TEB Swift Kodu, Swift Para Transferi | Türk Ekonomi Bankası - Teb - Bankalar - Kredi Başvurusu - Kredi Hesaplama

TEB Swift Kodu, Swift Para Transferi | Türk Ekonomi Bankası – Teb

Anasayfa > Türk Ekonomi Bankası > TEB Swift Kodu, Swift Para Transferi | Türk Ekonomi Bankası – Teb
09 Ekim 2018
1.655 okunma
TEB Swift Kodu, Swift Para Transferi | Türk Ekonomi Bankası – Teb

Swift kodu ile TEB’den döviz göndermek mümkündür. Uluslararası ve yurt içinde eğer dövizle para transferi yapılacaksa her bankaya ait olan özel swift kodu ile işlem gerçekleşecektir. Döviz hesapları için bu kod kullanılır; bankanın genel swift kodunun yanı sıra her şubenin de swift kodu değişmektedir. Sondaki 3 rakam şubenin kodunu göstermektedir. TEB online bankacılık sistemi üzerinden de döviz transferi yapılabilir.

TEB Swift İşlemi

TEB swift kodu ile yurt dışı ve yurt içi bankalara döviz transferi yapılması için aşağıdaki bilgilere ihtiyaç duyulmaktadır:

  • Döviz transferini gerçekleştireceğiniz ödeme günü tarihini belirtiniz
  • Hangi para birimi ile transfer yapacaksanız bunu belirtiniz
  • Transfer yapacağınız kişinin yani alıcının isim-soyadı, ülke ve adresini yazınız
  • Hangi bankaya transferi yapacaksanız o bankanın swift kodunu giriniz
  • IBAN numarasını giriniz

Bankanın resmi web sitesinde her bankanın swift kodları liste olarak girilmektedir. Eğer bu konuda bir sorun oluşursa örneğin döviz transferi yapmak istediğiniz bankanın kodu listede bulunmuyorsa işlemi internet üzerinden değil şube aracılığıyla tamamlayabilirsiniz.


Swift İşlemi Nasıl Yapılır?

TEB swift nasıl yapılır? için öncelikle TEB’in internet sitesinden Yabancı Para Transferi İşlemleri bölümüne giriş yapılmalıdır. Üstteki bilgileri girerek yönlendirmeler izlenmelidir. Swift işlemi için zamanlama şu şekildedir:

*Eğer transfer saat 17.00’dan önce yapıldıysa swift işlemi 2 iş günü içinde yapılır

*17.00’den sonra gerçekleşen döviz transferlerinde ise işlemin tamamlama süresi 3 iş gününe çıkmaktadır.

Bankalar kimi zaman müşterilerden ekstra bir para talep ederek işlem için kişileri bekletmemekte ve hemen aynı gün içinde para aktarımını gerçekleştirmektedir.

TEB bankasının swift kodu ise: TEBUTRİS olarak belirlenmiştir.

Swift işlemini yapmak için bankada bir döviz hesabının bulunması gerekmektedir. Eğer yurt dışından sizin döviz hesabınıza para aktarımı olacaksa bankanızın CEPTETEB swift kodu bilgisini iletmeniz gerekir. İşlemi siz yapıyorsanız alıcının banka swift kodunu girmelisiniz.

Benzer İçerik  TEB Hesap Açma Yöntemleri | TEB Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Transfer Ücreti Ne Kadardır?

Swift kodu ile transferi gerçekleştirdiğinizde TEB tarafından belli bir miktar ücret kesilecektir. TEB swift ücreti bankanın ilgili sayfasında aşağıda dosya olarak verilmiştir. Buna göre TEB ile swift işlemi yapmak isteyen kişiler bunun için en az düzeyde 23,94 USD ödemelidirler. Banka ücretleri güncellenmektedir.