Bankalar – Kredi Başvurusu – Kredi Hesaplama – Faiz Oranları – Kredi

Driver Güncelleme 2021 | Driver Güncelleme Programı

28.12.2020
366

Driver nasıl güncellenir, Driver güncelleme detaylı, Driver güncellemesi, Driver güncelleme Windows Update, ekran kartı Driver güncelleme önceki sürümü yükleme, Driver güncelleme programı kullanılmalı mı, neden Driver güncelleme yapılmalı?

Driver Güncelleme 2021 | Driver Güncelleme Programı

Driver – sürücü güncellemeleri, güvenlik, verimlilik, cihazın donanımsal ve yazılımsal eksikliklerinin giderilmesi için gereklidir. Driver güncelleme için yıllar boyunca hiçbir donanım veya program için yeni versiyonların indirilmediği cihazlarda verimli bir şekilde cihazın kullanılmaya devam edilmesi zorlaşacaktır. Bilgisayar korsanlarının bilgisayarınıza girmesi için özel olarak yüzlerce farklı programdaki virüsler tarafından açık hedef alına gelecek eski yazılımlar yerine, yenileri kullanılmalıdır.

Driver Nasıl Güncellenir?

Driver güncelleme işlemlerinde önerilen süreç, otomatik olarak Windows Update tarafından gerçekleştirilen yazılım indirme işlemleriyle gerçekleştirilebiliyor. Yazılımların yapısı, hangi programa veya donanıma ait oldukları, önem durumları da dahil olmak üzere her türlü konuda detaylar paylaşılıyor. Driver güncelleme sistemini kullanmak isteyen herkes için Driver Booster gibi programlar üretilmiş ve ücretsiz olarak kullanıma sunulmuştur.

Cihazınızda kullanmakta olduğunuz tüm programlar ve donanımlar için en yeni versiyonun indirilmesi için geliştirilmiş olan sürücü uygulamaları yerine, manüel güncellemeyi tercih etmeniz önerilmektedir. Ekran kartınızın, klavyenizin, Mouse modelinizin veya herhangi bir yazılımla ilgili en son versiyonun, program – donanım adı aratılarak bulunması mümkündür. Windows resmi sitesinde “Support” paneli üzerinden aratabilir veya sadece istenen türdeki driver indirilmesi için oluşturulmuş olan platformları kullanabilirsiniz. İndirdiğiniz dosyalardaki yükleme işlemini gerçekleştirdiğinizde, son sürüm veya ihtiyacınız olan sürüm kurulmuş olacak, driver güncelleme sonucu eski versiyon ise inaktif duruma geçecek veya silinecektir.

Driver Güncelleme Detaylı

Yazılımların yenilenmesi, son versiyonlarına ulaşılması için, markaların resmi sitelerinde veya Windows sitesinde yayınlanan sürücülerin aratılması gereklidir. Driver güncelleme için uzun süredir ilgi gören support.windows sitesinden yardım alabilir, yazılımlarla ilgili bir sorun yaşadığınızda, bu sorunu sitede aratabilirsiniz. Driver güncelleme işlemlerinin manüel olarak yapılabilmesi için Windows 10 bilgisayarlarda “Aygıt yöneticisi” butonuna tıklanması gerekiyor.

Görev çubuğunda bulabileceğiniz bu yönetici panelinde her bir sürücünün listeleneceği pencereye ulaşılması mümkündür. Cihazların listelenmesi için bir kategori seçilmesi ve hangi alandaki yazılımın güncellenmek istediğinin belirtilmesi gerekiyor. Güncel sürücünün otomatik olarak aranması için oluşturulan butona tıkladığınızda, seçtiğiniz donanım veya yazılıma yönelik en son yayınlanan versiyonu indirebilirsiniz. “Sürücüyü güncelleştir” butonuna tıklanması durumunda, şuan ki sürümden daha yeni olan bir versiyonun bulunup bulunmadığı incelenecektir. Eğer bu yolla donanım veya program üreticisinin yeni versiyonu bulunamazsa, resmi web sitesinden indirilmesi için aratılması gerekecektir.

Benzer İçerik  Exxen Nedir? | Exxen İçerikleri Neler?

Driver Güncellemesi

Driver güncelleme işlemlerinde geri yükleme özelliğinin kullanılabilir olması gerekiyor. Ancak bu sayede yeni sürümü sorunsuz bir şekilde kullanabilir, herhangi bir eksiklikle karşılaştığınızda ise en son sürüm yerine bir öncekinden yararlanabilirsiniz. Bilgisayarınızın laptop veya masaüstü olması, Windows Update üzerinden arama yapmanız Driver güncelleme işlemlerini gerçekleştirmeniz için herhangi bir güvenlik sorunu oluşturmayacaktır.

Ekran kartı, ses kartı, anakarttaki donanımlar, mouse, ekran özellikleri veya klavye ile ilgili driver güncellemesi, Windows’un resmi sitesinden güncellenebilir. Windows tarafından yayınlanmayan, üretici markaların resmi sitelerinde yayınlanan versiyonlar için hiçbir ücret ödemeden, programın en son halini edinebilirsiniz. Mobil cihazlardan değil, direkt olarak yazılımın aktif olarak kullanıldığı cihaz üzerinden yapılacak olan yükleme işlemleri gerçekleştirilebilir. İnternetinizin bulunmaması halinde, yazılımları flash belleklerle veya CD’ye yükleyerek, driver yeni sürümünün yüklenmesi gereken bilgisayara bu dosyaları aktarabilirsiniz.

Driver Güncelleme Windows Update

Windows Update olarak tanımlanan sistemde, cihazınızla ilgili ihtiyaç duyduğunuz her duruma dair anlık güncelleme ve bilgi edinme olanağına sahipsiniz. Bilgisayarınızın sol alt kısmındaki başlat bölümünde “Windows update” yazarak aradığınızda, bu pencereyi açabilirsiniz. Gizli güncellemeler, güncelleme geçmişi, sürücülerin yeni versiyonlarının indirilmesiyle ilgili ayarlar, güncelleştirmeleri denetle şeklinde ayar bölümleri bulunuyor. Driver güncelleme bölümüne, sol alt kısımdaki yüklü güncelleştirmelere tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Hangi donanım veya program için yeni versiyona ihtiyaç duyduğunuza bağlı olarak Driver güncelleme paneli üzerinden arama yapmanız mümkün olacaktır. En son indirilen versiyonların hangileri olduğu, hangi alanla ilgili sürücüler olduklarını Windows Update güncelleştirme geçmişi alanından öğrenmeniz mümkündür. Driver güncelleme ile ilgili önem sırası, hangi tarihte indirildikleri, indirme sonucunun başarılı veya başarısız olmasıyla ilgili detaylara ulaşılabiliyor.

Ekran Kartı Driver Güncelleme Önceki Sürümü Yükleme

Yazılımların en son versiyonları, en iyi ve en sorunsuz yapıya sahip olan seçenekler olarak tanımlanmamaktadır. Bunun en önemli nedeni, fixleme olarak tanımlanan, güncellemelerin her açıdan yenilenmesini sağlayan durumların tam olarak gerçekleştirilmemiş olmasıdır. Driver güncelleme taleplerinin karşılanması için otomatik sürücü indiren programlara yönelen kişiler, bir gün önce oynadıkları oyunu bir sonraki gün kullanamayabiliyor. Bir gün önce kullandıkları programları, donanımları bir sonraki gün kullanmakta problem yaşayabiliyorlar.

Benzer İçerik  Diyarbakır Kocaköy Büyükşehir İlçe Belediyesi Personel Alımı, Başvuru Şartları

En yeni yazılımın otomatik olarak Driver güncelleme programlarıyla indirilmesi, yeni hallerinin kullanım problemleri yaratmasına yol açabiliyor. Driver geri yükleme işlemlerinde aşağıdaki adımları takip ettiğiniz taktirde, cihazınızın ekran kartı için geri yükleme işlemlerini birkaç dakika içerisinde gerçekleştirebileceksiniz;

  • Windows tuşu + R tuşuna basılmalı ve çalıştır penceresi açılmalıdır.
  • Çalıştır penceresine devmgmt.msc yazılması, ekran kartlarıyla ilgili bilgilerin listelendiği panele ulaşılması gereklidir.
  • Ekran kartı sürücünüzün üstüne gelmeli ve sağ tıklayarak, aktif versiyona dair pencereyi açmalısınız.
  • Bir önceki sürüme geri dön butonuna tıklanması halinde, son versiyon silinecek ve kullanmakta sorun yaşamadığınız bir önceki versiyona geçiş yapabileceksiniz.

Driver Güncelleme Programı Kullanılmalı Mı?

Driver güncelleme programlarına tamamen karşı olan, tüm yazılımların sadece otomatik olarak Windows Update üzerinden güncellenmesi gerektiğini savunan kişiler bulunuyor. Driver Booster başta olmak üzere, cihazınızda kullanmakta olduğunuz tüm sürücülerin tanımlandığı ve bunların her biri için inceleme yapan programlar bulunuyor. Bu programlar, o an itibariyle en güncel olan versiyonları inceler ve sizinkiyle eşleşmeyen versiyonlar bulunduğu taktirde, bunları otomatik olarak günceller.

Driver güncelleme sürecinde otomatik bir şekilde versiyon indirme işlemlerini yapan bir program, henüz yaygın ve sorunsuz olmadığı tanımlanmış programlarla ilgili bir ayrım yapamıyor. Ekran, ses kartı, klavye, hoparlör, kulaklık, Mouse, Direct X gibi birbirinden farklı tüm alanlardaki güncellemeleri yapabiliyor. Driver güncelleme işlemleri bazı durumlarda sorun çözebildiği gibi, bazı durularda ise çalışan bir sistemin bir anda çalışamaz bir hale gelmesine yol açabiliyor. Güvenilirliğiyle tanınan Windows platformunun yayınlamış olduğu yeni versiyonları kullanmak, otomatik driver indirme programlarına göre daha avantajlı olacaktır.

Neden Driver Güncelleme Yapılmalı?

Yazılımların gün geçtikçe yenilenmesi, açıklarının aranması ve bu açıkların ortadan kaldırılması için çalışan kişilerin ortaya koyduğu yeni versiyonlar oluşturulmasıyla ilgilidir. Driver güncelleme yapılmayan, yıllardır sürücü güncellemelerinin gerçekleştirilmediği bilinen bilgisayarlar, eski sürümlerle ilgili açıklar nedeniyle sorun yaratabiliyor. Başta güvenlik ve veri yönetimi, BIOS sisteminde donanımınızı etkileyebilecek durumlar olmak üzere, mağduriyet yaşayabileceğiniz durumlar ortaya çıkabiliyor.

Benzer İçerik  Windows 10 Güncelleme 2021 | Windows Güncellemesi Nasıl İndirilir?

Bir gün önce çıkmış ve henüz açıkları tespit edilerek yenilenmemiş bir yazılımda olduğu gibi, yıllar öncesinin yazılımlarında da ciddi problemlerle karşılaşılabiliyor. Sahte yazılımların yer aldığı, sertifikalı ve resmi platformun yayınlamadığı yazılımların yerine, driver güncelleme işlemleri güvenli sitelerden yapılmalıdır. Manüel bir güncelleme yerine, Windows Update gibi direkt olarak Windows tarafından onaylanmış olan yazılımların otomatik olarak yüklenmesi öneriliyor. Ekranın kullanımı, ses kullanımı, cihazınızın ekran kartı da dahil olmak üzere yüzlerce alanda özel yazılımlar bulunuyor. Bunlarla ilgili yeni versiyonların üretilmesi, eskilerinden daha verimli ve güvenli bir şekilde çalışabilmeleri açısından önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.