Girme Barajı Ekonomiye 32 Milyon Katkı Verecek -

Girme Barajı Ekonomiye 32 Milyon Katkı Verecek

Anasayfa > Son Dakika > Girme Barajı Ekonomiye 32 Milyon Katkı Verecek
27 Mayıs 2020
705 okunma
Girme Barajı Ekonomiye 32 Milyon Katkı Verecek

Devlet Su İşleri tarafından yapımı devam eden Girme 21 bin 510 dekar araziyi sulayarak ülke ekonomisine yılda 32 milyon lira katkı sağlayacak. Muğla’nın verimli topraklarını su ile buluşturan, içme ve sulama suyu ihtiyaçlarını karşılayan ve taşkın riskini azaltan çalışmalarına bir yenisini ekleyen Devlet Su İşleri son zamanlarda şehre yaptığı yatırımlar ile tarıma ve vatandaşa destek oldu.

Girme Barajında 12,75 Milyon M3 Su Tutulacak

Yatağan ilçesinde inşası süren Girme barajını da bir an önce tamamlayarak hizmete sokmayı hedefleyen Devlet Su İşleri çalışmalarını Genel Müdür vekili Kaya Yıldız anlattı. Temelden yüksekliği 71,50 metre yüksekliğe sahip olan Girme barajında 12,75 milyon m3 su tutulacak, baraj tamamlandığında sulu tarıma geçilecek olan bölgede hem arazilerin fiyatı artacak hem de yetişen sebze ve meyvenin verimi ile kalitesi artacak.

717 Kişiye İş İmkânı Sağlanacak

717 kişiye iş imkânının sağlanacağı Devlet Su İşleri Girme Barajı yarattığı istihdam ile birlikte bittiğinde bölge tarımının yaşayacağı gelişmelere sayesinde milli ekonomiye 32 milyon 265 bin liralık bir katkı sağlanacak. Tarım ve Orman bakanlığına bağlı bir kurum olan Devlet Su İşlerinin Muğla’da yapımını sürdürdüğü Girme Barajının şu ana kadar yüzde 57’lik kısmı tamamlandı, çalışmalarına büyük bir hız içinde devam eden kurum en kısa zamanda barajı bitirerek tarıma yaptıkları desteklere yenisini ekleme hedefinde.


Toplam Maliyet 172 Milyon 810 Bin Lira

172 milyon 810 bin liraya mal olacak Girme Barajının ülke ekonomisine yıllık 32 milyon lira kazandırması planlanıyor, Yatağan ilçesinin verimli topraklarını su ile buluşturacak barajın faaliyete başlamasının ardından bölgede ürün çeşitliliğinin artması da planlamalar arasında. Proje çalışmaları kapsamında ulaşım yolları ile birlikte derivasyon tüneli, dolusavak ve batardolu imalatları bitirildi, rezervuar alanında membran kaplama ile Önyüz tünelinde gövde dolgu imalatı çalışmaları devam ediyor. Devlet Su İşleri Genel Müdür Vekili Kaya Yıldız projenin yüzde 57 oranında bitirildiğini ifade ederek Girme barajı projesinin toplam maliyetinin 172 milyon 810 bin lira olduğunu dile getirdi.

Benzer İçerik  Google Adsense Nedir? Nasıl Kazandırır?

İlginizi Çekilebilir;

Çankırı Yapraklı İlçe Belediyesi Personel Alımı, Başvuru Şartları

Polis Olma Şartları 2020, Polis Nasıl Olunur?(Başvurusu, Boy, Kilo, Yaş Sınırı)

Kamu Bankalarından Ekonomiye Can Suyu

Türkiye İş Bankası Koronavirüs Ekonomiye Destek Paketi

İNG Bank Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?