kredi Vekalar, Arsa Kredileri Hesaplama ve Faiz Oranları

Genç Çiftçi Sertifikası Nasıl Alınır?, Genç Çiftçi kayıt ve başvuru işlemi nasıl yapılır?