Bankalar – Kredi Başvurusu – Kredi Hesaplama – Faiz Oranları – Kredi

Hurda Araç ÖTV İndirimi 2020, Hurda Araç Teşvikinde Son Tarih Ne Zaman?

05.11.2018
660
Hurda Araç ÖTV İndirimi 2020, Hurda Araç Teşvikinde Son Tarih Ne Zaman?

Hurda araç ÖTV indirimi sayesinde 10 bin TL’ye kadar kar elde etmeniz mümkün oluyor. Hurda araç teşviki sayesinde 16 yaş ve üzerindeki araçlarınız için 10 bin TL’ye kadar para alabiliyorsunuz. ÖTV indirimi uygulaması sayesinde araçların hurdaya çıkması ve geri dönüşüme kazandırılması sağlanıyor. Peki, bu durumdan hangi araçlar yararlanabiliyor. Yaşı 16 ve üzerinde olan tüm araçlar hurdaya çıkarıldığında bu ÖTV indiriminden yararlanılabiliyor.

ÖTV İndiriminde Araç Modeli Kriter Oluyor

Teşvik değerlendirme kapsamında arabanın modeli ön plana çıkıyor. Tescil işleminin yapıldığı yıl önem teşkil etmiyor. Tescil belgesinde yazan araç modeli dikkate alınıyor. 2018 yılı itibariyle 2003 model ve daha eski araçların hurdaya çıkarılması durumunda ÖTV indirimi kullanılabilecek. 2019 yılından sonra ise 2004 yılı ve öncesi araç modellerinde ÖTV indirimi sağlanacak. Hurda araç indirimi şartları uygun olduğunda ÖTV indiriminden yararlanabilirsiniz.

Hurda Araç İndirimi Şartları

Hurda araç teşviki kapsamında ÖTV indiriminden yararlanmak isteyen kişilerin gerekli şartları yerine getirmesi gerekiyor. Şartlar yerine getirilmediği sürece kişilerin ÖTV indiriminden yararlanması mümkün olmayacaktır. Hurda araç ÖTV indirimi şartları aşağıdaki gibidir:


  • Yeni alınacak araç hurdaya çıkacak olan araç ile aynı cins olmak zorundadır.
  • Otomobil sınıfında olan bir aracın silindir hacmi en fazla 600 santimetreküp olabilecek.
  • Eğer ki yeni alınacak araç elektrikli bir araç ise o zaman motor gücü sınırlaması yapılmayacak.
  • İhraç edilen aracın motor sınıfının hiçbir etkisi olmayacaktır.
  • Düzenlemeden sadece hurdaya çıkan aracın sahibi yararlanabilecek. Başka biri onun adına işlem yapamayacak.

Alınabilecek En Yüksek ÖTV İndirimi Ne Kadar?

Hurda teşviki kapsamında yeni araç almak isteyenler aldıkları aracın fiyatına göre bir indirim alabiliyor. Eğer ki aracın vergisiz fiyatı 46 bin ve altında ise o zaman 10 bin TL’ye kadar teşvik alınabiliyor. 46 bin TL ile 80 bin TL arasında ise 8 bin TL değerinde teşvik veriliyor. 80 bin TL ve üzerinde bir araç alınıyorsa o zaman 3 bin TL değerinde bir ÖTV indirimi sağlanacaktır. Bunlar otomobil sınıfı araçlar için geçerli olan sınırlardır. Hurda araç fiyatları teşvik aşamasında önem teşkil etmemektedir. Eğer ki araç otomobil sınıfı değilse, kamyon, kamyonet, tır çekicileri ise o zaman ÖTV indirimi sabit 10 bin TL olacaktır. Aynı zamanda van, panelban, minibüs ve otobüs için de yine ÖTV indirimleri 10 bin TL değerinde olacaktır.

Benzer İçerik  Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır?, ENGELLİ KİMLİK KARTI İÇİN İSTENİLEN BELGELER
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.