Otomotiv Sektörü Üretime Başladı -

Otomotiv Sektörü Üretime Başladı

Anasayfa > Son Dakika > Otomotiv Sektörü Üretime Başladı
21 Nisan 2020
676 okunma
Otomotiv Sektörü Üretime Başladı

Korona virüs salgını nedeni ile ekonomiyi ayakta tutan birçok firma üretimine ara vermişti, ekonominin çarklarını yavaşlatan durum düzelmeye, çarklar dönmeye başlıyor.

Sektör Üretime Başlamaya Karar Verdi

Otomotiv sektörü fabrikalarını açmaya üretime başlamaya karar verdi ve Anadolu Isuzu 13 Nisan tarihi itibarı ile faaliyetine geri döndü. Mal tedariki ve teslimatta ki aksaklıklar nedeni ile üretimini 4 Mayıs’a kadar erteleyen Tofaş ve 11 Mayıs tarihine kadar üretime ara vermeye devam edeceklerini duyuran Mercedes – Benz dışında Honda, Karsan, Hyundai Assan, Türk Traktör ve Karsan gerekli tedbirleri alarak üretime kademeli olarak başlama kararı aldı.

Tedarik Ve Teslimde Ki Aksamalar Sürüyor

Avrupa’da ki covid 19 nedeni ile hayatın durmasının ardından mal tedariki yapamayan ve üretilen araçları teslim edemeyen Türk Traktör 23 Mart 2020 tarihi itibari ile Ankara ve Sakarya’da bulunan 2 fabrikasında 14 gün için üretimi durdurma kararı vermişti. Salgının tüm dünyaya yayılması nedeni ile aksamaların giderilememesi üzerine Türk Traktör üretimi durdurma kararını 14 gün daha uzattı.

Türk Traktör Tüm Tedbirlerini Aldı

Belirtilen tüm önlemleri alarak üretime tekrar başladığını duyuran Türk Traktör yetkilileri üretim bantlarından yemekhanelere kadar çalışanların bulunduğu her alanda maske ve eldiven zorunluluğu getirdiklerini açıkladı. Çalışanlar arasında ki sosyal mesafe kuralına dikkat ettiklerini ve yurt dışından gelen mallara ise 14 gün tecrit uygulamasını gerçekleştirdiklerini anlatan Türk Traktör temsilcileri iş sağlığı ve iş güvenliği konusunda tüm uygulamaları üst düzeyde yürüttüklerini tüm önlemleri aldıklarını ve ekonomiye destek olmak için üretime başladıklarını belirttiler.


Mercedes – Benz Tek Vardiya Çalışıyor

Daha önce 20 Nisan tarihinde Hoşdere Otobüs Fabrikası, 24 Nisan tarihinde ise Aksaray Kamyon Fabrikasında üretime başlayacaklarını duyuran otomotiv devlerinden Mercedes – Benz 1 ay süre ile tek vardiya çalışılacağını ve işçilerin vardiyalı olarak bir hafta çalışıp bir hafta çalışmayacağını ilan etti.

Benzer İçerik  Kanatlı Sektörü İkiye Katladı

Hyundai Assan İse 3 Vardiya İle Başladı

Hyundai Assan ise üretim bandı ve tüm alanlarda alınan tedbirlere uyarak 3 vardiya ile üretime başladıklarını açıkladı. Yeniden üretime başlayan fabrikalar sektörün %15’ini karşılıyor bu nedenle otomotiv sanayinin sıkıntıları çözülmüş değil.

İlginizi Çekebilir;

Toyota Türkiye Üretime Başlıyor

Halk Bankasından Can Suyu Kredisi

Birçok İnsan Artık Tarım Yapmak İstiyor

Koronaya Rağmen Araba Satışları Arttı

Otomotiv Sektöründe Daralma %77