Çeyiz Parası (Yardımı) Nasıl Alınır? 2022-2023 çeyiz parası ne kadar? Evlenme yardımı kimlere verilir, nasıl alınır? - Bankalar - Kredi Başvurusu - Kredi Hesaplama

Çeyiz Parası (Yardımı) Nasıl Alınır? 2022-2023 çeyiz parası ne kadar? Evlenme yardımı kimlere verilir, nasıl alınır?

Anasayfa > Devlet Desteği > Çeyiz Parası (Yardımı) Nasıl Alınır? 2022-2023 çeyiz parası ne kadar? Evlenme yardımı kimlere verilir, nasıl alınır?
08 Ekim 2018
1.009 okunma
Çeyiz Parası (Yardımı) Nasıl Alınır? 2022-2023 çeyiz parası ne kadar? Evlenme yardımı kimlere verilir, nasıl alınır?

Yetimlere çeyiz yardımı ile evlenme süreçlerinde yaşanacak maddi sıkıntıların kısmen ortadan kaldırılması için devlet desteği sağlanıyor. Her evlenen için değil, sadece yetim veya öksüz olan kız çocukları için geçerli olan bu destek, iki aşamadan oluşuyor.

Ebeveynlerden biri veya ikisi öldüğünde yapılacak olan yetim / öksüz aylık desteğiyle ilgili yardım, kız çocukları için geçerli oluyor. Yaş bulunmaksızın, kız çocuklarının yapacakları başvuruyla birlikte, kura veya kurumun seçim yapması gibi bir durum olmadan aylık bağlanıyor. Çeyiz parası kimlere verilir? Aynı durum, erkek çocuklarının ebeveynleri ölmesi halinde geçerli değildir.

Çeyiz Yardımı Nedir?

Çeyiz yardımı olarak bilinen devlet desteği, aile planlamasının ve kızların geçimini sağlayabilmesinin planlanması sonucunda üretilmiş bir yardımdır. Her ay düzenli olarak, işsizlik sigortasına benzer bir prensiple hesabınıza para yatırılması sağlanıyor. Sadece kadın / kız bireyler için geçerli olan destekte ilk şart, aileden anne veya babanın hayatını kaybetmiş olmasıdır.

İkisi de vefat ettiği taktirde, alınacak olan çeyiz yardımı veya aylık yetim yardımının ikiye katlanması gibi bir durum söz konusu değildir. Çeyiz parası ne kadar 2022-2023 yılı için yetim aylığının 500 TL olduğu hesaplandığında, 24 ayla çarpılarak 12 bin TL toplam tutarı olduğu açıklanmıştır. Yetim olan kız çocuklarının yaşıyla ilgili bir sınırlama bulunmuyor. Bazı kişiler ve kurumlar tarafından 25 yaşında son bulacağı ile ilgili iddiaların gerçeği yansıtmadığı açıklanmıştır. Evlenene dek yetim aylığı, evlendikten sonra ise son kez 24 kat olacak şekilde çeyiz yardımı alırsınız.


Çeyiz Yardımı Nasıl Alınır?

SGK İl Müdürlüğü veya bulunduğunuz bölgedeki Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğü aracılığıyla müracaatınızı gerçekleştirebilirsiniz. Eğer evlendikten sonra 5 yıl geçmesine rağmen çeyiz parası başvurusunda bulunmadıysanız, ödenekle alacağınız geliri de kaybetmiş olursunuz. Çeyiz parası ne zaman elime geçer? Evlenilen tarihten itibaren 5 yıla kadar başvuranlar, Ziraat Bankası hesaplarına 12 bin TL tutarında çeyiz yardımının bir hafta içerisinde yatmasını sağlayarlar.

Benzer İçerik  2022-2023 Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır | Maddi Yardım İçin Gerekenler

İkinci Evliliklerde Çeyiz Yardımı Alınır Mı?

Yetim olduğu için aylık alan bir kişinin ilk evliliğinde çeyiz yardımı alma olanağı bulunuyor. Çeyiz parası kimlere verilir? Evlilikte kadınların alabileceği belirtilen çeyiz yardımıyla ilgili olarak alım süreci sadece ilk evlilik için geçerlidir. Birinci evliliğini boşanmayla sonuçlandıran kişilerin daha sonra tekrar evlenmesi durumunda yardım alması mümkün olmayacaktır. Bakanlık tarafından tüm maddeler detaylı olarak açıklanmış, şartlara uymayan bireylerin başvurmaması talep edilmiştir.

2018 yılında da yüksek oranda başvuruda bulunulmuş olmasıyla birlikte, boşanan bireylerin ikinci evliliklerinde alamayacakları, kendilerine bildirilmiştir. Başvurular yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, evlilik öncesinde bu durumu bildirmek ve aylığın kesilmesini talep etmektir. Aylık olarak aldığınız tutarın 24 katını (2 yıllık tutarını) peşin olarak almanız sağlanır.  Ödeme yapıldığında aynı zamanda yetim aylığınız da kesilecek ve bir sonraki aydan itibaren bu isimde sabit bir geliriniz olmayacaktır.