Bankalar – Kredi Başvurusu – Kredi Hesaplama – Faiz Oranları – Kredi

DUL AYLIĞI NASIL ALINIR? Dul ve yetim maaşı nasıl hesaplanır? Kimler dul ve yetim maaşı alabilir?

02.11.2018
370
DUL AYLIĞI NASIL ALINIR? Dul ve yetim maaşı nasıl hesaplanır? Kimler dul ve yetim maaşı alabilir?

Eşimden Boşandım Dul Maaşı Alabilir Miyim? Sorusunun cevabını merak mı ediyorsunuz? Eğer eşinizden boşandıysanız sizin sosyal güvenceniz yoksa anne veya babanızın var olan sosyal güvencesinden yararlanabilirsiniz. Hem sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz hem de maaşınız bağlanır.

Dul Aylığı Kimlere Verilir?

Dul aylığını kimler alabilir? Sorusunun cevabını söyle açıklayabiliriz. Eğer eşiniz öldüyse eşinizin taşıması gereken bazı şartlar vardır. Ölen sigortalı kişinin aşağıdaki şartlardan en az 1 tanesini sağlaması gerekmektedir:

  • En az 1800 gün prim ödemesi
  • SSK sigortalıları için 5 yıl sigorta ödenmiş olması

Dul maaşının bağlanması için kadının da bazı şartları taşıması gerekmektedir. Bu şartlar

  • Kadının dul halinin devam etmesi (başka biriyle evlenmemesi)
  • Sigortalı bir işte çalışmıyor olması
  • Ölen anne ya da babasından ölümü üzerine ölüm maaşı almıyor olması
  • Kişi başına düşen geliri 250 tl (açlık sınırı) ve altında olması

Dul Maaşı Ne Kadar?

Dul maaşı kaç ayda bir alınır? Dul maaşı iki ayda bir mi alınır? Evet dul maaşı iki ayda bir kez olmak üzere yatırılır. 2018 yılında dul maaşı ne kadar? Dul maaşına zam geldi mi? Sorularının da aklınızdan geçtiğine eminim. 2018 yılında dul maaşı 550 tl olarak belirlenmiştir. Ancak bu maaş 2 ayda bir verildiği için dul kalan eşlerin eline aylık 275 tl geçmektedir. Açlık sınırına yakın olan bu rakam verilen en düşük miktardır. Eğer ölen kişinin çocuğu yoksa tüm maaşının yüzde 75’i dul kalan eşe verilir. Eğer 1 yetim 1 dul eş varsa; çalışmayan yetim çocuğa yüzde 30, çalışmayan dul anneye yüzde 60 oranında maaş bağlanır. Eğer 2 yetim varsa çocuklara yüzde 30’ ar anneye ise yüzde 50 oranında maaş bağlanır.

Dul Maaşı Sorgulama

Eşiniz öldükten sonra dul maaşı alabilmek için önce SGK’ya başvurmanız gerekiyor. Daha sonra başvurunuzun onaylanması durumunda dul maaşınız bağlanmış olacaktır. Dul maaşınızın aylık ne kadar yatacağını sorgulamak için TC ile dul maaşı sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için e devlet üzerinden giriş yapıp arama bölümüne dul maaşı sorgulama yazarak önünüze çıkan linkten arama yapabilirsiniz.

Benzer İçerik  Emeklilik Hesaplama, Ne Zaman Emekli Olurum - Sgk
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.