TOKİ Başvurusu Nereye Yapılır 2022-2023 | TOKİ Sosyal Konut Başvurusu Nasıl Yapılır

TOKİ Başvurusu Nereye Yapılır 2022-2023 | TOKİ Sosyal Konut Başvurusu Nasıl Yapılır

TOKİ başvurusu nereye yapılır, TOKİ projesi, TOKİ başvuru şartları nelerdir, TOKİ başvuruları nereye yapılmalıdır, TOKİ başvuru alımları nasıl gerçekleşir, TOKİ başvurusu online olarak nasıl yapılmaktadır, TOKİ başvuru formu hakkında bilgi.

Anasayfa > Devlet Desteği > TOKİ Başvurusu Nereye Yapılır 2022-2023 | TOKİ Sosyal Konut Başvurusu Nasıl Yapılır
16 Aralık 2020
906 okunma
TOKİ Başvurusu Nereye Yapılır 2022-2023 | TOKİ Sosyal Konut Başvurusu Nasıl Yapılır

Her yıl yüz binlerce TOKİ konutu ev sahibi ile buluşmaktadır. Cumhurbaşkanının önderliğinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte her yıl 100.000 yeni Sosyal Konut Projesi altında binlerce ev sahibine ulaşmaktadır.

TOKİ Projesi

Ev sahibi olmak isteyenler için başlatılan her yıl 100.000 yeni Sosyal Konut Projesi yer alır. Ev sahibi olmak isteyenler için bir Toki projesi olarak yer almaktadır. Bunun için ilk olarak TOKİ başvurusu yapılması gerekir. TOKİ başvurusu yapan herkes bu projeden bir ev sahibi olabilir. Her yıl düzenli olarak yapılan TOKİ başvurusu kayıtları için belli başlı şartlar gerekmektedir. 2 +1, 3 + 1 şeklinde olan planlara yapılan başvurular, belirli tarihler arasında yapılır. Genel olarak aralık ve ocak ayında başvurular alınıp belirli bir süre sonra Toki kurası ile açıklanmaktadır. TOKİ başvurusu genel olarak vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılanır. TOKİ Başvurusu nereye yapılır 2022-2023, TOKİ evleri için uygun şartları sağlayan vatandaşlar, TOKİ başvurusu yaparak süreci bekler.

TOKİ Başvuru Şartları Nelerdir?

TOKİ her yıl düzenlenen proje ile birlikte TOKİ evlerini uygun şartları sağlayan vatandaşlar için ev sahibi olmayı sağlar. Ancak bu şartlar için belli başlı belirtilerin  şartların bulunması gerekir. TOKİ Başvurusu nereye yapılır 2022-2023, Peki, bunlar nedir?

 • Bunun için ilk olarak T.C. vatandaşı olunması önemli bir şarttır.
 • Ardından projenin bulunduğu il sınırlarında başvuru yapan kişinin, en az bir yıl süreyle ikamet etmiş olması diğer bir başvuru şartı olarak yer alır.
 • Aynı zamanda bu projede bulunan TOKİ başvurusu için il veya ilçesinde nüfusa kayıtlı bir vatandaş olunması gerekir.
 • TOKİ başvurusu için aranan diğer bir şart ise herhangi bir şekilde aileden bir üyenin ya da farklı kişilerin bir konut satın almış olmamaları önemli bir şarttır. Toplu Konut idarelerinden bir konut satın alınmışsa, TOKİ başvurusu kabul edilmemektedir. Ancak bu durum şehit aileleri, dul veya yetim kişiler için geçerli değildir. Aynı zamanda harp ve vazife malulleri içinde bu durum geçerli olarak görülmez.
 • TOKİ başvurusunda aranılan diğer bir şart başvuruyu yapan ailenin aylık olarak gelirinin en az 5500 TL içerisinde olması gerekir. Bu durum İstanbul için farklılık göstermektedir. İstanbul’da yaşayan biriyseniz aylık geliriniz 6000 TL tutarında olması gerekir.
 • TOKİ başvurusu yapmak için bir düşünceye girmişseniz burada farklı bir şekilde gelir önemli bir şekilde bulunur. 5500 TL altında bulunan kişiler için başvuru talebi kabul edilmez. Yine bu durumda şehit aileleri, dul ve yetimler için geçerli bir durum değildir. Fakat bu gelir bütün ailedeki toplam kişinin geliri olarak yer alır. Yalnızca tek bir kişinin geliri olarak değildir.
Benzer İçerik  1000 Lira Yardım Ödemeleri 1 Nisan’da Başladı! Kimlere Yardım Gidecek!

TOKİ Başvuruları Nereye Yapılmalıdır?

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ile oluşturulmuş proje sonrasında ev ihtiyacı olan kişiler için bir başvuru yapılması gerekir. Başvuru belirli şartları barındırır. Bu durum yetkili kişiler tarafından, tarafınıza daha detaylı bir şekilde belirtilecektir. TOKİ Başvurusu nereye yapılır 2022-2023, Başvuru yapmadan önce başvuruların nereye yapılacağına dair kafamızda soru işareti yer edinebilir. Bu konu da bir aydınlatma gerekirse; 100.000 Sosyal Konut Projesi kapsamında her yıl oluşturulan projenin başvuruları Ziraat Bankası veya Halk Bankası yetkilileri tarafından şubelere yapılmaktadır. Konut projesinde evin durumuna göre farklı ücretler bulunur. Fakat bu ücretlerde yeni her yıl güncelleme özelliği gösterebilir. Genel olarak bir ücret söylemek gerekirse 2 + 1 daire seçmişsiniz 500 TL, 3 + 1 daire seçmişsiniz 1000 TL tutarında bir başvuru bedeli de bulunur. Konutunuza yakın olan bir Ziraat Bankası ya da Halk Bankası’na başvurarak, şubelerde bu konuda aracınız olup başvurunuzu kabul edecektir. Ancak bunun için başvuru bedelinin tam bir şekilde getirilmesi gerekir. Başvuru bedeli ile birlikte başvuru şartlarında ki istenilen belgelerin de eksiksiz ve tam bir şekilde bulunması şubelerin önemli bir detayıdır. Bu konuda dikkatli olmamızda gerekir.

TOKİ Başvuru Alımları Nasıl Gerçekleşir?

Başvuru alımları 3 farklı şekilde kabul edilmektedir. Kişilerin durumuna göre başvuru alımları farklılık göstermektedir. Bunun için;


 • İlk olarak şehit aileleri dul ve yetim kimseler, aynı zamanda harp ve vazife malulleri olan kişiler için öncelik tanınır.
 • Ardından diğer başvuru grubu %40 engelli olan insanlar için kabul edilmektedir. En az %40 engeli olan kişilerin başvuruları ikinci grupta alınır. Engelli olan kimselerin başvuruları, yanlarında getirilen bir aile üyesi ile de yapılabilir. Bu konu da yakınlık derecenizi gösteren belge yeterli olacaktır.
 • Son olarak başvurusu alınan kişiler ise geriye kalan diğer projeye başvuru yapan adaylardır.
Benzer İçerik  Hurda Araç ÖTV İndirimi 2022-2023, Hurda Araç Teşvikinde Son Tarih Ne Zaman?

Başvurularda öncelik tanınması mümkün değildir. Kategori şeklinde belirli süreçler içerisinde bir alım yapılır. Başvurular bittikten sonra gerekli resmi yerlerden satış fiyatları belirlenip, ardından çekilen kura ile hak sahibi olan kişiler konutlarına kavuşur. Kuranın ne zaman çekileceği ve sonuçların öğrenilmesi resmi sitelerde ki duyurular kısmında yazar. Başvuruda bulunan vatandaşların bu duyuruları takip etmesi gerekir.

TOKİ Başvurusu Online Olarak Nasıl Yapılmaktadır?

TOKİ Başvurusu nereye yapılır 2022-2023, E-Devlet üzerinden TOKİ başvurusu yapacak olan kişiler için farklı bir başvuru süreci yaşanmaktadır. Bunun için başvuru yapacak olan kişi ilk olarak;

 • E-Devlet’e giriş yapıp ardından arama yerine Toplu Konut İdaresi Başkanlığı yazalım.
 • Karşımıza çıkan seçeneklerden konut işyeri başvurusu seçeneğini tıklayarak, başvuru için gerekli olan boşlukların doldurulması gerekir.
 • Başvuru ekranında karşımıza başvuranın, başvuruyu nasıl yapacağı konusunda detaylı bir bilgilendirme yer alır.
 • Bu bilgilendirmeye göre eksiksiz ve doğru bir şekilde başvuru işlemini yapmalıyız.
 • Başvuruyu yaparken istenilen bilgilerin doğru yazılması önemlidir. Aksi halde başvuru kabul edilmeyecektir. E-Devlet üzerinden tam anlamıyla gerekli bilgilerin alımını da yapabilirsiniz.
 • E-devlet üzerinden yapılan başvuru sonrasında doğru bir başvuru yapmışsanız, bankanız tarafından size SMS ile birlikte başvuru bedelini yatırmanız gereken hesap numarası gelecektir. Bu hesap numarasına başvuru bedelinin yatırılması gerekir.
 • Ardından emin olmak için başvuru durumunuza göre e-devlet üzerinden kontrol yapabilirsiniz. Burada dikkatli olunması önemlidir.

İnternet bankacılığından yapılacak olan TOKİ başvurusu çoğu zaman yanlış bilgiler sonrasında yanlış başvuru bedeli ödemesi ile karşılaşılabilir. Bu durumda gerekirse bankanız ile iletişime geçerek, konu hakkında daha detaylı bilgi almanızı önerilir. SMS ile gelen bilgi sonrasında da yine emin olmak için bankanızla iletişime geçebilirsiniz.

TOKİ Başvuru Formu Hakkında Bilgi

Başvuru sırasında tarafınıza verilen başvuru formu iki farklı şekilde bulunur. Bunun birinin banka da kalması, diğerinin de sizde kalması önemlidir. TOKİ Başvurusu nereye yapılır 2022-2023, TOKİ başvurusu yaparken bu duruma dikkat etmeniz önemlidir. İki nüshasında sizde kalması yanlıştır. Bankadaki yetkilinin dalgınlık ile ikisini de size vermesi olağan bir durumdur. Bu durumda dikkat ederek başvuru formunun birisinin bankada kalması ardından diğerine size iletilmesi bankanın yaptığı numaralandırma ile gerekir. Burada sizde kalan nüshanın TOKİ konut projesi açıklanana kadar güvenilir bir şekilde durması da önemlidir. Bu konuda da dikkatli olmak gereklidir.

Benzer İçerik  Engellilere ÖTV İndirimi Nedir?, Engelli araç alımı şartları nelerdir? ÖTV indirimi hesaplama nasıl

İlginizi Çekebilir;

TÜİK Açıkladı Mart Ayında Konut Satışları Artmış

0,94 Konut Kredisi Hesaplama 2021 (Devlet Bankaları) | Düşük Faizli Konut Kredisi

Kadın Çiftçi Destek Projeleri Nelerdir?, Kadın Çiftçilere Yönelik Projeler 2020 Yılı Destekleri

Çay İlçe Belediyesi Personel Alımı, Başvuru Şartları

Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı Başvurusu (Nasıl, Nereye Yapılır?)