Bankalar – Kredi Başvurusu – Kredi Hesaplama – Faiz Oranları – Kredi

Girişimci Hibe Desteği Nasıl Alınır?, Devlet Girişimci Kredileri Nasıl Alınır

05.11.2018
394
Girişimci Hibe Desteği Nasıl Alınır?, Devlet Girişimci Kredileri Nasıl Alınır

Girişimci hibe desteği sayesinde pek çok iş kuruluyor, Türkiye ekonomisi canlanıyor. Bunun için kişilerin çeşitli eğitimlerden geçmesi gerekiyor. Kamu kuruluşlarından, özel sektörden, işletme ve vakıflardan karşılıksız para alımı yapılıyor. Öncelikle yapılacak projenin sunulması ve bu proje için belirli bir eğitim almak da önemli bir konudur. Ancak bu şekilde girişimci hibe desteği alınabiliyor.

Devlet Teşviki Ne Demektir?

Devletin ihtiyacı olduğu konularda haltan yardım istemesi olarak açıklanabilir. Örnek vermek gerekirse devletin tarım sektörünü geliştirmeye ihtiyacı varsa, çiftçilere yatırım yapması gerekir. Dolayısıyla bir yandan istihdam sağlanırken bir yandan da işsizlik oranında büyük düşüş yaşanır. Devletin istihdam konusunda sağlamış olduğu kredi de hibe olarak nitelendirilebilir. Ancak söz konusu teşvik ise bunun bir geri dönüşü olacaktır. Uzun vadede geri dönüşüm sağlanır aynı zamanda faiz oranları da minimal düzeyde tutulur. Yani sadece anapara ödemesi yapılır ve geri ödenir. Kosgeb destekleri sayesinde pek çok kişi iş sahibi olabiliyor.


Destek Nasıl Alınır?

Hem devletten hem de özel kuruluşlardan hibe almak mümkündür. Sadece geri ödemesiz bir hibe almak istiyorsanız TKDK üzerinden başvuru yapmanız lazım. Bu kurumun bir amacı vardır. Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Fonu ve Tarım ve Kırsal Kalkınma Programı yöneticiliğini üstlenmektedir. Ancak buradan hibe alabilmek için kosgeb girişimcilik kursu almak zorunludur. Bu kursa gitmek, projenin devlet tarafından onaylanmasını sağlamak önemli bir konudur. Burada yeni bir girişimci olmak gerekmiyor, aynı zamanda daha önce bir yatırımınız varsa ve gelişmek istiyorsanız da yine hibeden yararlanabiliyorsunuz. TKDK başvurusu yapan kişiler KDV istisnası alabiliyor. Aynı zamanda kurum vergilerinden de muaf olabiliyor. Ancak bu kurumdan kredi almak için aşağıdaki kurallara uymak gerekiyor:

  • Yapılacak projenin Tarım ve Hayvancılık Destekleme Kurumu’na uygun olması gerekiyor. Çünkü bu kurum %70 krediyi bu alanda veriyor.
  • Süt üretimi, et besiciliği, yumurta, sebze ve meyve üreticiliği kar elde etmenize yardımcı olan tarım seçeneklerindendir.
  • Girişimcinin mutlaka kırsal bir alanda yer alması gerekiyor. Yani sadece 42 adet il içerisinde nüfusu 20 binin altındaki yerlerde bu hizmetten yararlanabiliyorsunuz.
Benzer İçerik  KOSGEB 0 (Sıfır) Faizli Kredi, KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Desteği 2020 Yılı Şartları Nelerdir?

Hibe Desteğinin Avantajları

Öncelikle kosgeb destekleri 2018 yılında pek çok kişinin kendi işini kurmasında büyük rol oynadı. Her yıl Kosgeb destekleri ile hem kadın hem de erkek işletmeciler kendi işlerini büyütürken devlete de yararlı olmayı başardı. Dolayısıyla Kosgeb sayesinde kendi işinizin sahibi olurken devlete de katkıda bulunabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.