Çiftçi Destek Kredisi, Faizsiz Tarım Hayvancılık Kredisi - Bankalar - Kredi Başvurusu - Kredi Hesaplama

Çiftçi Destek Kredisi, Faizsiz Tarım Hayvancılık Kredisi

Çiftçi destek ödemeleri 2019, çiftçi ödemeleri ne zaman, çiftçi destek ödemesi, çiftçi destek parası hakkında bilgiler yazımızda.

Anasayfa > Devlet Desteği > Çiftçi Destek Kredisi, Faizsiz Tarım Hayvancılık Kredisi
26 Mayıs 2018
1.139 okunma
Çiftçi Destek Kredisi, Faizsiz Tarım Hayvancılık Kredisi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve KOSGEB tarafından çiftçilere 50.000 TL hibe ve 10.000 TL faizsiz destek kredisi sunulmaktadır. Bunun yanı sıra 30.000 TL hibe destek programı da yapılan duyurular arasında yer alır. Ancak bunun için genç çiftçiler aranılan şartlara uyum sağlamalıdır. Daha sonra da başvuruda bulunarak çiftçilere destek projesinden yararlanmaları mümkün olacak.

30.000 TL Hibe Desteği

Genç çiftçilere sunulan 30.000 TL hibe desteği için bakanlık birtakım koşullar ileri sürmüştür. Bu koşullara uyum sağlayan çiftçiler genccittci.tarim.gov.tr adresi üzerinden ön başvuruda bulunmalı. Başvurular değerlendirildikten sonra size kısa sürede geri dönüş yapılacaktır. Çiftçi destek sorgulama sistemi üzerinden de başvurularınızı takip edebilirsiniz.

 Genç Çiftçi Desteği İçin Aranılan Şartlar;  Tarım ile uğraşan kişilerin hibe desteğinden yararlanması için 18 yaşında olması ve 40 yaşından büyük olmaması gerekiyor. Diğer şartlar ise şu şekildedir;

 • Türki Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişiler Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından sunulan hibe desteğinden yararlanamaz.
 • Ücretli ya da sigortalı olarak bir yerde çalışan kişilerde hibe destek programlarından yararlanamıyor.
 • Başvuru tarihinden itibaren ise örgün olarak eğitim gören kişiler destek alamaz.
 • 15 adet büyükbaş olmak üzere 50 adet küçükbaş hayvanı olan kişiler de hibe alamıyor.
 • Arıcılık için ise 50 adetten fazla kovanı olan kişiler hibe desteğinden yararlanamaz.
 • Herhangi bir hibe destek programından yararlanan kişiler ya da başvurusu reddedilenler destek alamaz.

 Başvuru:  Bu şartlara uyum sağlayanlar resmi site üzerinden ön başvuruda bulunmalıdır.  Ön başvurusu kabul edilen kişiler ise ikamet ettikleri yerde bulunan tarım müdürlüklerine şahsen başvuruda bulunabiliyor. Bunun yanı sıra genç çiftçiler çiftçiye faizsiz kredi sunan bankalardan yararlanabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: ÇİFTÇİYE DESTEK VEREN BANKALAR
Benzer İçerik  İŞKUR İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?, İşsizlik maaşı alma şartları nelerdir?

Çiftçilere Destek Kredisi Veren Bankalar

Tarım ve hayvancılık ile uğraşan kişiler çeşitli bankalar üzerinden Çiftçi destek kredisi alabilir. Bankalar bu konuda uygun faiz oranları ile hizmet etmektedir. KOSGEB ve Bakanlık tarafından desteklenen proje kapsamında Ziraat Bankası ve Denizbank gibi bankalara giderek kredi için başvuruda bulunabilirsiniz.

Ziraat Bankası

Çiftçilerin çeşitli ihtiyaçları için Ziraat Bankası kredi paketleri ile hizmet eder. Organik tarım kredileri olmak üzere genç çiftçi kredisi, hasat pazarlama kredileri kapsamında sunulmaktadır. Geri ödemeler de çiftçilerin hasat zamanlarına göre ayarlanabilmektedir. Bunun için Ziraat Bankası şubelerinden birine giderek ya da  internet sitesi üzerinden başvuruda bulunulabilir.

 Çiftçi Kredisi Şartları:  Çiftçi olduğunuza dair belge sunmanız ilk olarak bankanın istediği koşullar arasında yer alır. Bunun yanı sıra kredi karşılığında ödeyebileceğiniz düzenli bir gelire sahip olmanız da gerekiyor.  Sertifikalı olarak üretim yapan ve tohumculuk ile uğraşan kişiler krediden yararlanabilir. Hayvansal işletmeleri olan kişilerin ise Ziraat Bankası çiftçi kredisi alabilmek adına son 3 aya ait bilançolarını hazırlayarak müracaat etmeleri istenir.


 Gerçek Kişilerden İstenilen Belgeler:  T.C. Nüfus cüzdanı ve fotokopisi başta olmak üzere;

 • ÇKS çiftçi belgesi ve ÇKS belgesi istenilen belgeler arasında yer alır. Bunun yanı sıra krediye karşılık olarak teminat gösterebilecekleri belge de istenilmektedir.
 • Kira sözleşmesi ve tapu senedi gibi tarımsal işletmelerine ait belgeler
 • Gelir tablosu ve son 3 aya ait bilanço belgeleri talep edilmektedir.

 Tüzel Kişilerden İstenilen Belgeler:  Oda kayıt belgesi ve çiftçi belgesi tüzel kişilerin çiftçi kredisinden yararlanmak adına hazırlamaları gereken evraklar arasında yer alır.

 • Bunun yanı sıra Ticaret Sicil Gazetesi ve vergi levhası da hazırlamalar gereken evraklar arasında yer alıyor.
 • Noter onaylı imza sirküleri ve tapu senedi de gerekli olan evraklar arasındadır.
Benzer İçerik  Müjde! Devlet Aylık 914 TL Maaş Veriyor!

Ziraat Bankası çiftçi kredisi için gerekli belgeler hazırlandıktan sonra en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek çiftçi kredilerinden yararlanılması mümkün olacak. 444 00 00 – 0850 220 00 00 müşteri hizmetlerini arayarak da detaylı bilgi sahibi olabilir, aklınıza takılan soruları yöneltebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: ÇİFTÇİYE MAZOT DESTEĞİ 2019

Denizbank

Denizbank Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca hazırlanmış olan hibe destek programı kapsamında onaylanan ve hibe almaya hak kazanan kişilere 7 yıla varan vade seçenekleri ile hizmet eder.  % 1, 29 faiz oranları ile hizmet eden Denizbank üzerinden Denizbank çiftçi kredisi çekebilmek adına başvuruda bulunmanız gerekiyor.

 Aranılan Şartlar:  Organik ürün kredisi, meyve tesis kredisi, hayvancılık krediler, su ürünleri kredisi olmak üzere birçok kredi sunan Denizbank üzerinden kredi çekebilmek adına Tarım Bakanlığı tarafından sunulan şartlara uyum sağlanması gerekiyor. Çiftçi kredisi şartları;

 • Çiftçi belgesine sahip olan ve 18 yaşından büyük olan kişiler başvurabilir.
 • Okuma yazma sahibi olmaları ve hayvancılık ile uğraşan kişilerin vergi levhası bulunması gerekiyor.
 • Daha önce destek programından yararlanmamış olmak aranılan şartlar arasında.

Denizbank şubelerinden birine giderek başvuruda bulunmanız mümkündür. Genç çiftçi kredisi ya da tarım kredilerinden yararlanmak adına gerekli olan belgeleri de hazırlamanız gerekiyor.

 Gerekli Olan Belgeler:  T.C. Kimlik fotokopisi, çiftçi belgesi, vergi levhası gerekli olan belgeler arasında yer alır. Geliri gösteren belge ve tüzel kişilerden imza sirküleri istenebilir. Çiftçi kredisi faiz oranlar bakımından karşılaştırıldığında oldukça düşüktür.

 Çiftçi destek ödemeleri 2018 yılında devam ediyor. Çiftçiler için sunulan hibe ve kredi destek programlarından yararlanmak isteyen kişiler başvuruda bulunduktan sonra iş planları için kurul tarafından değerlendirmeye alınırlar. Daha sonra geri dönüş yapılır. Destek sorgulama sistemi üzerinden ya da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın resmi web sitesinden ödemeleri takip edebilirsiniz.

Benzer İçerik  IPARD Hibe Desteği Nedir?, Tarım, Kırsal Kalkınma "IPARD Hibe Destekleri" Nedir?

ÇİFTÇİ DESTEK KREDİSİ NASIL ALINIR? (VİDEOLU ANLATIM)