Faizsiz Evlilik Kredisi, Evlilik Kredisi Hesaplama 2022-2023 - Bankalar - Kredi Başvurusu - Kredi Hesaplama

Faizsiz Evlilik Kredisi, Evlilik Kredisi Hesaplama 2022-2023

Faizsiz evlilik kredisi veren bankalar, faizsiz evlilik kredisi şartlaru, faizsiz evlilik kredisi nasıl alınır gibi bilgilerin hepsi makalemizdedir.

Anasayfa > Banka Haberleri > Faizsiz Evlilik Kredisi, Evlilik Kredisi Hesaplama 2022-2023
27 Mayıs 2018
1.218 okunma
Faizsiz Evlilik Kredisi, Evlilik Kredisi Hesaplama 2022-2023

Evlenmek isteyen genç çiftler bankalar üzerinden faizsiz olarak sunulan evlilik kredisini kullanabilir. Devlet destekli evlilik kredisi için her iki çiftte 5’ er bin olmak üzere 10 bin TL evlilik kredisi anlaşmalı bankalar aracılığı alınabilecek. Bankaları araştırdıktan sonra en uygun koşullar sunan bankalar üzerinden başvuru işlemlerinde bulunmanız mümkün olacak. Ancak bunun için birtakım belgeler talep edilir. Gerekli olan evrakları hazırladıktan sonra kredi çekme talimatı verebilirsiniz. Bu durumda kredi notunuz da oldukça etkili. Bankalar başvurularınızı değerlendirirken kredi notunuza inceler. Yüksek kredi notuna sahip olan kişiler daha avantajlıdır.

Faizsiz Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Çiftler Ziraat Bankası, Halkbank vb. anlaşmalı olunan bankalara ayrı ayrı hesap açtırır. Çeyiz hesabı olarak adlandırılan hesaba her ay en az 105 TL ve en fazla 1000 TL olmak üzere para yatırılmalıdır.  Yıl içinde aylık hesap açtıran çiftler ödemelerini en fazla 1 kez aksatabilir.
 • Çeyiz hesapları 36 ya da 48 aylıkken sonlandırılabiliyor. Sistemden çıkılan aya göre bir hesaplama yapılarak devlet desteği sağlanır.
 • 36 aylık olduğunda sistemden çıktığınız taktirde 4,223 bin TL devlet desteği alabilirsiniz.
 • Bunun yanı sıra 48 aylıkken sistemden çıkanlara 4 bin 750 TL verilmektedir.
 • 3 yıldan önce çeyiz hesabından çıkanlara devlet katkı payı ödemesi yapılmaz.

 Gerekli Olan Evraklar:   T.C. Kimlik belgesi öncelikli olarak gerekli olan evraklar arasında yer alır. Bunun yanı sıra pasaport ya da ehliyet de talep edilmektedir.

İkametgah adresi ve doğal gaz, su, telefon faturası gibi belgeler de gerekli olan evraklar arasında yer alır. Bankalar bunun dışında başka evraklarda talep etme hakkına sahiptir. Daha sonra anlaşmalı bankalara başvuruda bulunarak faizsiz evlilik desteği 2020 yılında da alınabilir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisinden Yararlanmak İçin Aranılan Şartlar

 • Kişilerin en az 18 yaşında olmaları ve en fazla 24 yaşında olmaları gerekiyor.
 • Üniversite mezunları için ise en fazla 26 yaşında olmaları aranılan şartlar arasında yer alır.
 • Sicillerinde kayıtlı olarak ağır bir suç bulunmaması da gerekli olan şartlar arasında.
 • Ayrıca faizsiz evlilik kredisinden yararlanmak isteyen kişilerin daha önce evlenmemiş olmaları da gerekmektedir.

Evlenmek isteyen kişiler eğer devlet destekli evlilik kredisinden yararlanmak istiyor ise faizsiz evlilik kredisinin şartları ile uyum sağlıyor olmaları gerekir.  Bu kişiler öncelikle çeyiz hesabı açar. Çeyiz hesabı için yapılan birikimin üzerine en fazla %30 devlet katkısı bulunur. Örneğin evlenecek olan kişiler 25 bin TL birikim yapmalaru durumunda devlet ek olarak 5 bin TL destek sağlayacaktır.


Ziraat Bankası

Evlenecek olan çiftler Ziraat Bankası faizsiz evlilik kredisi alabilir. Bunun için öncelikle gerekli olan evrakların hazırlanması gerekiyor. Daha sonra Ziraat Bankası şubelerinden birine gidilerek teslim edilmeli.

 Evlilik Kredisi Başvuru:  Öncelikle olarak evlilik kredisi için çeyiz hesabı açtırılmalıdır. Daha sonra ihtiyaç kredisi alınabilir.

 • Bunun için en yakın Ziraat Bankası şubelerinden birine gitmeniz gerekiyor.
 • C. Kimlik belgesi olmak üzere, elektrik, su, doğal gaz faturası da istenilen belgeler arasındadır.
 • Kredi hesaplamalarını yapmak adına Ziraat Bankası kredi hesaplama aracı kullanılabilir.

Halkbank

Halkbank evlilik kredisi içinde gerekli olan evrakların hazırlanıp en yakın Halkbank şubesine gidilmesi gerekiyor. Bu şekilde evlilik kredisi için gerekli olan şartlara uyum sağlayanlar kredi temin edebilir.

444 0 400 müşteri hizmetleri telefon numarasını da arayarak detaylı bilgi sahibi olmanız mümkündür.

İş Bankası

Evlilik kredisi için çeyiz açtırabileceğiniz bir diğer anlaşmalı bankla da İş Bankasıdır. İş Bankası evlilik kredisi başvuruları şubeler üzerinden yapılmaktadır. Öncelikle çeyiz hesabı açtırılır. Daha sonra bu hesaba en az 3 yıl para ödenmesi durumunda destekten yararlanılır.

Garanti Bankası

Devlet destekli evlilik kredisi adına anlaşmalı olan bankalardan biri olan Garanti Bankası üzerinden 48 aya varan vadelerden yararlanarak kredi çekilmesi mümkündür. Garanti Bankası evlilik kredisi için geri ödemeler 36 aya kadar taksitler ile gerçekleştirilebiliyor.  Başvuruda bulunmak ve çeyiz hesabı açtırmak adına ise en yakın Garanti Bankası şubesine gerekli olan evraklar ile beraber gidilmesi gerekiyor.

KOSGEB

Gerekli olan şartlara uyum sağlayan kişilere Kosgeb evlilik kredisi sunarak hizmet etmektedir. Devlet destekli evlilik kredisi adına 10 bin TL sunulur. Kişiler çeyiz hesapları açtırmaları halinde bu hesaba en az 3 yıl boyunca en az 105 TL yatırımda bulunarak kredi alabiliyor.

Vakıfbank

Devlet tarafından yeni evlenecek olan çiftler, daha önce evlenmemiş olmaları koşulu ile desteklenmekte. 10 bin TL olarak sunulan evlilik kredisi desteğinden yararlanmak isteyen kişiler ise anlaşmalı olan bankaları tercih edebilir. Vakıfbank evlilik kredisi de bu bankalar arasında yer alır. İstediğiniz krediye sahip olabilmek adına Vakıfbank şubelerinden birine giderek çeyiz hesabı açtırabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olmak üzere Maliye Bakanlığı’nın da ortak çalışmaları sonucunda evlilik kredisi programı oluşturuldu. Bu kredinin sunulmasının amacı ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını evliliğe ve yerleşik hayata teşvik etmek. Bunun yanı sıra kişilerin yaşam standartlarını da yükseltmek amaçlar arasında yer alıyor.  Krediden yararlanmak isteyen çiftlerin ayrı ayrı olmak üzere İş Bankası, Ziraat Bankası, Vakıfbank, TEB, Halk Bankası ve Finansbank gibi bankalara başvuruda bulunması gerekiyor.  Devlet tarafından sunulan koşullara uyum sağlayan çiftler evlilik kredisinden yararlanabilecektir.


Benzer İçerik  Aidatsız Kredi Kartı Veren Bankalar, Aidatsız Kredi Kartı Veren Bankalar Listesi (GÜNCEL)