Bankalar – Kredi Başvurusu – Kredi Hesaplama – Faiz Oranları – Kredi

İŞKUR İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?, İşsizlik maaşı alma şartları nelerdir?

05.11.2018
367
İŞKUR İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?, İşsizlik maaşı alma şartları nelerdir?

İşsizlik maaşı İŞKUR tarafından işinden çıkartılmış ve kendisine iş bulamamış vatandaşlara verilen bir maaştır. Bu maaş kişi bir iş buluncaya kadar verilmeye devam eder. İşlerinden çıkartılmış veya çıkmış olan vatandaşlar İŞKUR işsizlik maaşından yararlanarak hayatlarını idame ettirmek istiyorlar. Ancak İŞKUR işsizlik maaşını belirli şartlar altında vermektedir. En önemli şart ise İŞKUR işsizlik maaşından faydalanabilmek için işten çıkmış değil çıkartılmış olmanız gerekmektedir. Yani kendi işinden isteğiyle ayrılan kişiler İŞKUR’dan işsizlik maaşı alamaz.

İşsizlik Maaşı Başvurusu

İŞKUR işsizlik maaşından yararlanmak isteyen bir kişinin işten çıkartıldıktan sonraki 30 günü içerisinde mutlaka durumu İŞKUR’a bildirmesi gereklidir. İŞKUR’a başvuru yapmak için şahsen giderek birebir görüşerek başvuru da yapabilirsiniz ya da internet üzerinden de işinizi halledebilirsiniz. Ancak burada önemli olan iki nokta vardır. Bunlardan birincisi işten kendi isteğinizle değil işvereninizin işinize son vermiş olması ve sizin de bu yüzden işten ayrılmış olmanız gerekir. İkinci önemli konu ise işten ayrıldıktan sonra bu durumu İŞKUR’a bildirmeniz gereklidir. En az 30 gün içerisinde bu bilgilendirmeyi yapmanız gereklidir. Peki, işsizlik maaşı kimler alabilir? Daha önce de söylediğimiz gibi işsizlik maşını alabilmek için işten çıkartılmış olmak ve uzun süredir iş bulamamış olmak gereklidir.


İşsizlik Maaşı Alma Şartları 2018

İşsizlik maaşı uzun süre boyunca iş bulamayan kişilere ilaç gibi gelen bir maaştır. Bu maaştan yararlanabilmek için öncelikle işten çıkartılmış olmanız gerekir. İstifa ederek ayrıldığınız bir iş sonrasında işsizlik maaşı almanız imkansızdır. Ayrılmadan önce 120 gün boyunca prim ödemiş olmanız ve bu süre zarfında izin almadan sürekli çalışmış olmanız gereklidir. Daha sonrasında işten çıkartılma işleminiz bittikten sonra bu durumu ilk olarak İŞKUR’a bildirmeniz gereklidir. İŞKUR’a işsiz kaldığınızı bildirdikten sonra size uygun bir iş bulmaya çalışırlar. Eğer buldukları işler sana uygun değilse ve sen işsizlik maaşını almak için uygun kriterlere sahipsen bu maaşı almaya başlayabilirsin. Herkesin kafasında dolaşan işsizlik maaşı nasıl alınır? Sorusunun cevabı da budur.

İşsizlik Maaşı Başvuru

İşsizlik maaşı başvurusunda bulunabilmek için yukarıda belirtilen kriterlere uygun olmanız gereklidir. İşsizlik maaşı başvurusu için gerekli evraklar;

  • İşverenin seni işten çıkarttığını gösteren ve işveren tarafından hazırlanmış olan işten ayrılma bildirgesi lazımdır.
  • Ehliyet, nüfus cüzdanı gibi üzerinde resim bulunan ve resmi bir önem taşıyan belge
Benzer İçerik  GSS Sorgulaması Nasıl Yapılır?, GSS borç sorgulama nasıl yapılır? E-Devlet giriş üzerinden

Bu evraklar sayesinde işsizlik başvurusunda bulunabilirsiniz

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.