Koronaya Rağmen Araba Satışları Arttı -

Koronaya Rağmen Araba Satışları Arttı

Anasayfa > Son Dakika > Koronaya Rağmen Araba Satışları Arttı
30 Nisan 2020
693 okunma
Koronaya Rağmen Araba Satışları Arttı

Türkiye covid 19 pandemisine rağmen Avrupa’da en fazla otomobil ve hafif ticari araç satan 7. ülke konumuna yükseldi, ülke Avrupa’da araçla satışları artan tek ülke oldu. Korona virüs salgınından tüm dünya ekonomileri ciddi şekilde etkilendi özellikle otomotiv sektörü önemli yaralar aldı.

Salgından Türk Otomotiv Sektörü De Etkilendi

Bunun etkisi ilk çeyrek ve geçen ay ki satış raporlarına da yansıdı, otomotiv sektörü satışta Avrupa’da büyük kayıplar yaşadı. Salgından Türk otomotiv sektörü de etkilendi ama Avrupa’ya göre salgının Türkiye’de daha geç yaşanmaya başlaması otomotiv satışlarında Türkiye’nin güçlü kalmasını sağladı.

En Fazla Düşüş İtalya’da Gerçekleşti

Avrupa Serbest Ticaret Birliği ve Avrupa Birliği ülkeleri ile İngiltere pazarında Ocak ve Mart aylarında geçen yılın aynı aylarına göre otomotiv pazarından yüzde 26,1 azalma yaşandı. En fazla düşüş İtalya’da gerçekleşti, ülkede düşüş yüzde 34,7, Fransa’da yüzde 32,7, Avusturya’da ise yüzde 31,6 düşüş kaydedildi.

En Fazla Araba Satan Ülke Almanya Oldu

Yılın ilk çeyreğinde en fazla araba satan ülke Almanya oldu, Mercedes, Volkswagen ve BMW, Audi gibi firmalara sahip otomotiv sektöründe lokomotif ülke olan Almanya 786 bin 508 araç satışı gerçekleştirdi. Ülkeyi 562 bin 90 araç ile İngiltere izledi, Türkiye’de ise Ocak ve Mart döneminde araç satışlarında yüzde 41,3 artış kaydedilirken satılan araç sayısı 128 bin 674 olarak raporlara geçti.


Türkiye Bu Yılın İlk Çeyreğinde 7. Sıraya Yükseldi

Geçen yılın aynı döneminde ilk çeyrekte 10 sırada olan ve otomotiv satışından bu yılın Şubat ayında 9. sırada kendisine yer bulan Türkiye bu yılın ilk çeyreğinde 7. sıraya yükseldi. Avrupa otomotiv pazarında mart ayı içinde araba satışlarında yüzde 51, 4 azalma yaşandı ve toplamda 998 bin 524 araç satışı gerçekleşti.

Benzer İçerik  İstihdam Kalkanı Paketi Hazırlanıyor

Türkiye Otomotiv Satışları Yükselen Tek Ülke

Avrupa’da Mart ayında satışını arttıran ülke yokken Türkiye mart ayında otomotiv pazarında ki satışlarda yüzde 1,8 artış yaşadı. Korona virüs salgınına rağmen Mart Ayında otomotiv satışları yükselen tek ülke olarak Türkiye kayıtlara geçmiş oldu.

İlginizi Çekebilir;

Netflix Abone Sayısı 16 Milyon Arttı

Nisan Ayında Konut Satışlarında %55,5’lik Düşüş

ING Bank HGS (Hızlı Geçiş Sistemi), HGS Satan Bankalar Hangileri

Otomotiv Sektöründe Daralma %77

Banka Mevduatlarında Artış