GSS Sorgulaması Nasıl Yapılır?, GSS borç sorgulama nasıl yapılır? E-Devlet giriş üzerinden -

GSS Sorgulaması Nasıl Yapılır?, GSS borç sorgulama nasıl yapılır? E-Devlet giriş üzerinden

Anasayfa > Devlet Desteği > GSS Sorgulaması Nasıl Yapılır?, GSS borç sorgulama nasıl yapılır? E-Devlet giriş üzerinden
05 Kasım 2018
877 okunma
GSS Sorgulaması Nasıl Yapılır?, GSS borç sorgulama nasıl yapılır? E-Devlet giriş üzerinden

GSS sorgulaması yapmak için e devletten yararlanabiliyorsunuz. Aynı zamanda Genel Sağlık Sigortası’nın web sitesi üzerinden de sorgulama yapmak mümkün oluyor. 2018 yılı itibariyle asgari ücret, işsizlik maaşı ve ödenecek olan primler belli oldu. Asgari ücret 1623 TL iken işsizlik maaşı 811 TL değerindedir. Eğer ki tüm aile fertlerinin geliri asgari ücretin 3’te 1’i oranında ise o zaman prim ödemesi yapılmayacaktır. Genel Sağlık Sigortası için prim ödemeleri ise 81 TL olarak belirlenmiştir.

Gelir Testi Ne Anlama Geliyor?

Türkiye vatandaşı olan herkesin Genel Sağlık Sigortası yaptırması gerekiyor. Ancak Genel Sağlık sigortası yaptırmadan önce gelir testi yaptırmak lazım. Çünkü gelir testi sonucunda ne kadar prim ödemeniz gerektiğini görüyorsunuz. Hatta gelir durumu asgari ücretin 3’te 1’i kadar olanlar prim ödemek durumunda kalmıyor. Bunların her biri gelir testi sorgulaması sonrasında ortaya çıkıyor. Genel sağlık sigortası sorgulama işlemleri e devletten, internet sitesinden ya da Sosyal Sigortalar Kurumundan yapılabiliyor.

Gelir Testini Kimler Yaptırmalı?

Torba Yasa çıkmadan önce vatandaşlar için gelir testi yaptırmak bir zorunluluk olarak kabul ediliyordu. Günümüzde Torba yasa sonrasında bu zorunluluk ortadan kalktı. Ancak gelirinizin düşük olduğunu düşünüyorsanız hemen gelir testi yaptırabilirsiniz. Tebliğden sonra 1 ay içerisinde bu başvuruyu yapmanız gerekiyor. GSS borç sorgulama TC kimlik no ile yapılabiliyor. Bunun için e-devlet üzerinden işlem yapmak gerekiyor. 4 seviye grubu var ve bunların bir kısmının primi devlet tarafından ödeniyor. O nedenle hangi grupta olduğunuzu anlamak için mutlaka gelir testi yaptırmalısınız.


GSS Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Eğer ki genel sağlık sigortası yapılandırma işlemlerini yaptırmak istiyorsanız bunun için E-devlete giriş sağlamanız yeterli olacaktır. Eğer ki borcunuz varsa buradan yapılandırma şansına sahipsiniz. Sadece yapılandırma için değil borcunuz olup olmadığını öğrenmek için de yine E-devleti kullanabilirsiniz. E-devlet şifreniz yoksa kimliğin seri numarası ile de giriş işlemlerini yapabiliyorsunuz. Bunun yanında PTT’ye gidebilir, buradan kendiniz için bir e-devlet şifresi talep edebilirsiniz. Bunun için ek bir ücret ödemenize de gerek kalmıyor.

Benzer İçerik  Çocuk Parası Başvurusu 2022-2023 , Kimler Bu Çocuk Yardımından Faydalanabilir?

18 yaşından büyük olan herkesin sigortalı olması gerekiyor. Devlet hastanelerinde tedavi görebilmek için kişilerin sigortaya ihtiyacı var. Her Türk vatandaşının sigortası bulunmalıdır. Bunun yanında yabancı uyruklu vatandaşların da yine istekleri doğrultusunda sigortalı olması söz konusudur. Bunun için de gerekli olan primlerin zamanında, tam tutarında ödenmesi gerekiyor. Bu şekilde sosyal sigortalı olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;


Gelir Testi 2020, GSS PRİMİ BORCU TAHAKKUK İŞLEMİNİN İPTALİ

İq Testi Ücretsiz

TEB İBAN Sorgulama, iban sorgulama öğrenme doğrulama

E-Devlet Doğum Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?, E-Devlet üzerinden doğum parası sorgulama işlemi nasıl yapılır

Odeabank Swift Kodu, Bank Information | About Odeabank