0,94 Konut Kredisi Hesaplama 2022-2023 (Devlet Bankaları) | Düşük Faizli Konut Kredisi

0,94 Konut Kredisi Hesaplama 2022-2023 (Devlet Bankaları) | Düşük Faizli Konut Kredisi

0,94 konut kredisi hesaplama 2021 (devlet bankaları), konut kredisi nedir, konut kredisi nasıl kullanılır, konut kredisinde dikkat edilmesi gereken nedir, konut kredisi nasıl hesaplanır, konut kredisi için gerekli belgeler nelerdir?

Anasayfa > Banka Haberleri > 0,94 Konut Kredisi Hesaplama 2022-2023 (Devlet Bankaları) | Düşük Faizli Konut Kredisi
28 Aralık 2020
676 okunma
0,94 Konut Kredisi Hesaplama 2022-2023 (Devlet Bankaları) | Düşük Faizli Konut Kredisi

Konut kredisi kişinin kredi durumuna göre banka tarafından verilen bir durumdur. Yani herkese aynı şekilde kredi verilmemektedir. Kişinin evinin krediye uygun olup olmamasına göre banka tarafından bir değer biçilerek konut kredisi alınır. Hangi bankandan konut kredisi alınacağına kişinin kendisi karar verir.

Konut Kredisi Nedir?

0,94 Konut kredisi hesaplama 2022-2023 (Devlet Bankaları), Konut kredisi, bankanın konut almak isteyen müşterisine uygun şartları sunması sonrasında ortaya çıkan durumdur. Banka ayrıntılı bir incelemeye girerek ev veya herhangi bir konut almak isteyen kişilere hizmet sunar. Ancak burada bilinmesi gereken durum, evi satın alacak olan kişi, alacağı krediye uygun bir ev olmasını tercih etmelidir. Bunun önemi banka kişiye vereceği para da bir ipotek bulunacağı için bu sürenin bitimine kadar ev ipotek konumun da bulunur. Krediye uygun bir ev değilse banka verdiği hizmeti ev ile alır. Ama bu durum da kişi için zararlı bir durum olmaktadır. Daha net bir şekilde açıklamamız gerekirse, bir konut satın alacağımız da bankanın ayrıntılı incelemeleri sonrasında bankadan kredi alırız. Banka da verdiği krediye göre evi ipotek konumunda tutar. Bankaya olan borcumuzu ödediğimizde ev bizim olur. Ancak borcumuzu ödemediğimiz takdir de banka ipotek olarak tuttuğu evi verdiği hizmet karşılığında alır. Bu durumda da ev bize ait olmaz ve maddi açıdan sıkıntıya girmiş oluruz. Bankaların evi ipotek konumun da tutmasının en büyük sebebi müşterisine güvenmesidir. Müşterinin herhangi bir şekilde cayma durumu yaşanırsa, ipotek olan evi tekrar geri alır. Bu durum da eve sahip olmadığımızı gösterir. Ancak kredimize uygun konut seçmek önemli önemlidir. Çünkü bunun önemi, kişiler ev sahibi olurken ödemelerini tamamladıktan sonra tamamen evin sahibi olmaktadırlar. Bu durum hem bankalar için hem de kişi için daha sağlam olmaktadır.

Konut Kredisi Nasıl Kullanılır?

Konut kredisi kişilere banka tarafından verilen bir durumdur. Ancak banka şart olarak evi ipotek olarak alıp, ödeme tamamlandıktan sonra kişiye tam anlamıyla verir. Böyle bir durum da da kişi ekstradan bir kişiye, kefil olması için ihtiyaç duymaz. Çünkü kefil olarak banka zaten kefil olmuş olur. 0,94 Konut kredisi hesaplama 2022-2023 (Devlet Bankaları) Bir banka konut kredisi vermeden önce kişinin geçmişini gerekli kontroller ile incelemeye alır. Böylelikle konut kredisi verme durumu kolaylaşır. Bunu yapmasının sebebi, geçmişte herhangi bir bankaya borçluysanız ya da bir bankaya borcunuzu ödemeyip sorun yaşamışsınız yeniden banka ile anlaşmanız durumunda, geçmişte yaşadığınız bu tarz durumlar yüzünden size kredi vermemektedir. Bu yüzden geçmiş durumlar da banka dökümün de herhangi bir problem olmaması sizin açınızdan daha önemlidir. Burada dikkat etmemiz gereken, konut kredisi kullanacaksak ilk olarak bu konu da önemli bir araştırma yapmakta fayda vardır. Özellikle ilk kez konut kredisi sahibi olacak isek, bulduğumuz konut ve alacağımız kredinin geri ödemeli veya geri ödemesiz durumlarında maddi açıdan bunu karşılayıp karşılayamayacağımızı doğru anlamamız gerekir.

Benzer İçerik  En Kolay Kredi Veren 10 Banka, Kolay kredi veren bankalar hangileri?

Konut Kredisinde Dikkat Edilmesi Gereken Nedir?

0,94 Konut kredisi hesaplama 2022-2023 (Devlet Bankaları), konut kredisi banka tarafından ipotek ile verilen, ödeme tamamlandığında sahibine anahtarının verildiği bir durumdur. Evin kredisinin ödenmediği durum da banka eve sahip olup anlaşma iptal eder. Burada konut kredisi hakkında bilmemiz gereken en önemli detay;


 • Konut kredisi alacağınız zaman geri ödeme yaptığımız da, bunun planlarımıza uygun olması önemlidir.
 • Maddi açıdan yetersizsek ve tekrar geri ödeme yapamayacaksak konut kredisi bizim için sıkıntılı olur.
 • Aylık gelir gider hesaplamaları uygun bir şekilde yapılarak konut kredisine doğru bir bütçe ayırıp, bir işlem oluşturmakta fayda var.
 • Konut kredisi alacağınız bankayı araştırıp, konut kredisi hakkında önceden karşılaştırmalar yapmak önemlidir. Örneğin faiz oranı, konut kredisi ilerleyişi, komisyon gibi birçok durumun kendi bütçemiz ile karşılaştırmasını yapıp sonrasında banka ile anlaşıp bir konut kredisi sahibi olunabilir.
 • Herkes konut kredisini sahip olabilir ancak herkes geri ödemesi yapamayabilir.
 • Bankalar ipotek olarak verdikleri evde kredinin geri ödemesi sonrasında ev için işlemleri başlatır. Ancak geri ödeme yapılmadığı takdir de ev bankanın olur. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalmamak adına önceden konut kredisi hakkında banka ile detaylı bir konuşma yapmakta fayda vardır.
 • Özellikle ilk kez konut kredisi sahibi olacaksanız bunun için daha detaylı araştırmalar yapıp, bankaların konut kredileri karşılaştırmalarını ortaya döküp sonrasında bir plan yapmamız daha doğru olur. Böylelikle geri ödeme sürecini de tamamlayarak evin tam anlamıyla sorunsuz sahibi oluruz. Bu durum da bankayla da problem yaşamadan bir süreç geçirilebilir.

Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır?

0,94 Konut kredisi hesaplama 2022-2023 (Devlet Bankaları), Konut kredisi hesaplaması yapılırken ilk olarak;

 • Ödenecek konut miktarının, konut kredisi miktarına faiz olarak taksit taksit ayıralım.
 • Geriye kalan miktar ile asıl para tekrar edilerek bir hesaplama yapılır.
 • Konut kredisi ödeme planı gerçekleştirilirken kalan konut kredisi parası, asıl olan anaparanın faiz oranlarına çarpılıp, aylık olarak konut kredisi belirlenir.
 • Burada konut kredisi taksit olacak şekilde bir belirleme yapılır.
 • Her ay ayrı ayrı ödenecek olan konut kredisi faizi aylık olarak takside ayrılmış miktarda düşülerek, para ödemesi konut kredisi şeklinde bir hesaplama yapılır.
 • Burada asıl olan geride kalan anaparamızın tutarını her taksit ödemesi yapılırken azalma olduğu için ödenen konut kredisi faizi ile birlikte de her taksit de bir azalma gerçekleşir.
 • 0,94 Konut kredisi hesaplama 2022-2023 (Devlet Bankaları), yani özetlemek gerekirse asıl olan konut kredisi için ayırdığımız parayı taksitlere böldüğümüz zaman her ay için asıl paranın faizi alınarak o ayın taksitinden düşülür. Ve böylelikle konut kredisi hesaplaması yapılır. Konut kredisi hesaplaması bankamızın detaylı incelemeleri ile ortaya dökülüp bir çalışma çıkarılır. Konut kredisi hesaplaması yapılırken aynı zaman da geri ödenecek kredi miktarının da ödenip ödetilemeyeceği ortaya çıkar. Konut kredisi hesaplaması bankanın aylık ödemeleri ön plan da tutarken anaparanın faizi ile birlikte ayrı ayrı hesaplama yapılması ile gerçekleşir.
Benzer İçerik  En İyi 4 Öğrenci Kredi Kartı, Öğrenciler İçin En Avantajlı Kredi Kartları

Konut Kredisi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

0,94 Konut kredisi hesaplama 2022-2023 (Devlet Bankaları), Konut kredisi almak isteyen kişiler bunun için bankaya birtakım belgeleri götürmesi gerekir. Bu belgeler kişinin özel sektör, kamu ya da emekli olma durumuna göre farklılık göstermektedir. Bu belgeler banka tarafından sizden istenir. Hangi belgeleri getirmeniz gerektiği banka aracılığıyla öğrenmemiz mümkündür. Özel sektör de veya kamu da çalışıyorsak belgeler farklılık gösteri. Emekli bir kişi isek farklı belgeleri almamız gerekir ya da vergi levhası için bir konut kredisi alınacaksa burada da yine farklı belgeler istenir. Belgelerin genel olarak banka dökümü, sahip olunan mal varlıklar, ikametgâh belgesi, evin tapusunu gösteren bir belge, ek olarak çalıştığımız bir iş varsa onun maaş dökümü gibi belgeler istenir. Farklı bir belge olarak yaptığımız işle ilgili bir belge olacaktır. Bu belgeleri bankamız aracılığıyla öğrenip toparlanmamız gerekir.

İlginizi Çekebilir;

TÜİK Açıkladı Mart Ayında Konut Satışları Artmış

Albaraka Türk Faizsiz Kredi 2021 | Albaraka Türk Katılım Bankası

Finansbank Kredi Başvurusu | QNB Finanasbank İhtiyaç Kredisi 2020

5 Bin TL Faizsiz Kredi Hesaplama (Katılım Bankaları) 2021 | 5 Bin TL Faizsiz Kredi Hesaplama Başvuru

Uygun Faizli Konut Kredisi, Konut Kredisi En Uygun