Mobil Temassız Ödeme Nasıl Yapılır 2022-2023 | Temassız Ödeme Nedir? -

Mobil Temassız Ödeme Nasıl Yapılır 2022-2023 | Temassız Ödeme Nedir?

Mobil temassız ödeme nasıl yapılır, temassız ödeme nedir, temassız ödeme limiti ne kadardır, temassız ödeme nasıl yapılmaktadır, mobil temassız ödeme nedir, mobil temassız ödeme nasıl yapılmaktadır, temassız ödemenin avantajları nelerdir?

Anasayfa > Banka Haberleri > Mobil Temassız Ödeme Nasıl Yapılır 2022-2023 | Temassız Ödeme Nedir?
28 Aralık 2020
880 okunma
Mobil Temassız Ödeme Nasıl Yapılır 2022-2023  | Temassız Ödeme Nedir?

Mobil temassız ödeme, bankaların kullanıcılarına sunduğu bir ayrıcalıktır. Kullanım açısından oldukça hızlı ve pratik bir işlemdir. Yoğun ve aceleci bir gün geçiriyorsanız, beklemeye vakti olmayanlar için kullanışlı bir sistemdir. Alışverişlerinizde ya da farklı ödeme noktalarında temassız ödeme özelliğini kullanarak saniyeler içerisinde işleminiz gerçekleşir. Son zamanlarda bankaların kredi kartlarında çoğunlukta bulunan bir özelliktir.

Temassız Ödeme Nedir?

Mobil temassız ödeme nasıl yapılır 2022-2023 ,Temassız ödeme, kredi kartını pos cihazına yaklaştırarak, şifre girmeden yapılan ödeme şeklidir. Temassız ile ödeme yapıldığı zaman yalnızca kredi kartını pos cihazını yaklaştırmamız yeterli olacaktır. Temassız ödeme yaparken herhangi bir şifre girilmesine gerek yoktur. Ancak temassız ödeme yapılabilmesi için kredi kartının, temassız ödemeye açık bir kart olması gerekir. Aksi takdir de temassız ödeme özelliği kullanılamaz. Kartımızın temassız özelliğine açık olması için bankamız ile iletişime geçerek halledebiliriz. Böylelikle kart kullanımı bizim için daha hızlı bir işlem olur. Temassız ödeme de yalnızca bizim cihaza kartı yaklaştırmamız ile bir ödeme gerçekleşir. Böylelikle daha güvenilir bir şekilde ödeme yapmış da oluruz.

Temassız Ödeme Limiti Ne Kadardır?

Temassız ödeme limiti, her sene güncellenen bir durumdur. Belirli bir miktar belirlenir ve bu miktar içerisinde bir ödeme yapılmaktadır. Miktarın üstüne çıkıldığı takdir de hata verir. Temassız ödeme yapılırken belirli bir miktarın üzerine çıkıldığı zaman şifre girmemiz gerekir. Aynı zaman da limit ücretli alışverişlerde arka arkaya bir ödeme yapıldığı zamanda da şifre girilmesi beklenir. Temassız açık olduğu halde şifre istenilmesi sizi korkutmasın. Bu durum miktarın fazla olmasından dolayı güvenlik açısından istenir. Diğer küçük miktarla için direkt olarak temassız bir ödeme yapabiliriz. Ve bir şifre istenme durumu da olmaz.

Temassız Ödeme Nasıl Yapılmaktadır?

Mobil temassız ödeme nasıl yapılır 2022-2023 , Temassız ödeme, bankaların kredi kartlarında bulunan ve sık kullanılan bir ödeme şeklidir. Temassız ödeme özelliği kredi kartlarından bulunur. Kredi kartlarında bulunan temassız ödeme özelliğini, mobil bankacılığı ya da karta ait bankayı arayarak açtırılması mümkündür. Temassız bir kredi kartında temassız ödeme olup olmadığını, kart üzerinde bulunan ve ses dalgasına benzeyen sembol ile anlaşılır. Sembol 4 çizgili bir sembolüdür. Bu sembolün bulunduğu kartlar temassız ödemenin oldu kartlardır. Temassız ödeme yapabilmek için;

  • Bir alışveriş merkezinde ya da herhangi bir ödeme yapılacak yerde, size temassız ödeme olup olmadığı sorulduğu zaman kartınızda temassız ödeme açık olduğu için bu durumu onaylamanız gerekir.
  • Ardından kartınızı pos cihazına 4 santimetre kadar yaklaştırarak onay talebini gördüğünüzde alışverişinizde ödeme yapılmaktadır.
  • Ancak kredi kartınızdan temassız ödeme özelliği bulunmuyorsa bu işlem reddedilecektir.
  • Temassız ödeme yapılıp yapılmadığını anlamak için pos cihazına kartımızı yaklaştırdıktan sonra cihazdan çıkan ses ile birlikte ekranda da işlemin onaylandığına dair bir yazı görülür. Böylelikle burada temassız bir ödeme yapılmış olur.
Benzer İçerik  EFT İptal Etme Nasıl Yapılır | EFT Nasıl İptal Edilir

Günümüzde temassız ödeme sık kullanılan ve tercih edilen bir durumdur. Yalnızca pos cihazına kartı yaklaştırarak kısa süre de ödeme yapılmaktadır. Şifre girmek ya da şifrenin onay almasını beklemek gibi durumlar görülmemektedir. Temassız ödeme ile alışveriş yapmak isteyenler için kartı temassız ödeme açtırıp kullanmaya başlayabilirler.


Mobil Temassız Ödeme Nedir?

Mobil temassız ödeme hızlı ve güvenli bir şekilde cep telefonundan yapılan ödeme şeklidir. Mobil ödemeyi kullanabilmek için ilk olarak hangi bankanın kartını kullanıyorsak, onun uygulamasını telefonumuza indirmemiz gerekir. Uygulamayı indirdikten sonra giriş yaparak içerisinde ki seçeneklerden temassız ödeme seçeneğini aktif hale getiririz. Ardından yalnızca telefonumuzu pos cihazına yaklaştırdığımız da temassız ödeme şekli ile kartınızdan para çekilerek azalacaktır. Bu şekilde de hızlı ve güvenli bir şekilde alışveriş yapmış olmaktayız. Mobil temassız özelliği genel olarak Android işletim sistemine sahip telefonlarımızda yer alır. Bu yüzden bu özelliği telefonumuzda olup olmadığını kontrol etmekte fayda var. Fakat şunu bilmeliyiz ki telefonumuzda ödeme uygulaması olarak farklı bir uygulama bulunuyorsa bunu da ayarlar menüsünden kendi bankamızın ödeme seçeneğine uygun olacak şekilde onaylamalıyız. Mobil temassız ödeme nasıl yapılır 2022-2023 ,Mobil temassız ödeme ile işlem yaparken 250 TL veya daha fazla işlemlerde POS cihazı şifre istemektedir. Bu şifre yüklü bir miktar olduğu için güvenlik açısından önemlidir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kaldığımız zaman şüpheye düşmemekte fayda var. Mobil temassız ödeme yaptıktan sonra yaptığımız işlemlerden emin olmak için hesap hareketlerinden kontrol edebiliriz. Böylelikle nereye ne kadar para ödendiğini de doğru bir şekilde görmekte fayda var. Mobil temassız ödeme güvenilir olmasının yanında aynı zaman da kullanım olarak da pratik bir özelliktir. Gün içerisinde yoğun ve aceleci bir gün geçirenler için oldukça kullanışlı olmaktadır.

Benzer İçerik  120 Ay Vadeli Kredi Veren Bankalar, En Uzun Vadeli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Güncel Listesi

Mobil Temassız Ödeme Nasıl Yapılmaktadır?

Birçok banka kredi kartı için müşterilerine mobil telefonları ile birlikte temassız bir şekilde ödeme yapma imkânı sunar. Mobil temassız ödeme nasıl yapılır 2022-2023 , Böyle durum da mobil ile birlikte temassız ödeme yapabilmek için;

  • İlk olarak mobil telefon içerisinde Android işletim sistemi ile birlikte NFC özelliği bulunması gerekir.
  • Daha sonra kullandığımız banka hangisi ise bunun mobil uygulamasını telefona indirmemiz gerekir.
  • Uygulama telefona indikten sonra hesap numarası ya da t.c. Kimlik numarası ile birlikte giriş yaparak uygulama kullanıma açılır.
  • Ardından karşımıza çıkan ekran da ödemeler bölümünde, mobil ödeme kutucuğuna aktif bir hale getirerek mobil temassız ödeme işlemini de pratik bir şekilde yapılabilir.
  • Böylelikle uygulamayı telefona indirip mobil ödemeyi aktif hale getiren kullanıcılar, pos cihazlarında mobil telefonlar ile kolay bir şekilde ödeme yapılabilir.

Temassız Ödemenin Avantajları Nelerdir?

Temassız ödeme,  sık kullanılan bir ödeme şeklidir. Bir alışverişi yaptığımız zaman şifre girip şifrenin onay beklemesi gibi zaman kaybetmeden; direkt olarak kartı pos cihazına yaklaştırıp kısa sürede ödeme yapıp alışveriş tamamlanır. Temassız ödemenin avantajları ise kısa sürede ödemenin pratik bir şekilde tamamlanması ilk önemli avantajıdır. Herhangi bir yerde ödeme yaparken saatlerce beklemek yerine ya da herhangi bir işlem onayı beklemek yerine temassız bir ödeme ile saniyeler içerisinde ödeme yapılmaktadır. Temassız ödeme aynı zaman da oldukça hijyenik bir ödeme şeklidir. Kişiler pos cihazına dokunarak şifre girme olayını yapmamak için sadece kartı cihaza yaklaştırıp bir ödeme yapılır. Böylelikle farklı bir yüzeye dokunmadan ödeme yapmış oluruz. Mobil temassız ödeme nasıl yapılır 2022-2023 ,Temassız ödeme diğer ödeme yöntemlerine göre güvenli bir ödeme olarak da öne çıkar. Kredi kartı ile herhangi bir şekilde ödeme yaparken, kartı başka bir kişiye verip pos cihazında onun işlem yapmasını bekleriz. Ancak temassız ödemede yalnızca bizim cihaza kartı yaklaştırmamız ile bir ödeme gerçekleşir. Böylelikle daha güvenilir bir şekilde ödeme yapmış oluruz. Diğer bir temassız ödeme avantajı ise acele ettiğimiz zamanlarda kartı ödeme noktalarında unutabiliriz ancak temassız ödeme yaptığımız zaman kartı direkt okutup ardından yeniden cüzdana koyabilir. En azından böylelikle kartı kaybetme ihtimali de ortadan kalkmış olur.

Benzer İçerik  Senetle Para Verenler | Senetle Para Kim Verir

İlginizi Çekebilir;

Garanti Bankası POS Cihazı, Yazarkasa POS | Garanti Bankası

Yapı ve Kredi Bankası Pos Cihazı, POS | Üye İşyeri | Yapı Kredi

En İyi 4 Öğrenci Kredi Kartı, Öğrenciler İçin En Avantajlı Kredi Kartları

Öğrenciye Kredi Kartı Veren 5 Banka, Üniversite Öğrencilerine Kredi Kartı Veren Bankalar 2020

Denizbank POS Cihazı, Deniz POS, Kolay POS