Bankalar – Kredi Başvurusu – Kredi Hesaplama – Faiz Oranları – Kredi

BDDK TL Hamlesi Yaptı

06.05.2020
377
BDDK TL Hamlesi Yaptı

Korona virüs salgını nedeni ile bankaların elinde bulunan kaynağın ülkede kalmasını sağlamak için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu karar aldı. Covid 19 pandemisi nedeni ile ülkelerin ekonomilerinde yaşanan kriz Türkiye’ye de yansıdı, ülkede kaynak sıkıntısı konuşulmaya başlandı, tam bu noktada Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu bir açıklama yaptı.

Bankaların Türk Lirası İşlemlerini Sınırlandırdı

BDDK yaptığı açıklamada bankaların elinde tuttuğu kaynağın daha fazla kısmının ülkede kullanılması için bankaların yurt dışı bankaları ile arasında ki Türk Lirası işlemlerini sınırlandırdı. Vatandaşların ve reel sektörün finans ihtiyaçlarının karşılanmasında Türk Lirası kaynakların yurt içinde kalması ve daha verimli bir şekilde değerlendirilmesi için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) düzenlemeler yaptı.

Finans İhtiyacı Sona Erdirilmeli

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan açıklamada küresel korona virüs salgınından kaynaklı ekonomik aktivite yavaşlaması, reel kesimin gerek üretim gerekse istihdam yönünde zor durumda kalması gibi bir süreç yaşandığına vurgu yapıldı. Bu dönem içinde Türk Lirası kaynaklarının verimli bir şekilde ve daha çok kamunun ve özel kesimin finans ihtiyacının sona erdirilmesinde kullanılması gerektiği ve bunun önemli olduğu dile getirildi.


Karar Salgın Bitene Kadar Uygulanacak

Bu sebeplerde dolayı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından 5 Mayıs 2020 tarihinde verdiği 9010 sayılı kararı ile korona virüs salgını nedeni ile ortaya çıkan olağan üstü koşullar bitene kadar uygulanmak üzere bir dizi düzenlemeler yapıldığı ifade edildi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu açıklamasında karar hakkında şu bilgilere yer verildi. Borç vadesi uzatmaya (konsolidasyon) tabii finansal kuruluş ya da kredi kuruluşu niteliğine haiz ortakları ile yurt dışında bulunan şubeleri de dahil yurt dışında yerleşik finansal kuruluşlara bankaların yapacakları Türk Lirası plasmanlar.

Benzer İçerik  Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasından İlave Tedbirler

Yasal Öz Kaynakların Yüzde 0,5 Oranı İle Sınırlandırıldı

Bununla birlikte Türk Lirası depo, Türk Lirası repo ile Türk Lirası kredilerin tamamının bankaların daha önce hesapladıkları yasal öz kaynaklarının yalnız yüzde 0,5 oranı ile sınırlandırılmasına karar verilmiştir dendi. Karara göre oranlar günlük solo baz şeklinde hesaplanacak, yeni bir işlem yapılmayacak ve vadesi gelen işlemler yenilenmeyecek.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.