En Düşük Kredi Puanı Kaçtır? | Az Riskliye kredi çıkar mı? - Bankalar - Kredi Başvurusu - Kredi Hesaplama

En Düşük Kredi Puanı Kaçtır? | Az Riskliye kredi çıkar mı?

Az Riskliye kredi çıkar mı?, 1100 puana kredi çıkar mı?
1900 kredi notu nedir?, Kredi notu 1000 olan kredi çekebilir mi?Detaylar yazımızda…

Anasayfa > Banka Haberleri > En Düşük Kredi Puanı Kaçtır? | Az Riskliye kredi çıkar mı?
24 Mart 2022
610 okunma
En Düşük Kredi Puanı Kaçtır? | Az Riskliye kredi çıkar mı?

En Düşük Kredi Puanı Kaçtır; Eski dönemlerde insanlar bireysel kredi müracaatı için bankaya giderken, takım elbiselerini giyer, tıraş olur veya makyaj yapar öyle giderlermiş. Çünkü bankalar için kredi vereceği kişiyi değerlendirmenin bir yolu da kendine gösterdiği özen ve tavrındaki nezaketmiş. Tabi bu anlattığımız nostaljik hikayeler şimdilerde sadece maziye dair gülümseten bir detay.

Günümüzde bankaların kredi verirken yaptığı değerlendirmelerde insan faktörü neredeyse sıfırdır. Bu hem başvuru yapan kişi için hem de başvuruyu alan müşteri temsilcisi için geçerlidir. Yani sizin üslubunuz veya giyim kuşamınız kredi alabilirliğinize hiçbir etki yapmaz. Aynı şekilde başvurunuzu alan kişinin de duruma herhangi bir müdahale yapması söz konusu değildir. Çünkü kurulan elektronik sistem üzerinden yapılan değerlendirme neye hükmediyorsa ona göre karar verilir. Gerisi sadece hesaplama ve teferruattır.

Bankalar Neye Göre Kredi Veriyor?

Kurulan elektronik sistem kredi başvurusu yapan kişilerin ekonomik sicillerini de içerir. Bu sebeple her başvuru için tek bir koldan değerlendirme yapılması mümkündür. Kredi notu veya bankacıların tabiri ile skor olarak adlandırılan bir puanlama sistemi ile kredi için başvuran kişinin risk durumu hesaplanır.

Önceki dönemlerde her banka kendi ticari istihbaratını kurmak için uğraşma yoluna gittiğinde çok fazla vakit kaybedildiği ortaya çıkınca bütün bankaların bir araya gelerek oluşturduğu başka bir sisteme geçildi. Findeks veya Türkiye Bankalar Birliği adı verilen bu sistemlerle bankayla bir ilişkisi olan her vatandaşın şeceresi ortaya dökülür. Reşit olduktan sonra kullanılan her kredili ürün, yaşanan gecikmeler ve mevcut borç miktarı gibi veriler detaylı olarak buradan izlenebilir.

Kişinin başvurusu sonrasına bankalar bu verileri dikkate alarak borcun geri ödenebilmesinin mümkün olduğuna kanaat getirirse müşterisine krediyi verir. Bu noktadan itibaren de müşteriye verilecek kredi tutarı ve ödeme için gerekli olan düzenlemeler yapılır.

Benzer İçerik  KKB Puanı Nasıl Yükselir? | Kredi puanı 1 ayda ne kadar yükselir?

En Düşük Kredi Puanı Kaçtır; Kredi Puanı Belirlenmesi

Bankalara kredi için başvuru yaparken bakılan bu kredi puanı biden fazla öğenin aynı anda değerlendirilmesi sonucu ortaya çıkar. Burada her kriterin toplam sonucu etkisi farklıdır. Bu veriler eşliğinde kredi puanını hesaplarken ele alınan bazı kıstaslar şu şekildedir.

  • Borç Miktarı
  • Aylık Gelir
  • Yaş / Medeni Durum / Alınan Eğitim
  • Geçmişte Yaşanan Ödeme Problemleri
  • Çalışma Durumu
  • Sigortalılık Süresi

Kredi puanı kişinin bankalar nezdinde oluşturduğu risk gruplarının meydana gelmesine de vesile olur. Buna göre en düşük kredi puanı kaçtır sorusunun cevabı da sıfırken en yüksek kredi puanı kaçtı sorusu da 1900 olarak cevaplanabilir.

700 puana kadar olan kişiler çok riskli grupta değerlendirilirler. 700 – 1100 arası da riskli gruptur. 1100-1500 arası ise orta risk grubunda yer alır. 1500-1700 arası iyi olarak değerlendirilir ve 1700 üzeri puana sahip olanlar çok iyi derecededirler. Yine de bu puan kredi alımı için tek başına yeterli olmayabilir.

İlginizi Çekebilir;

https://kredi26.com/094-konut-kredisi-hesaplama/

https://kredi26.com/teb-trafik-sigortasi-kobilere-ozel-trafik-sigortasi/

https://kredi26.com/1000-puana-kredi-veren-bankalar-dusuk-kredi-notuna-kredi-veren-bankalar-kredi-notu-dusuk-olanlara-800-900-seviyesindekilere-kredi/

https://kredi26.com/banka-kredi-puani-kac-olmali/

https://kredi26.com/kolay-kredi-veren-bankalar/