Bankalar – Kredi Başvurusu – Kredi Hesaplama – Faiz Oranları – Kredi

Gelir Testi 2020, GSS PRİMİ BORCU TAHAKKUK İŞLEMİNİN İPTALİ

05.11.2018
508
Gelir Testi 2020, GSS PRİMİ BORCU TAHAKKUK İŞLEMİNİN İPTALİ

Gelir testi sonucunda asgari ücret ve işsizlik maaşı tutarları belli oldu. 2018 yılında işsizlik maaşı en düşük 811 TL olarak belirlendi. Asgari ücret ise 1623 TL olarak kabul edildi. Genel Sağlık Sigortası prim tutarları da yine belirlendi ve yayınlandı. 2018 yılında ödenmesi gereken Genel Sağlık Sigortası prim tutarı 81 TL’dir. Eğer ki bir hane içerisindeki net gelir asgari ücretin 3’te 1’i ise o zaman Genel Sağlık Sigortası için herhangi bir prim ödemesi yapılmayacak. Gelir testi sayesinde kişiler prim ödeyip ödemeyeceklerini anlayacak ve ona göre başvuru yapacaktır.

Gelir Testi Nedir?

Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kişilerin prim ödeyip ödemeyeceklerini anlamaları için gelir testi yaptırılıyor. Kişiler gelir testi sonucunda herhangi bir prim ödemeyebilir ya da ne kadar ödeyeceklerini net şekilde görebilir. Prim konusunda kesin ve net bir bilgi alabilmek için kişilerin ne zaman sigortalı olduğunu bilmesi gerekiyor. Aynı zamanda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına da başvuru yaparak gelir testi yaptırması çok önemlidir.

Gelir Testi Nasıl Yapılır?

Gelir testini yaptırmak istiyorsanız öncelikle Sosyal Sigortalar Kurumuna başvuru yapmanız gerekiyor. Hanenizde ne kadar insan yaşıyorsa her biri kazancını belirtmelidir. Sadece sigortalı olan kişilerin kazançları göz önüne alınıyor. Daha sonra eğer ki tüm hane halkının geliri asgari ücretin 3’te 1’ini geçmiyorsa o zaman sigorta için bir prim ödemek gerekmiyor. Yine hane halkının toplam kazancının tutarı, bu tutarın asgari ücrete olan oranı ne kadar prim ödenmesi gerektiğini de belirtiyor.


Gelir Testini Kimler Yaptırır?

6824 sayılı Torba Yasa çıkmadan önce her vatandaş gelir testi yaptırmak zorunda kalıyordu. Çünkü primi devlet tarafından karşılanan vatandaşlar da vardı. 4 seviye vatandaş vardı ve kişilerin hangi seviyede yer aldığını bilmesi gerekiyordu. Ancak Torba Yasa sonrasında artık gelir testi yapmak durumunda kalmıyorsunuz. Sadece gelirinin düşük olduğunu düşünen kişiler varsa onların gelir testine başvuru yapması yeterli oluyor. Gelir testi 2018 yılında yapıldığı gibi 2019 yılında da yapılmalıdır. Eğer ki her yıl gelir testi yaptırırsanız kazancınız olacağını unutmamalısınız. GSS borç sorgulama ve gelir testi yaptırma işlemleri için SYDV’ye başvurmak gerekiyor. Bunu da tebliğden sonra en çok 1 ay içerisinde yapmanız lazım. Bu sayede gelirinin düşük olduğunu düşünen kişilerin Genel Sağlık Sigortası için ekstra bir ödeme yapması gerekmez. Her zaman bu işlemleri takip etmek gerekiyor.

Benzer İçerik  2021 Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır | Maddi Yardım İçin Gerekenler

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.