Bankalar – Kredi Başvurusu – Kredi Hesaplama – Faiz Oranları – Kredi

HSBC Leasing Hesaplama, HSBC Leasing Sistemi

05.11.2018
246
HSBC Leasing Hesaplama, HSBC Leasing Sistemi

HSBC Leasing sisteminde hizmet vermiyor. Bazı bankaların sunduğu veya Leasing kuruluşları ile iş birliğiyle sunulan leasing sistemleri, HSBC Bank bankacılık hizmet ürünlerinde bulunmuyor.

Finansal kiralama sistemi olarak bilinen Leasing özellikle işletmeler için büyük avantajlardan biridir. Leasing sistemi; yatırımların finansmanlarında kullanılan Öz Kaynak, Satıcı Kredisi ve Banka Kredi türlerine seçenek olarak sunulan, finansal bir enstrümandır.

Leasing Sistemi Nedir?

HSBC finansal kiralama sistemi olan leasing sistemlerinde hizmet vermiyor. İşletmelerin kuruluş ya da büyüme ihtiyaçları için ihtiyaç duydukları orta vadeli finansman yöntemlerinden birisi olarak bilinir.

Leasing, mülkiyetin içerdiği kullanma ve yararlanma haklarının ekonomik olarak, belirli bir süre için kiralama sistemine dayanır. Leasing firmasıyla kiracı arasında düzenlenen ve satıcıdan/ üreticiden kiracı tarafından seçilip, kiralama süresi sonunda kiralayan tarafından satın alınan bir malın mülkiyetini kiralayanda, kullanma hakkını ise kiracıda bırakan bir finansal sözleşme türü olarak kullanılır.

Leasing sisteminde bütün makina ve ekipmanlar için sözleşme devir süresi 4 yıldır. Ayrıca; teknolojik niteliği, ekonomik yararlanma ve işletme süresi 4 yıldan kısa olduğu Hazine Müsteşarlığı tarafından onaylanan mallarda, 4 yıldan daha az süreli kiralamalar yapılabilmektedir.

Leasing Türleri Nelerdir?

Leasing sisteminde kullanılan finansal kiralama türleri arasında;


 • Vendor Leasing; satışa yardımcı finansal kiralama
 • Brüt-Net Kiralama
 • Satış ve Geri Kiralama (Sale and Lease Back)
 • Tam Ödemeli – Tam Ödemesiz Kiralama
 • Yurt içi Kiralama (Domestic Leasing)
 • Yurt dışı Kiralama (Crossborder Leasing)
 • Gerçek Kiralama (True Leasing)
 • Takas Şeklinde Kiralama (Swap Lease)
 • Alt Kiralama (Sub Lease)
 • Özel Kiralama (Special Lease)
 • İkinci El Kiralama (Second Hand Lease)
 • Dolaylı – Dolaysız Leasing

Seçenekleri bulunmakta ve Türkiye’de pek çok leasing türünde hizmet verilmektedir.

Leasing Şirketleri

Türkiye’de hizmet veren leasing şirketlerinin yanı sıra bazı banka kuruluşları da direkt olarak veya leasing kuruluşları ile ortaklaşa finansal kiralama seçenekleri sunmaktadır. HSBC Bank Leasing kredileri veya işlemlerinde hizmet sunmayan bankalar arasındadır. Ancak ihtiyaç kredisi seçenekleriyle ticari kredi olanakları sunan bankalar arasında yer almaktadır.

Benzer İçerik  HSBC KOBİ Kredisi (Ticari Kredi), HSBC Esnaf Kredisi Hesaplama

Leasing sisteminde temel hedef, işletmelerin gelişmesini sağlamak üzere finansal maliyet açısından kar sağlama odağıyla, satın alma yerine kiralama seçeneği sağlar. Makine, ekipman ve donanımların gerektirdiği yüksek maliyetlerin önlenmesi ve işletmelerin gelişmesi için kiralama seçeneğinin kullanılmasıdır.

Leasing sisteminde kiralanan donanım, kiralama süresi sonunda, kiralayan kişiye satılır. İlk satın alım hakkı, kiralayan kişidedir. İşletmelerinizin ekipman ihtiyaçlarını güvenilir leasing şirketlerinden kiralayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.