Boşanan Kadına Devlet Yardımı 2022 - 2023, Boşanan Kadına Yardım -

Boşanan Kadına Devlet Yardımı 2022 – 2023, Boşanan Kadına Yardım

Boşanan kadına devlet yardımı, dul maaşı nedir, muhtaçlık aylığı, muhtaçlık aylığı başvuruları nasıl yapılır, muhtaçlık aylığı ne kadardır, hangi şartlar altında dul maaşı için başvuru yapılabilir? dul maaşı yardımından yararlanmak için gerekli durumlar nelerdir?, belediyelerden yardım amaçlı destek alabilmek için gerekli koşullar nelerdir, belediyelerden yardım talebinde bulunmak gibi tüm konular hakkında bilgiler yazımızda!

Anasayfa > Genel > Boşanan Kadına Devlet Yardımı 2022 – 2023, Boşanan Kadına Yardım
15 Kasım 2020
793 okunma
Boşanan Kadına Devlet Yardımı 2022 – 2023, Boşanan Kadına Yardım

Boşanma oranları son yıllarda giderek artmaktadır. Boşanma sürecinin manevi olarak oldukça yıpratıcı ve zorlayıcı bir süreç olmasının yanı sıra maddi olarak da boşanma süreci kişinin, birçok zorlukla karşı karşıya kalmasına sebep olabilir. Bireyleri ilgilendiren her zorluk sosyal devletin de sorumluluğundadır. Boşanan kadına devlet nasıl yardım eder? Boşanan kadınlar hangi şartlarda devlet yardımına başvurabilir? Boşanan kadınların devlet yardımından yararlanması için hangi şartlar gerekmektedir? Boşanma sürecinden geçen kadınların maddi olarak mağdur edilmemesi için hem devlet kurumları belli yardımlarda bulunmaktadır hem de sosyal yardım kuruluşları boşanan kadınların mağdur edilmemesi için belli yardımlarda bulunmaktadır. Boşanan kadınların devlet desteği alması için gerekli işlemler nelerdir? Boşanan her kadın devlet desteğinden yararlanabilir mi?

Dul Maaşı nedir?

 • Dul maaşı, dezavantajlı gruplara verilen bir maaştır.
 • Eşi ölen kadınlara bağlanan dul maaşı, bir yardım niteliği taşımaktadır.
 • Dul maaşı, Ali Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bağlanmaktadır.
 • Dul maaşı, aylık olarak 325 tl tutarındadır.
 • 2 ayda bir 650 tl eşi vefat eden kadınlara ulaştırılmaktadır.
 • Eşi vefat eden her kadın gerekli başvuruları yaparak dul maaşından yararlanabilir.

Dul  maaşı, eşi vefat eden kadınların mağduriyet yaşamamaları için tahsis edilmektedir. 2 Ayda bir tahsis edilen meblağ, nakit olarak düzenli bir biçimde kadınların eline geçmektedir. Mağduriyeti bir parça olsun gidermek adına verilen bu yardım ücreti, kadınlar için oldukça önemlidir. Dul maaşı almak için belli şartlar vardır. Bu şartlara uyan kadınlar dul maaşından yararlanabilirler. Maaşın bağlanmasının üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin eğer eşi vefat eden kadının maddi durumunda bir iyileşme olursa maaş kesintiye uğrayacaktır. Gerçekten ihtiyaç sahibi olan kadınların yararlanabilmesi için bu uygulama geçerlidir.

Peki, hangi şartlar altında dul maaşı için başvuru yapılabilir? Dul maaşı yardımından yararlanmak için gerekli durumlar nelerdir? Bu yardım ücretinden yararlanabilmek için kadının dul olması gerekmektedir. Daha sonradan herhangi biriyle evlenmesi bu yardımdan faydalanabilmesini engelleyecektir. Sigortalı bir işte çalışmak veya herhangi bir maddi gelirinin bulunması dul maaşının bağlanmasının önündeki engellerdendir.

Benzer İçerik  Exxen İzle | Exxen Nasıl İzlenir?

Dul maaşı alan kişinin, yetim aylığı gibi bir aylık almıyor olması gerekmektedir. Eğer bir kişi dul maaşı alıyorsa başka biri ile nikah kıyması bu maaşın kesilmesine sebep olacaktır. Sigortalı bir işe başlayan kadının da yardımı kesilecektir. Dul maaşı alabilmek için E-Devlet üzerinden başvuru yapılabilir. E-Devlet güncel olarak devlet dairelerinde yapılacak birçok işin internet üzerinden kolaylıkla sağlanabildiği bir platformdur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes TC kimlik numarası ile bu platforma giriş yapabilir. Platforma giriş yapmak için kimlik numarasının yanı sıra bir şifre gerekmektedir. Bu şifre her ilde PTT üzerinden alınabilmektedir. Kişiler daha sonra şifrelerini değiştirerek, kendileri yeni birer şifre oluşturabilir.

Muhtaçlık Aylığı

Muhtaçlık Aylığı, kişilerin mağdur edilmemesi, zor durumda olan kişilere yardımcı olması amacıyla verilen bir yardım aylığıdır. Muhtaçlık Aylığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihtiyaç sahibi kişilere verilmektedir. İhtiyaç sahibi kişiler, Muhtaçlık maaşı için başvuruda bulunabilir. Başvurunun ardından, kişinin gerçekten bu aylığa ihtiyacı olup olmadığının tespit edilmesi amacıyla bir inceleme başlatılır. Gerekli şartlara uygun olan kişiler Muhtaçlık Aylığı yardımından yararlanabilir. Muhtaçlık Aylığı yardımından yararlanabilmek için neler gereklidir? Kimler Muhtaçlık Aylığı başvurusunda bulunabilir? Muhtaçlık Aylığı alabilmek için gerekli şartlar nelerdir.

 • Öncelikle başvuru yapan kişinin başka herhangi bir maaşı, bir geliri olmamalıdır. Başka herhangi bir yardım alan, düzenli bir gelirin olan kişilerin gelir seviyeleri ne olursa olsun Muhtaçlık Aylığı yardımından yararlanması mümkün değildir.
 • İkinci olarak, üstteki maddeyle bağlantılı bir biçimde sigortalı bir işte çalışmak da Muhtaçlık Aylığı almanın önündeki engellerden biridir. Sigortalı bir işte çalışmak düzenli bir gelir sahibi olunduğu anlamına geldiği için sigortalı bir işte çalışan kişilere Muhtaçlık Aylığı verilmemektedir.
 • Kişinin adına bir malı varsa, herhangi bir gayrimenkul sahibi ise bu aylıktan yararlanamayacaktır. Adına kayıtlı gayrimenkulü olan kişilerin Muhtaçlık Aylığı alması mümkün değildir.
Benzer İçerik  Diyarbakır Hani Büyükşehir İlçe Belediyesi Personel Alımı, Başvuru Şartları

Herhangi bir engeli olan ve hiçbir geliri olmayan, Muhtaçlık Aylığı başvurusunda bulunan kişiler olabilir. Bu kişilerin engel durumlarının raporlarını da başvuru esnasında dosyada bulundurmaları talep edilmektedir.

Muhtaçlık Aylığı Başvuruları Nasıl Yapılır?

 • İnternet üzerinden Muhtaçlık Aylığı başvurusu yapmak mümkündür.
 • İnternette bulunan başvuru formu doldurularak Muhtaçlık Aylığı başvurusu gerçekleştirilebilir.
 • Başvuru formunu, kağıt üzerinden doldurarak Vakıflar Müdürlüğü’ne elden teslim gerçekleştirebilir.

Muhtaçlık Aylığı başvurunuzu bu şekilde tamamlayabilirsiniz. Formu doldurup, imzanızı eklemeniz halinde başvurunuz değerlendirmeye alınacaktır. Eğer gerekli şartlara uygunsanız siz de başvuru formunu doldurarak, Vakıflar İl Müdürlüğüne başvuru yapabilir, Muhtaçlık Aylığından yararlanabilirsiniz.

Muhtaçlık Aylığı Ne Kadardır?

Kişilerin mağdur edilmemesi, zor durumda olan kişilere yardımcı olması amacıyla verilen Muhtaçlık Aylığı 914,49 TL olarak belirlenmiştir. Boşanan kadınlar, yetim çocuklar, mağduriyet sebebi ne olursa olsun herhangi bir geliri olmayan, sigortalı bir işi, üzerine kayıtlı bir gayrimenkulü olmayan herkes Muhtaçlık Aylığı yardım ücretinden yararlanabilmektedir.

Sosyal yardım ve hizmet yönetmeliği bulunan belediyeler de belirli koşulların sağlanması halinde hem nakdi hem de ayni yardımlarda bulunmaktadır. Sosyal devlet anlayışının  bir uzantısı olarak belediyeler de kişilerin mağduriyetlerinin giderilmesi için çeşitli yardımlarda bulunmaktadır. Belediyelerden yardım amaçlı destek alabilmek için gerekli koşullar nelerdir? Boşanan kadınlar da gerekli işlemleri yaparak bu yardımlardan yararlanabilmektedir.

Belediyelerden yardım talebinde bulunmak için ilk ihtiyacınız ikametgah belgesi olacaktır. Nüfuz cüzdanınızın fotokopisi de başvuru için ihtiyaç duyacağınız belgelerden biridir. Durumunuzu anlatan bir dilekçe yazarak ve bu dilekçeyi diğer gerekli belgeler ile birlikte ilgili alanlara ileterek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Boşanma sürecinde maddi olarak mağduriyet yaşayan kadınlar da bu yardımlardan yararlanabilmek için başvuruda bulunmalıdır. Başvurunun ardından, kişinin gerçekten bu aylığa ihtiyacı olup olmadığının tespit edilmesi amacıyla bir inceleme başlatılır. Gerekli şartlara uygun olan kişiler belediyelerin yardımlarından yararlanabilir.

 • Gerekli şartlara sahip olan kişilere yardımda bulunulmaktadır. Yardımlar para olarak, yardım kartları ile yapılabilir. Ayrıca çek olarak verilebilir. Bu çekler alışverişlerde kullanılarak kişinin ihtiyaçlarını karşılaması sağlanabilir. Aynı zamanda yardımlar kişilerin banka hesaplarına yatırılarak da gerçekleştirilebilir.
 • Aynı zamanda yardımlar sadece nakdi olmamakta ayni yardım da geneline yardım biçimleri uygulanmaktadır. Ayni yardım, gıda yani yiyecek ve içecek, kış ayları için yakacak temini, çocuklar için okul araç ve gereçleri, ulaşım maliyetlerinin karşılanması şeklinde de yapılabilir.
 • Aynı zamanda boşanan kadının, boşanma sonrası mağduriyet yaşayacağına dair delilleri bulunması halinde boşanan kadın yoksulluk nafakası alabilir. Bu nafakanın bağlanabilmesi için, nafakayı talep eden tarafından boşanma konusunda kusurunun olmadığını da gösterebilmesi gerekiyor.
Benzer İçerik  Sağlık Avukatı

Mor Çatı gibi kadın kuruluşları da boşanma sürecinde ve sonrasında da geçerli olması için birçok destekte bulunarak, boşanan kadınların mağdur olmasının önüne geçme amacıyla hareket ediyor. Kadın Haklarını Koruma Derneği, Kadınlara Hukuki Destek Merkezi de boşanma sürecindeki kadınlara yardım edebilmek, kadının boşanmadan kaynaklı yaşayacağı mağduriyeti gidermek için çalışmalar yapıyor. Bu dernekler kendilerine yapılan yardımlardan oluşturdukları fonlar ile yardım çalışmalarını sürdürüyor.

İlginizi Çekebilir;

DUL AYLIĞI NASIL ALINIR? Dul ve yetim maaşı nasıl hesaplanır? Kimler dul ve yetim maaşı alabilir?

2021 Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır | Maddi Yardım İçin Gerekenler

Müjde! Devlet Aylık 914 TL Maaş Veriyor!

İŞKUR İşsizlik Maaşı, 2022 işsizlik maaşı ne kadar? İşsizlik maaşı başvuru işlemleri

Engelli Maaşı Nasıl Alınır?, engelli aylığı kimlere ödenir