Hafta Sonu Yapılan Havale / EFT İptal Edilir mi? | Haftasonu Yapılan Havale İptali -

Hafta Sonu Yapılan Havale / EFT İptal Edilir mi? | Haftasonu Yapılan Havale İptali

Hafta sonu yapılan havale / eft iptal edilir mi, havale nedir, hafta sonu yapılan havale iptal edilir mi, eft nedir, hafta sonu yapılan eft iptal edilir mi, havale ve eft nasıl güvenli bir şekilde yapılır, Haftasonu yapılan havale iptali, hafta sonu yapilan eft iptal edilir mi, eft hesaba geçtikten sonra iptal edilir mi, onaylanan eft iptal edilir mi, havale iptali hakkında tüm bilgiler!

Anasayfa > Banka Haberleri > Hafta Sonu Yapılan Havale / EFT İptal Edilir mi? | Haftasonu Yapılan Havale İptali
20 Ekim 2020
789 okunma
Hafta Sonu Yapılan Havale / EFT İptal Edilir mi? | Haftasonu Yapılan Havale İptali

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte günümüzde insanlar bütün para transferlerini internet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bankaların kendilerine sundukları mobil uygulama ve internet şubesi vasıtasıyla bu para transferlerini gerçekleştiren bireyler büyük bir kolaylık yaşamaktadır. Ama pek çok kişinin kafasına takılan bir soru bulunmaktadır. O da hafta sonu yapılan havale ve EFT işlemlerinin iptal edilip edilmediğidir. Biz de sizin için araştırdık ve bu içeriğimizde hafta sonu yapılan havale / Eft iptal edilir mi? sorusuna cevap verdik.

Havale Nedir?

Öncelikle havalenin tanımını yapacak olursak aynı bankanın müşterisi olan iki kişinin biri biri arasındaki para transferi diyebiliriz. Bir örnek üzerinden gidersek de ev sahibinize kiranızı ödemek için Ziraat bankasındaki hesabınızdan onun Ziraat Bankası hesabına para transferi yaptığınızı varsayabiliriz. Burada göreceğiniz işlem bir havale olup 7 gün 24 saat boyunca yapılabilmektedir.

Hafta Sonu Yapılan Havale İptal Edilir mi?

Yukarıdan da anlayabileceğiniz gibi havale işlemi aynı banka müşterisi olan iki kişi arasındaki para transferi olup hafta sonu yapılan bu havale işlemi iptal edilememektedir. İptal edebileceğiniz tek bir durum vardır. O da havaleyi ileri bir tarihe planlamak olur. Bilindiği üzere mobil uygulamalar veya internet bankacılığı üzerinden havale işlemi yaparken sizden tarih girmeniz istenir. Burada girdiğiniz tarihi aynı gün ve saat olarak seçerseniz bu işlemi iptal edemez. Ama ileriki bir tarihe planlarsınız işlemi iptal etmeniz mümkün olur. Hafta sonu yapılan havale / Eft iptal edilir mi sorusundaki havale işleminin cevabı bu olmaktadır. Diğer yandan bilinmesi gereken şey de havale işlemlerinin 7 gün 24 saat boyunca gerçekleştirilebilir olmasıdır. Buradan da anlaşılacağı üzere hafta sonu gerçekleştirilecek bir havale işleminde para aynı anda karşı hesaba geçeceğinden iphal etmek mümkün olmaz. Bu da sizi olası dolandırıcılık ve kandırılma gibi kötü durumlara karşı korumaktadır.

Benzer İçerik  1000 Puana Kredi Veren Bankalar, 800-1000 Puana Kredi Notuna Kredi Veren Bankaların Listesi

EFT Nedir? 

EFT ise havaleden farklı olmakla birlikte farklı olan iki banka müşterisinin birbiri arasındaki para transferine verilen isimdir. Bir örnekle açıklayacak olursak yine kira ödemek istediğinizi düşünelim ve bu işlem için Ziraat Bankası’ndaki hesabınızdan ev sahibinizin Akbank’taki hesabına para gönderdiğimizi varsayalım. Bu durum tam olarak EFT olmaktadır ve sadece mesai saatleri içerisinde gerçekleşir.


Hafta Sonu Yapılan EFT İptal Edilir mi?

Hafta sonu yapılan EFT iptal edilir mi sorusuna gelecek olursak işlem sadece mesai saatleri içerisinde gerçekleşebileceği için iptal edilmesi mümkün olmaktadır. Bir başka deyişle cumartesi veya pazar günü yapacağınız EFT işlemleri ileriki bir tarihe planlandığından iptal edilebilir. Bu nedenle özellikle satıcıysanız hafta sonu yapılan EFT kanallı ödeme yöntemlerini tercih etmemeniz gerekir. Nitekim siz ürünü veya hizmeti teslim ettikten sonra karşı taraf kolay bir şekilde bu işlemi iptal edebilir. Böylelikle parayı tekrardan alma gibi ve mahkemeye gitme gibi sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Hafta sonu yapılan havale / Eft iptal edilir mi sorusundaki EFT’nin cevabı tam olarak bu olmaktadır.

Havale ve EFT Nasıl Güvenli Bir Şekilde Yapılır?

Bu kadar çok riskin bulunduğu günümüzde insanlar para transferlerini güvenli bir şekilde yapmak istemektedir. Bu gibi riskleri öğrendikten sonra dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunmaktadır. Hafta sonu yapılan havale / Eft iptal edilir mi sorusunun cevabı havale için hayır ve EFT için evet olduğundan ödemenizi alana kadar satışını yaptığınız şeyi karşı tarafa teslim etmeniz gerekir. Diğer yandan bütün işlemlerinizi kendi telefonunuz ve bilgisayarınız aracılığıyla yapmanızı öneririz.

İlginizi Çekilebilir;


Garanti Bankası Eft Saatleri, Garanti Bankası EFT Ne Zaman Karşı Hesaba Geçer En Son EFT Saati

TEB EFT İptal Etme Nasıl Yapılır 2021 | TEB’den Yapılan EFT Nasıl İptal Edilir?

Fibabanka Hafta Sonu Açık Mı?, Fibabanka Çalışma Saatleri | 2022 Güncel Çalışma Saatleri

Burgan Bank Hafta Sonu Açık Mı?, Burgan Bank Çalışma Saatleri – Mesai Saatleri

Ziraat Bankası EFT ve Havale Ücreti 2021 | Ziraat Bankası Havale EFT Ücretleri Ne Kadar

Benzer İçerik  Borç Temizleme Kredisi Veren Bankalar, Borç Kapatma Kredisi Hesaplama & Başvuru