Ziraat Bankası EFT ve Havale Ücreti 2022-2023 | Ziraat Bankası Havale EFT Ücretleri Ne Kadar

Ziraat Bankası EFT ve Havale Ücreti 2022-2023 | Ziraat Bankası Havale EFT Ücretleri Ne Kadar

Ziraat Bankası EFT ve havale ücreti, Ziraat Bankası EFT işlemi nasıl yapılmaktadır, Ziraat Bankası EFT ücreti ne kadardır, Ziraat Bankası nasıl havale yapılır, Ziraat Bankası havale ücreti nedir, Ziraat Bankası havale ve EFT farkı nedir?

Anasayfa > Türkiye Ziraat Bankası > Ziraat Bankası EFT ve Havale Ücreti 2022-2023 | Ziraat Bankası Havale EFT Ücretleri Ne Kadar
22 Aralık 2020
637 okunma
Ziraat Bankası EFT ve Havale Ücreti 2022-2023 | Ziraat Bankası Havale EFT Ücretleri Ne Kadar

Ziraat Bankası, Türkiye’de bulanan bir bankadır. Kamu bankaları arasında sık kullanılan bir banka olarak yer alır. Bireysel, girişimci ve kurumsal olarak müşterilere sahiptir. Ziraat Bankası ile para transfer işlemleri gerçekleştirirken belirli ücretler alınır.

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası ile para gönderme işlemi yaparken, hiçbir sorun yaşanılmaz. Kolay ve pratik kullanımı olan internet bankacılığı ile oturduğumuz yerden transfer gerçekleştirebiliriz. Ziraat Bankası ile havale ve ya EFT yaptığımız zaman ücret alımı yapılır. Ziraat Bankası EFT ve havale ücretleri 2022-2023,  Bu ikisinde de değişkenlik gösterir. Yaptığımız işleme veya hangi şekilde yaptığımıza göre de farklı ücret alımı oluşur. Her yıl bu ücret güncelleme gösterir.

Ziraat Bankası EFT İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Ziraat Bankası üzerinden para transferi yapacaksanız bunu tercihen Ziraat mobil uygulaması ya da Ziraat Bankası internet bankacılığı ile pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Online bir şekilde EFT işlemi gerçekleştirmek için ilk olarak Ziraat Bankası mobil hesabını telefona indirmek gerekmektedir.

 • Ziraat Bankası mobil internet bankacılık uygulaması indirildikten sonra giriş yapalım.
 • Alt köşede bulunan kutucuktan para transferi yapma seçeneğine dokunmamız gerekecektir.
 • Ardından karşımıza çıkan bilgilerde hangi hesabımızdan kime, ne kadar miktar para gönderileceğini belirleyip onay almamız gerekmektedir.
 • Burada dikkat etmemiz gereken EFT yaptığımız kişinin IBAN numarasını yazdıktan sonra alt kısımda ipucu olarak verilen ismin doğru bir şekilde yazıyor olmasıdır.
 • IBAN doğru kişiye aitse bir problem yoktur. Fakat farklı bir isim varsa ya da hiçbir şekilde isim görünmüyorsa IBAN da bir yanlışlık bulunmaktadır. Buna dikkat etmek gerekir.
 • Göndereceğimiz miktarı ve diğer kutucukları doldurduktan sonra onay almamız gerekmektedir.
 • Onayı aldıktan sonra EFT işlemi yapılmıştır.

Ancak Ziraat Bankası EFT işlemleri belirli saatler içerisinde gönderim yapmaktadır. Her günün 09.00 ile 17.00 arasında EFT işlemi yapılır. 17.00’den sonra EFT işlemi yapılmışsa bu diğer gün para transferi gerçekleşeceğini gösterir. Bunu da unutmamak da fayda var.

Benzer İçerik  Ziraat Bankası OGS (Otomatik Geçiş Sistemi), Ziraat Bankası OGS Özellikleri

Ziraat Bankası EFT Ücreti Ne Kadardır?

Ziraat Bankası ile EFT yaptıktan sonra neden hala param azalmadı diye düşünüyorsanız bu belirli saatler içerisinde transfer gerçekleştirmediğiniz içindir. Diğer günün sabahında transferin gerçekleşeceğini gösterir. Bu konu da şüpheye düşmemiz önemlidir. EFT saatleri içerisinde transfer, yalnızca 15 dakika ya da yarım saat kadar süre içerisinde aktarılan hesaba geçecektir. Emin olmak için paramız azaldıktan sonra hesap hareketlerinden kime, ne kadar para aktarıldığını da görmeniz mümkün olur. Böylelikle EFT işlemini pratik ve kolay bir şekilde gerçekleştirmiş oluruz. Ziraat Bankası EFT ve havale ücreti 2022-2023, internet bankacılığı ile bir işlem gerçekleştirdiğimiz için;

 • 1000 TL tutarında bir transfer varsa burada 1 TL ücret olacaktır.
 • 1000 ve 50 bin TL arasında bir transfer gerçekleştirmişsek burada 2TL EFT ücreti olur.
 • ATM ile EFT yaptığımızda 10 TL,
 • Düzenli bir EFT yapımı varsa burada 3 TL,
 • 50 bin TL ve daha fazla miktarda EFT yapmışsak burada da 25 TL bir hesap alım ücreti oluşacaktır. Bu durum ATM’den yaptığımızda ya da müşteri hizmetleri veya geç giden EFT gibi durumlar da farklı miktarlar da olmaktadır.

Havale Nedir?

Havale, kısa bir şekilde özetlemek gerekirse bankamızda bulunan mevduat hesabını aynı banka içerisinde hesaba para transferi gerçekleştirdiğimiz, yapılan işleme havale denilmektedir. Ziraat Bankası içerisinde bulunan mevduat hesabından yine Ziraat Bankası’na ait farklı bir hesaba para gönderme işleminin de de hesabına para gönderme denilmektedir. Havale işlemi yapmamız gerektiğinde bunu, internet bankacılığından, ATM’den veya bilgisayardan gerçekleştirmemiz sağlanabilir. Havale işlemi yapılırken herhangi bir şekilde bir görevlinin onay vermesi gibi bir durumla karşılaşmamıza gerek yoktur. Yalnızca burada hesap sahibi havale işlemini onayladıktan sonra işlemimiz de gerçekleşmiş olacaktır. Hesap sahibi ile bizim aramızda gerçekleşen bir durumdur. Herhangi bir yetkiliden onay beklenilmesine gerek yoktur.

Benzer İçerik  Corona Virüs Desteği Kredisi Veren Bankalar Hangisi? 5000- 7500 ya da 10bin TL Kredi Al, Taksitler Çok Uygun!

Ziraat Bankası Nasıl Havale Yapılır?

Ziraat Bankası üzerinde havale yapmamız gerektiği zaman bunu mesai saatleri içerisinde yapmamız uygun olacaktır. Saat 09.00 ile 17.00 saatleri arasında havale işlemini yapabiliriz. Bunun için ilk olarak;

 • Ziraat Bankası hesabı ve Ziraat Bankası para kartınızın olması yeterli olacaktır. İkisi olmadan bir havale işlemi yapmamız mümkün değildir.
 • Ziraat Bankası havale işlemi yapmak için ilk olarak mobil uygulamasından giriş kısmından girişi yapalım.
 • Ardından sağ alt köşe de bulunan kısımdan havale bölümüne tıklayarak burada havale yapmamız gereken miktarı ve kime havale yapılacaksa o kişinin hesap numarasını yazmamız gerekecektir.
 • Ziraat Bankası EFT ve havale ücretleri 2022-2023, İlk havale işlemi gerçekleştiriyorsak banka hesap ücreti alacaktır. İlerleyen süreçlerde hesap ücreti talep etmemektedir.
 • Havale yapılacak hesap numarası doğru ve eksiksiz bir şekilde yapıldıktan sonra onay alıp işlemimiz tamamlanır.
 • Aksi bir durum yaşamışsak çağrı merkezinden Ziraat Bankası müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek emin olunması da mümkündür. Bu şekilde bir havale transferi de gerçekleşmiş olunur.

Ziraat Bankası Havale Ücreti Nedir?

Ziraat Bankası EFT ve havale ücretleri 2022-2023, Ziraat Bankası’ndan farklı bir hesaba ya da farklı bir kişiye para gönderimi yaparken havale ücreti öderiz. Bu durum;

 • Mobil bir şekilde havale gerçekleştirilmiş ise 1.75 TL,
 • İnternet üzerinden havale gerçekleştirilmiş ise 2 TL,
 • İnternet üzerinden cebe havale yapmışsak 5 TL,
 • Ziraat Bankası ATM’sinden cebe havale geçirmişsek 7 TL,
 • Ziraat Bankası ATM’si ile bir hesaptan diğer hesaba havale yapılmış ise 7 TL,
 • Banka müşterisi olmayan bir kişinin hesabına, Ziraat Bankası ATM’sinden kartsız bir şekilde para yatırmışsak 8 TL,
 • Banka müşterisi olan bir kişinin hesabına, Ziraat Bankası ATM’sinden kartsız bir şekilde para yatırıldığımız zaman ise 7 TL havale ücreti bulunmaktadır.
Benzer İçerik  Ziraat İnternet Bankacılığı Döviz Kurları (Uygulama İndir, Nasıl Açılır?)

Havale ücreti yaptığımız havaleye göre farklılık göstermektedir. Başka bir kişi farklı bir şekilde havale yapmışsa, bizim yaptığımız havale ücreti onun ki ile değişkenlik gösterebilir. Bu durumda da şüpheye düşmemizi gerek yoktur.

Ziraat Bankası Havale Ve EFT Farkı Nedir?

Ziraat Bankası EFT ve havale ücretleri 2022-2023, Havale işlemi yapılırken aynı bankaların kendi hesapları arasında bir işlem yapılır. Ya da aynı bankanın başka hesapları arasında işlem gerçekleştirilir. Havale dediğimiz durum budur. Fakat EFT işlemi ise başka bir bankaya ait olan hesaba para yatırma işlemidir. EFT yapılırken diğer hesaba geçmemiz mümkün değildir. EFT yapmamız gerekiyorsa, Ziraat Bankası mesai saatleri içerisinde EFT işlemi gerçekleşir. Aynı zaman da EFT yaparken belli miktarlarda da bir hesap ücreti alınmaktadır. Havale ve EFT arasındaki fark, bankalar arasında ki duruma göre değişkenlik gösterir. İkisi birbiriyle karıştırılmamalı ve ikisini de aynı işlemi uygulamaya çalışmamız da yanlış olacaktır. EFT ile işlem yaparken bizden istenen bilgiler oldukça kısadır, ancak havale ile işlem yaptığımızda bu süreç daha uzun olmaktadır. EFT ücret olarak pahalıdır. Fakat havale daha ucuz olur. EFT ile onay beklerken bu süre oldukça kısadır. Ancak havalenin onay süresi EFT’ye göre daha uzun bir süredir.

İlginizi Çekebilir;

Ziraat Eft Saatleri 2021 | Ziraat İşlem Limit ve Saatleri

Denizbank Eft Saatleri 2021 | Denizbank İşlem Limitleri

Garanti Bankası Havale Ücreti, Garanti Bankası EFT ve Havale Masrafları Ne Kadar

Garanti Bankası Eft Saatleri 2021 | Garanti Bankası İşlem Saat ve Limitleri

Akbank EFT Saatleri 2021 | Akbank EFT Saatleri ve Ücretleri