Kira Yardımı Nasıl Alınır?, Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? -

Kira Yardımı Nasıl Alınır?, Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Anasayfa > Devlet Desteği > Kira Yardımı Nasıl Alınır?, Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?
05 Kasım 2018
835 okunma
Kira Yardımı Nasıl Alınır?, Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Kira için para yardımı ihtiyaç sahiplerine yapılmakta. Şöyle ki maddi durum göz önünde bulundurularak vatandaşların kira yardımı alması söz konusudur. Bakanlık kararı temel alınarak iller üzerinden belirli limitler sunuluyor. Yani ödemelerin her ilde farklılık gösterdiği açık durumda. Çeşitli kişi ve kurumlar tarafından ödemelerin yapıldığı da açıktır. Başvurular ve ödemelerden ziyade tüm kurum ile kişilerin de incelemelerine yer verilebilir. Bu şekilde aralarından tercihte bulunarak başvurulara geçilmesi gerekmekte. Baştan da belirttiğimiz gibi maddi durum temel alınarak kira yardımlarına yer verilmektedir.

Kira Yardımı Yapan Kurumlar

Kira yardımı kimler alabilir sorularına karşılık olarak gelir düzeyi ifade edilir. Yani sosyal güvenliğe sahip olmayan ve düzenli bir maaş almayan vatandaşların, kira yardımı alması sağlanmakta. Bu anlamda merak edenlere kişi ile kurum listesi de gösteriliyor. Şöyle ki hangi kurumlara başvuru yapılması gerektiğini öğrenmelisiniz. Karşınıza çıkacak olanlar;

  • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Bağlı Müdürlükleri tarafından kira yardımı verilmekte.
  • İllere göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’da kira yardımı sunuyor.
  • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ise kaymakamlık ile valilikler üzerinden yardımları sunmakta.
  • Özel vakıflardan veya derneklerden de yardım hizmetleri duyuruluyor.
  • Sivil toplum kuruluşları ile maddi yardım gönüllüleri de bunlar arasındadır.
  • Son olarak ise Belediye Başkanlıkları gösteriliyor.

2022-2023 Kira Yardımı Bütçeleri Nasıl?

Kira yardımı için nereye başvurulur merak edenler yukarıda belirttiğimiz kişi ile kurumları temel almalıdır. Genel olarak ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı göz önünde bulunduruluyor. Özellikle de şehirlere ve durumlara bağlı olarak kira yardımı yaptığı için ön plandadır. Durum dediğimiz, deprem riski ile karşı karşıya kalan ya da yıkılması beklenen evler için de ödeme yapılmasıdır. Neticesinde 2018 yılına özel olarak belirli bütçeler sunuluyor. Örnek verecek olursak Bartın, Erzincan ve Hakkari için 1 defa 1.190 TL olarak ödemeler sunuluyor. Minimum kira yardımı için de 595 TL duyurulmakta. 675 TL değeri ise Amasya, Osmaniye ve Şırnak gibi iller üzerinden sunuluyor. 755 TL kira yardımının da Sivas, Ağrı ve Çorum illerine sunulması söz konusudur.

Benzer İçerik  ÇKS Belgesi Nasıl Alınır?, ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır ? Talep Edilen Belgeler Nelerdir

Büyük İllere Kira Yardımı Ne Kadardır?

Kira yardımı başvuru şartları adına yukarıda da belirttiğimiz gibi maddi durum temel alınmaktadır. Devamında ise illere bağlı olarak farklı bütçe dağılımları mevcut durumda. Yukarıda saydıklarımız dışında büyük iller de göz önünde bulundurulabilir. Örneğin İstanbul, Ankara ve İzmir illerine yönelik fiyat artışına gidilmiştir. 860 TL olarak kira yardımı şimdilerde 960 TL olarak sunuluyor. Kiracılara yönelik bir defa 920 TL değerinden ödeme yapılmakta. 4.800 TL ise hak sahipleri için belirlenmiştir. Tüm bu tutarlar yıl içerisinde illere göre duyurulur. Beraberinde ihtiyaç sahipleri ilgili merkezlerden başvurulara geçerek elde ediyor. Kira yardımı dışında da devletin verdiği çeşitli destekler mevcuttur. Örneğin;

  • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yardım sunuluyor.
  • Maliyet Bakanlığı Çalışanlar için de destek sunmakta.

Yukarıda belirttiğimiz kurumlar aile yardımlarına yönelik başvuru kabul ediyor. Arkasından ise Sosyal Güvenlik Kurumu Dul ve Yetim Aylığı geliyor. Başvuru şartlarını ve evrakları temel alanlar bu kurumlar üzerinden de harekete geçmektedir.

İlginizi Çekebilir;

Devletten Kira Yardımı

Anadolubank İban Sorgulama, İnternet Şube Bilgilendirme – Anadolubank

Türkiye İş Bankası KOBİ Kredisi (Ticari Kredi), Ticari Krediler Faiz Oranları | Türkiye İş Bankası

Fakir Ailelere Devlet Yardımı Nasıl Alınır?, Geliri Olmayanlar için Devlet Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Otobüs Bilet Fiyatları Belirlendi