İçişleri Bakanlığı Pazarlar İçin Genelge Yayınladı -

İçişleri Bakanlığı Pazarlar İçin Genelge Yayınladı

Anasayfa > Son Dakika > İçişleri Bakanlığı Pazarlar İçin Genelge Yayınladı
08 Mayıs 2020
598 okunma
İçişleri Bakanlığı Pazarlar İçin Genelge Yayınladı

Korona virüs nedeni ile hayat durma noktasına geldi hasta sayısında ki azalmanın etkisi ile hayatın normale dönme süreci başlatıldı kademe kademe normalleşecek olan hayatta her şey değişecek, yeni düzene alışmakta vatandaşlar zorlanacaklar ama artık dünyada hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

Pazarlarda Zaruri Olmayan Ürünler Satılacak

11 Mayıs itibari ile halk pazarlarında da esnemeler başlayacak bu konuda içişleri bakanlığı bir genelge yayınladı. 81 il valiliğine gönderilen genelgede pazarlarda uyulması gereken kurallar açıklandı buna göre pazarlarda zaruri olmayan ürünlerin satışı için yapılan kısıtlamaya son veriliyor.

Esnaf Kesinlikle Maske Ve Eldiven Kullanacak

Her bir tezgâh ya da sergi arasında en az 3 metre mesafe olacak, pazarcı esnafı kesinlikle maske ve eldiven kullanacak, ağzı ve burnu tamamen kapalı olacak şekilde satış yapacak. Bakanlığın genelgesinde şu maddeler yer aldı, il, ilçe, beldelerde bulunan pazaryerlerinde daha önce zaruri olmayan ürünlerin satışına kısıtlama getirilmişti bu kısıtlama sona erdiriliyor.

Tezgah Aralarında En Az 3 Metrelik Bir Mesafe Konulacak

Pazaryerlerinde ürün satışı yapacak pazarcı esnafı önceki genelgeye uyacak aynı kurallar devam edecek, pazarcı esnafı ağız ve burunu tam kapatan maske ve eldiven kullanacak. Satış yerlerinin aralarında en az 3 metrelik bir mesafe konulacak. 11 Mayıs itibari ile valilik ve kaymakamlıklar pazaryerlerinde zaruri olmayan ürünlerin satılı konusunda Hıfzıssıhha Kanununun 27 ila 72. maddelerinde yer alan kuralları uygulayarak gerekli kararları alacak.


Aksi Bir Durumda İdari Para Cezası Verilecek

İçişleri bakanlığı valilik ve kaymakamlıklardan pazaryerleri hakkında gerekli hassasiyetin gösterilmesi noktasında uygulamaların eksiksiz yerine getirilmesini istedi. Pazarların denetlenerek umumi hıfzıssıhha kanununun 282. maddesine göre aksi bir durumda idari para cezası verilecek, kurallara aykırılığı durumuna göre kanunun maddesi çerçevesinde işlem yapılması istendi.

Benzer İçerik  Sağlık Krizi Gıda Krizine Mi Dönüyor

Suç Konusu Teşkil Eden Durumlarda Adli İşlem Uygulanacak

İçişleri bakanlığının 81 il valisine gönderdiği pazaryerleri hakkında ki genelgede suç konusu teşkil eden durumlarda Türk Ceza kanununun 195. maddesi çerçevesinde gereken adli işlemin valilik ve kaymakamlıklar tarafından başlatılması gerektiğinin altı çizildi.

İlginizi Çekilebilir;

Garanti Bankası Trafik Cezası Ödeme, Trafik Cezası Ödeme | Kredi Kartı ile Öde | Garanti Bankası

Restoran, Kafe Ve Lokantalarda Her Şey Değişecek

AVM’ler Açılıyor Ama Eskisi Gibi Değil

Markalar 5 Yıl Desteklenecek

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu; Cezası 11 Bin 735 Lira