Gelir Testi 2022-2023, GSS PRİMİ BORCU TAHAKKUK İŞLEMİNİN İPTALİ -

Gelir Testi 2022-2023, GSS PRİMİ BORCU TAHAKKUK İŞLEMİNİN İPTALİ

Anasayfa > Devlet Desteği > Gelir Testi 2022-2023, GSS PRİMİ BORCU TAHAKKUK İŞLEMİNİN İPTALİ
05 Kasım 2018
1.051 okunma
Gelir Testi 2022-2023, GSS PRİMİ BORCU TAHAKKUK İŞLEMİNİN İPTALİ

Gelir testi sonucunda asgari ücret ve işsizlik maaşı tutarları belli oldu. 2018 yılında işsizlik maaşı en düşük 811 TL olarak belirlendi. Asgari ücret ise 1623 TL olarak kabul edildi. Genel Sağlık Sigortası prim tutarları da yine belirlendi ve yayınlandı.  Yılında ödenmesi gereken Genel Sağlık Sigortası prim tutarı 81 TL’dir. Eğer ki bir hane içerisindeki net gelir asgari ücretin 3’te 1’i ise o zaman Genel Sağlık Sigortası için herhangi bir prim ödemesi yapılmayacak. Gelir testi sayesinde kişiler prim ödeyip ödemeyeceklerini anlayacak ve ona göre başvuru yapacaktır.

Gelir Testi Nedir?

Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kişilerin prim ödeyip ödemeyeceklerini anlamaları için gelir testi yaptırılıyor. Kişiler gelir testi sonucunda herhangi bir prim ödemeyebilir ya da ne kadar ödeyeceklerini net şekilde görebilir. Prim konusunda kesin ve net bir bilgi alabilmek için kişilerin ne zaman sigortalı olduğunu bilmesi gerekiyor. Aynı zamanda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına da başvuru yaparak gelir testi yaptırması çok önemlidir.

Gelir Testi Nasıl Yapılır?

Gelir testini yaptırmak istiyorsanız öncelikle Sosyal Sigortalar Kurumuna başvuru yapmanız gerekiyor. Hanenizde ne kadar insan yaşıyorsa her biri kazancını belirtmelidir. Sadece sigortalı olan kişilerin kazançları göz önüne alınıyor. Daha sonra eğer ki tüm hane halkının geliri asgari ücretin 3’te 1’ini geçmiyorsa o zaman sigorta için bir prim ödemek gerekmiyor. Yine hane halkının toplam kazancının tutarı, bu tutarın asgari ücrete olan oranı ne kadar prim ödenmesi gerektiğini de belirtiyor.


Gelir Testini Kimler Yaptırır?

6824 sayılı Torba Yasa çıkmadan önce her vatandaş gelir testi yaptırmak zorunda kalıyordu. Çünkü primi devlet tarafından karşılanan vatandaşlar da vardı. 4 seviye vatandaş vardı ve kişilerin hangi seviyede yer aldığını bilmesi gerekiyordu. Ancak Torba Yasa sonrasında artık gelir testi yapmak durumunda kalmıyorsunuz. Sadece gelirinin düşük olduğunu düşünen kişiler varsa onların gelir testine başvuru yapması yeterli oluyor. Gelir testi 2022 yılında yapıldığı gibi 2023 yılında da yapılmalıdır. Eğer ki her yıl gelir testi yaptırırsanız kazancınız olacağını unutmamalısınız. GSS borç sorgulama ve gelir testi yaptırma işlemleri için SYDV’ye başvurmak gerekiyor. Bunu da tebliğden sonra en çok 1 ay içerisinde yapmanız lazım. Bu sayede gelirinin düşük olduğunu düşünen kişilerin Genel Sağlık Sigortası için ekstra bir ödeme yapması gerekmez. Her zaman bu işlemleri takip etmek gerekiyor.

Benzer İçerik  Kanatlı Hayvan Hibe Desteği 2022-2023, Faizsiz Tavuk Çiftliği Kredisi 2022-2023 Hibe Şartları

İlginizi Çekebilir;

GSS Sorgulaması Nasıl Yapılır?, GSS borç sorgulama nasıl yapılır? E-Devlet giriş üzerinden

İq Testi Ücretsiz

Odeabank Leasing Hesaplama, Leasing Kredi Nasıl Alınır Şartları Nelerdir?

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik İptali 2021 | Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Para İadesi

İŞKUR İşsizlik Maaşı, 2022 işsizlik maaşı ne kadar? İşsizlik maaşı başvuru işlemleri