Bankalar – Kredi Başvurusu – Kredi Hesaplama – Faiz Oranları – Kredi

Çiftçiye Destek Veren Bankalar Hangileridir?, Tarım Kredisi Veren Bankalar 2020 Yılı Şartları Nelerdir?

08.10.2018
378
Çiftçiye Destek Veren Bankalar Hangileridir?, Tarım Kredisi Veren Bankalar 2020 Yılı Şartları Nelerdir?

Bankaların çiftçiye verdiği destek ile hem tarım yatırımları daha güvenli hale geliyor hem de üreticinin mağdur olmadan tarlasını sürmesi sağlanıyor. Türkiye’de devlet desteğinin yanı sıra, bankalar da kendi politikalarına uygun şekilde çiftçiler için destek verme olanağına sahiptir. Bankalar, belirledikleri kampanyalara bağlı olarak, sıfıra yakın faiz oranlarıyla çiftçilere özel hizmet verirler.

Faal durumda olan, çiftçilerin ihtiyacı olan kredi tutarını çekmelerine imkan tanıyan banka sayısı 2020 yılında artış göstermiştir. Tarım kredisi veren bankalar için kredi incelemelerinin ihtiyaç kredisi türü yerine, çiftçi kredisi faiz oranlarına uygun şekilde yapılması gereklidir.

Çiftçiye Destek Kredisi Veren Bankalar

Çiftçiler için özel kampanyalarla kredi veren bankaların sayısı 2020 yılında artış gösterdi. Çiftçi kart veren bankalar ve çiftçilerin faydalanabileceği düşük faizli kredi veren bankalar şu şekilde sıralanmıştır;

  • QNB Finansbank
  • İş Bankası
  • Yapı Kredi Bankası
  • Halkbank
  • Garanti Bankası
  • Denizbank
  • TEB
  • Ziraat Bankası
  • Şekerbank

Hasat Döneminde Geri Ödemeli Kredi

Türkiye’de çoğu çiftçi tarafından aylık gelirin sabit olmaması ve yılın sadece hasat döneminde toplu paraya ulaşılıyor olması, kredileri de şekillendirmiştir. Ekim döneminde yapılacak olan kredi başvurusuyla birlikte, müşteriler için %0 faiz oranıyla verilen krediler de alınabiliyor. Özel bankaların tüm çiftçilerin talep edebilecekleri şekilde belirledikleri düşük faiz oranlarına ek olarak, geri ödeme planları da yoğun ilgi görüyor. ÇKS ile kredi veren bankalar vade planlamalarını müşterilerine göre yapabiliyor.


Bankaların farklı vadelerde geri ödeme olanağını, yıllık veya 3 – 5 – 7 aylık aralıklarla bankalarla yapacağınız görüşmelerde değerlendirebilirsiniz. Genellikle Eylül ve Ekim aylarında hasat yapılan Türkiye’de özellikle çiftçiler tarafından yıllık 1 ödeme vadesiyle kredi başvurusunda bulunulabiliyor. Normalde aylık 2.000 TL ödeme yapacak olan çiftçi, yılda bir kez yapmak istediği taktirde, 12 aylık ödemeyi tek seferde yapabiliyor. Bu sayede çiftçilerin kazanç dönemlerine uygun şekilde bankalar da planlamalarını sorun yaşanmaması amacıyla düzenliyor.

Benzer İçerik  Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar, Ev Hanımlarına Kredi

Hibe Krediler Hangi Bankadan Alınır?

Devlet destekli olarak kredi almak istediğiniz taktirde, hibeyi direkt olarak T.C. Ziraat Bankası şubelerine yapacağınız başvurularla alabilirsiniz. Diğer bankalar, kendi çiftçi kredisi kampanyalarını müşterilerinin kullanımına sunuyorlar. Devletin çiftçiler için 2019 yılına özel olarak belirlediği desteğin tutarı 30 bin Türk Lirası olarak duyurulmuştur. Yeni hibe kampanyalarından yararlanarak çiftçiliğinizi devlet desteğiyle sürdürmeniz için 2020 yılında yeni kampanyalar kullanıma sunuluyor.

Ziraat Bankası çiftçi kredi hesaplama olanaklarıyla birlikte, yıl içerisinde alınacak tüm kedi çeşitlerinde geri ödemenin nasıl yapılacağı belirleniyor. Yılda her ay düzenli olarak geri ödeme yapabileceğiniz gibi, hasat döneminde toplu olarak, vade düzenlemelerine uygun ödeme planları belirleyebilirsiniz. Ziraat Bankası, çiftçiler için sunduğu kampanyalar için özel bankalarda olduğu gibi kişilere göre vade planlamasına olanak sağlıyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM