Türkiye’nin Kredi Notu Görünümü Durağan -

Türkiye’nin Kredi Notu Görünümü Durağan

Anasayfa > Son Dakika > Türkiye’nin Kredi Notu Görünümü Durağan
07 Mayıs 2020
623 okunma
Türkiye’nin Kredi Notu Görünümü Durağan

Kredi derecelendirme kuruluşu olan Standart & Poor’s Türkiye’nin döviz cinsinden uzun vadeli kredi notunu B+ olarak uzun vadeli yerel para cinsinden kredi notunu da BB- olarak teyit etti. Korona virüs salgını ve döviz kurunda yaşanan oynaklığa rağmen kuruluşa göre Türkiye ekonomisinin yılın ikinci yılında toparlanması bekleniyor.

Ekonomi Resesyona İtilebilir

Türkiye’nin uzun vadeli yerel para cinsinden kredi notunu BB- ve döviz cinsinden uzun vadeli kredi notunu B+ olarak teyit ettiğini bildiren Uluslararası derecelendirme kuruluşu Standart & Poor’s kısa vadeli döviz ve yerel para cinsinden ülkenin kredi notunun B olarak teyit edildiğini kredi notu görünümün ise durağan olduğunu açıkladı. Pandeminin ülke ekonomisini büyük olasılık ile durgunluğa iteceği ve bütçe açığını gayri safi yurt içi hasılanın yaklaşık yüzde beşi kadar genişleteceği ifade edildi.

Net Kamu Borcunun GSMH’ya Oranı %34

Standart & Poor’s açıklamasında Türkiye’nin net kamu borcunun gayri safi milli hasılaya oranının 2020 yılı sonunda yüzde 34 seviyesinde olacağı bildirildi. Ayrıca artan yükümlülüklere rağmen mali hareket alanı bırakılmasının beklendiği de açıklamada yer aldı. Standart & Poor’s açıklamasında Türkiye’de ki istikrarlı görünümün özel sektörün direncine karşılık korona virüs salgını kaynaklı aşağı yönlü riskler ile birlikte kamu net borç stokunu dengelediği bildirildi.


Ekonomi Bu Yıl İçin Yüzde 3,1 Daralacak

Covid 19 salgını nedeni ile ayrıca döviz kurunda ki oynaklık sebebi ile bozulan Türkiye ekonomisinin tüm bunlara rağmen yılın ikinci yarısında toparlanmasının beklendiğini dile getiren açıklamada ülke ekonomisinin bu yıl için yüzde 3,1 daralacağı ve enflasyonun ise yüzde 11,3 olacağı belirtildi. 2022-2023 yılında ise Türkiye ekonomisi yüzde 4,2 toparlanacak ve enflasyon yüzde 10,3 şeklinde gerçekleşecek, 2023 yılında ise kuruluş enflasyonun yüzde 8,9 olarak öngördü.

Benzer İçerik  İstanbul Avcılar’da Banka Alarmı! | Avcılar nasıl bir yer?

İşsizlik Oranı Yüzde 13,8

Standart & Poor’s açıklamasında Türkiye’de ki işsizlik oranlarını ise yıllara göre şöyle tahmin etti, 2020 yılında işsizlik oranı yüzde 13,8, 2022-2023 yılı oran yüzde 12,5, 2022 yılında yüzde 11,2 ve 2023 yılında ise ülkede ki işsizlik oranı yüzde 10,7 olarak belirtildi.

İlginizi Çekilebilir;

En Kolay Kredi Kartı Veren Banka, Kesin Kredi Veren Banka Listesi

Garanti Bankası Vadeli Euro Faiz Oranları, GARANTİ BANKASI mevduatlar, faiz oranı, getiri

Kesin Kredi Çıkması İçin Neler Yapılmalıdır?, Kredi Çıkması İçin Ne Yapmam Lazım?

Türkiye’nin Binek Otomobil Tercihi Renault Oldu

Kamu Sigorta Şirketleri Birleşiyor