Emeklilik Hesaplama, Ne Zaman Emekli Olurum - Sgk -

Emeklilik Hesaplama, Ne Zaman Emekli Olurum – Sgk

”Ne zaman emekli olabilirim?” 4A, 4B, 4C ile 657’ye tabi olanların hesaplaması; SGK, SSK ve BAĞKUR için emeklilik zamanları; TC ile emeklilik öğrenme, ne kadar maaş alabileceğini hesaplama, emeklilik hesaplama, kadınlar ve erkekler için emeklilik tablosu hakkında detayları yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Anasayfa > SGK > Emeklilik Hesaplama, Ne Zaman Emekli Olurum – Sgk
01 Kasım 2018
1.504 okunma
Emeklilik Hesaplama, Ne Zaman Emekli Olurum – Sgk

Emekliliğin hesaplanması yardımı ile normal şartlarda ne zaman emekli olabileceğinizi hesaplayabilirsiniz. Tc kimlik numaranız ve şifreniz ile e-devlet kapısına giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna Tc ile Ne Zaman Emekli Olurum yazınız. Daha sonra çıkan sayfadaki 4a-4b-4c olan sigorta kodlarından hangisine sahipseniz onu işaretleyiniz. İşaretledikten sonra hizmete başlama tarihinizi sayfada girilmesi gereken yere yazınız. Daha sonra sorgula seçeneğine tıklayarak ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Hangi şartlar altında kaç yaşında emekli olacağınızı e-devlet yardımıyla öğrenebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 4a Hizmet Dökümü Nasıl Alınır ?

Emeklilik Yaşı Kaç?

Emeklilik yaşı kadınlarda 60, erkeklerde 65 olarak belirlenmiştir. Ancak bu 2008 yılından sonra sigorta yatırmaya başlayanlar için geçerlidir. 1999 ile 2008 yılları arasında sigortanız başladıysa 58 yaşında emekli olabilme şansınız var. Ancak emekli olabilmek için öncelikli şart 25 yıl çalışmış olmak. 7200 gün çalışmış olanların emeklilik yaşı sigorta başlangıç tarihine göre hesaplanmaktadır. Örneğin 1988 yılında sigortaya başlamış olan birisi 25 yıl çalıştıysa 51 yaşında emekli olabilir. Ancak 1991 senesinde sigortaya başlamış olan birisi 25 yıl çalıştıysa 54 yaşında emekli olabilir. Yani emeklilik yaşı ilk sigorta başlangıç tarihine göre değişmektedir. Sigorta başlangıç tarihiniz ne kadar erkense emeklilik yaşınız da o kadar erken olacaktır.

Kadınlarda Yaştan Emeklilik Şartları

Kadınların emeklilik şartları erkeklerin emeklilik şartlarından farklılık göstermektedir. Kadınlara 3600 Günden Emeklilik Şartları mevcuttur. 3600 prim gün sayısını doldurmuş olan kadınlar yaştan emekli olabilirler. Kadınların 3600 prim şartıyla emekli olabilmeleri için 08.09.1999 tarihinden önce sigortaya başlamış olmaları gereklidir. 1999-2008 yılları arasında sigorta başlangıcı olan kadınlar 4500 prim gün sayısı ile emekli olabilirler. 2008 yılından sonra sigorta başlangıcı olan kadınlar isi 5400 prim gün sayısı ile emekli olabilirler.

Benzer İçerik  Engellilere Vergi İndirimi 2022-2023, Engellilik İndirimi Tutarları

Emeklilik Yaşı Hesaplama

Ne zaman emekli olacağınızı merak ediyorsanız Emeklilik Yaşı Tablosu yardımıyla kaç yaşında emekli olacağınızı hesaplayabilirsiniz. Ayrıca SGK’nın internet sitesi üzerinden bazı bilgilerinizi girerek de emeklilik yaşınızı hesaplayabilirsiniz. SGK’nın sitesinde cinsiyetinizi, doğum tarihinizi hizmete başlama tarihinizi, SSK prim ödeme gün sayınızı, diğer sandıklara ait gün sayınızı, maluliyetinizin olup olmadığı gibi bilgileri girerek ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

EMEKLİLİK TABLOSU-1

EMEKLİLİK TABLOSU-2


İlginizi Çekebilir;

Sgk Rapor Parası Sorgulama, SGK rapor parası sorgulama ve hesaplama nasıl yapılır?

Garanti Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi, Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) | Garanti Bankası

İng Bank Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), Grup Bireysel Emeklilik Sistemi | ING Bank

İş Görmezlik Parası 2020, Sgk Rapor Parası Ne Kadar 2020

İNG Bank Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir