EFT İptal Etme Nasıl Yapılır | EFT Nasıl İptal Edilir -

EFT İptal Etme Nasıl Yapılır | EFT Nasıl İptal Edilir

EFT iptal etme nasıl yapılır, EFT nasıl iptal edilir, EFT nedir, EFT ne zaman hesaba aktarılır, EFT ne zaman iptal edilebilir, EFT iptal etme nasıl yapılır, mobil bankacılık üzerinden EFT iptal etme nasıl yapılır, internet bankacılığı üzerinden EFT iptal etme nasıl yapılır, telefon bankacılığı ile EFT iptal etme nasıl yapılır, şubeye giderek EFT iptal etme nasıl yapılır, hafta sonu yapılan EFT iptal edilir mi, gece yapılan EFT iptal edilir mi, zamanlanmış EFT iptal edilir mi, EFT iptal etme ne kadar sürer?

Anasayfa > Banka Haberleri > EFT İptal Etme Nasıl Yapılır | EFT Nasıl İptal Edilir
25 Kasım 2020
836 okunma
EFT İptal Etme Nasıl Yapılır |  EFT Nasıl İptal Edilir

Günümüzde pek çok kişi EFT nasıl iptal edilir sorusunun cevabını arar. Kimi zaman yapılan yanlış bir para transferi kimi zaman ise bozulan bir anlaşma sonucu gerçekleştirilen EFT’yi iptal etmek isterler. Bunun için kullanılabilecek birçok yöntem bulunmak ve birlikte oldukça basit bir işlem olarak bilinir. Biz de sizin için bu yazımızda EFT iptal etme nasıl yapılır sorusuna detaylı bir şekilde cevap verdik.

EFT Nedir?

EFT bir para transferi olarak bilinir. Normal para transferinde farkı ise farklı olan iki bankanın birbiri arasında gerçekleşen para transferi olur. Bir örnek üzerinden gidecek olursak kira ödemesi yapmak istediğinize ve bunun için Akbank’ta bulunan hesabınızı kullanacağınızı düşünelim. Ev sahibiniz hesabı ise Ziraat Bankası’nda olsun. İşte siz kiranızı ödemek için Akbank’tan Ziraat Bankası’na para transferi yaparken EFT işlemi gerçekleştirmiş olursunuz. Eğer hem ev sahibinizin hem de sizin bankanız Ziraat Bankası olsaydı burada yapılan işlem havale olacaktı. Buradan da anlayacağınız üzere EFT iki farklı banka arasında gerçekleştirilen para transferi olarak karşımıza çıkar.

EFT İşlemi Ne Kadar Sürer?

EFT genellikle 15 dakika içerisinde gerçekleşir. Eğer mesai saatleri içerisinde bu EFT işlemi yapılıyorsa yaklaşık 15 dakika içerisinde EFT tamamlanır. Mesai sonuna denk geldiyse veya çok yoğun işlemlerin olduğu bir saatte EFT yapmak isterseniz de maksimum yarım saat sürecektir. Bu da size EFT’yi iptal edebilmek için ufak da olsa bir zaman aralığı sunar. Tabii EFT iptal etmek için kullanılabilecek tek yöntem bu olmaz. Buradaki işlem sadece yanlış yapıp hemen farkına vardığınız bir EFT işlemini iptal etme fırsatını verir.

EFT Nasıl İptal Edilir?

Şimdi gelelim EFT nasıl iptal edilir sorusuna. Bunun için kullanabileceğiz pek çok yöntem bulunur. En bilindik olanı ise mobil şube üzerinden EFT iptal etme işlemi olarak karşımıza çıkar. Diğer bir EFT iptal etme yöntemi ise internet bankacılığı olur. Üçüncü yöntem ise banka şubesine gidip EFT iptali yaptırma olarak bilinir. Son yöntem ise telefon bankacılığı ile EFT iptal talebinde bulunmak olur. Şimdi yöntemleri detaylı bir şekilde adım adım inceleyelim.

Benzer İçerik  5 Bin TL Kefilsiz İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar, Kolay Kredi Veren Bankalar

1- Mobil Şube ile EFT İptal Etme Nasıl Yapılır?

Bankanızın size sunmuş olduğu mobil şubeleri kullanarak EFT işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda yapılmış olan EFT işlemlerini de hızlı bir şekilde iptal edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey para transferi gerçekleşmeden önce işlemler menüsüne giriş yapıp yapılmış olan EFT işlemini iptal etmek olur. Bir başka şekilde anlatacak olursak yapmanız gereken şey neredeyse bütün bankaların mobil şubelerinde aynı olup para transferleri bölümünde işlemler menüsünden giriş yapıp gerçekleştirilen EFT’yi iptal etmek olarak bilinir.

2- İnternet Bankacılığı ile EFT İptal Etme Nasıl Yapılır?

Kullanabileceğiniz bir diğer yöntem de bankanızın internet bankacılığı şubesine giriş yaparak yapılan EFT’yi iptal etmek olur. Bunun için öncelikle bankanıza ait olan web sitesine girin. Ana sayfadan müşteri girişi yaptıktan sonra işlemler menüsüne giriş yapın. Daha sonra gerçekleştirdiğiniz EFT işlemini seçin ve iptal etme seçeneğine tıklayın. Eğer yapılan EFT diğer banka şubesine aktarılmadıysa işleminiz hızlıca iptal edilecektir.

3- Telefon Bankacılığı ile EFT İptal Etme Nasıl Yapılır?

Burada yapmanız gereken şey ise bankanızın müşteri hizmetlerini aramak olur. Müşteri hizmetlerine bağlanmak kimi zaman sıkıcı bir hal aldığı için burada bulunan sayfa üzerinden dilediğiniz bankanın müşteri hizmetlerine hızlı bir şekilde bağlanma yöntemine ulaşabilirsiniz. Müşteri hizmetlerine bağlandıktan sonra ise yapılan EFT işlemini iptal etme talebinizi onlara iletin. Eğer vakit varsa ve söz konusu para transferi daha gerçekleşmediyse EFT iptal edilecektir.

4- Şubeye Giderek EFT İptal Etme Nasıl Yapılır?


Yanlış bir EFT işlemi sonucu bu para transferini iptal etmek istiyorsanız uygulayabileceğiniz son yöntem bankaya gitmek olur. Buradan vezneye veya müşteri temsilcinize yapılan EFT’yi iptal etme talebinizi iletebilirsiniz. Eğer yeteri kadar vakit varsa bu işlem kolay bir şekilde gerçekleşecektir.

Benzer İçerik  Kredi Puanı Nedir? | Kredi almak için kredi notu kaç olmalı?

Hafta Sonu Yapılan EFT İptal Edilir mi?

Konuyu daha iyi anlayabilmek ve EFT iptali konusunda merak edilen her şeyi cevaplayabilmek için bu sorulara da cevap vereceğiz. Öncelikle bilmeniz gerekir ki EFT işlemleri sadece hafta içerisinde ve mesai saatlerinde gerçekleşir. Bir başka deyişle sabah 9 ve akşam 6 arasında yapılan EFT işlemleri dışında hiçbir işlem gerçekleşmez. Çünkü EFT bankanın onayından geçmesi gereken bir para transferidir. Bu nedenle sadece mesai saatleri içerisinde gerçekleşir. Yani cumartesi, pazar, resmî tatiller, bayramlar veya hafta sonu gibi durumlarda EFT işlemi yapılmaz. Siz her ne kadar mobil şubeden veya internet bankacılığından EFT talimatı verseniz bile bu akşam gerçekleşmez. Bu da demek oluyor ki hafta sonu veya resmî tatillerde yapılan EFT işlemlerini kolay bir şekilde iptal edebilirsiniz. Bunun içinde yukarıda bulunan yöntemleri kullanıp hızlı bir şekilde bu para transferi işlemini iptal edebilirsiniz.

Gece Yapılan EFT İptal Edilebilir mi?

Merak edilen bir diğer konu da gece vakitlerinde yapılan EFT işlemlerinin iptal edilip edilemediği olur. Tekrar edecek olursak EFT sadece mesai saatleri içerisinde gerçekleşen bir para transfer olur. Bir başka deyişle sabah 9 ve akşam saat 6 arasında yapılan EFT işlemleri 15 ile 30 dakika arasında gerçekleşir. Geriye kalan vakitlerde yapılan EFT işlemleri ise mesai saati gelene kadar bekletilir. Bu sayede iptal etmek için size bir aralık kalır. Eğer yanlış bir EFT yaptığınızı düşünüyorsanız veya fark ettiyseniz ve bu işlemi gece vakitlerinde gerçekleştirdiyseniz bunu kolay bir şekilde iptal edebilirsiniz. Bunun için mobil bankacılık, telefon bankacılığı ve internet bankacılığı yöntemlerini kullanabilirsiniz. Daha detaylı bilgi alabilmek ve işlemlerin bütün adımlarını öğrenebilmek için yukarıda bulunan EFT nasıl iptal edilir başlığını okuyabilirsiniz.

Benzer İçerik  Kredi Skoru Nedir? | Kredi skoru ne demek?

EFT İptali Ne Zaman Yapılır?

EFT işlemlerini iptal edebilmek için belirli bir zaman dilimi bulunmaktadır. O da Banka Genel Müdürlüğü tarafından onaylanmadan önce iptal etme olarak karşımıza çıkar. EFT işlemlerinin 15 dakika ile 30 dakika arasında gerçekleştiğini düşünecek olursak iptal edebileceğiniz zaman bununla kısıtlı olmaktadır. Bu nedenle yanlış yaptınız bir EFT işleminde hiç zaman kaybetmeden iptal etmek için yukarıdan bulunan yöntemlerden birisini uygulamanız gerekir.

Zamanlanmış EFT İptal Etme Nasıl Yapılır?

Eğer gerçekleştireceğiniz para transferinde bir zamanlama koyduysanız bunu iptal etmek için daha çok zamanınız bulunur. Bir başka deyişle EFT işlemini ileri bir tarihe planladıysanız bunu iptal etmek için zamanınız bulunur. Tabii bilmeniz gerekir ki planladığınız tarihten sonra bu EFT’yi iptal edemezsiniz. Bu nedenle yanlış gerçekleştirdiğinizi düşünüyorsanız en kısa süre içerisinde bunu iptal etmeniz gerekir. Özetle zamanlanmış EFT işlemlerini planladığınız tarih gelmeden önce kolay bir şekilde iptal edebilirsiniz. Bunun için EFT’yi gerçekleştirmiş olduğunuz yöntemi kullanabilir veya yukarıda bizim bahsettiğimiz EFT iptal etme yöntemlerinden birini tercih edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

TEB EFT İptal Etme Nasıl Yapılır 2021 | TEB’den Yapılan EFT Nasıl İptal Edilir?

Ziraat Eft Saatleri 2021 | Ziraat İşlem Limit ve Saatleri

Denizbank Eft Saatleri 2021 | Denizbank İşlem Limitleri

Halkbank EFT Limiti ve Limit Arttırma 2021 | Halkbank Günlük EFT Limiti Ne Kadar?

Ziraat Bankası EFT ve Havale Ücreti 2021 | Ziraat Bankası Havale EFT Ücretleri Ne Kadar