Bankalar – Kredi Başvurusu – Kredi Hesaplama – Faiz Oranları – Kredi

Elektrik Üretiminde Rekor Düşüş

24.04.2020
349
Elektrik Üretiminde Rekor Düşüş

Santraller Alarm Veriyor

Elektrik Üreticileri Dernek Başkanı Cem Aşık bu ay için elektrik talebinde yüzde yirmi azalma beklediklerini ve yaşanan süreçten en fazla etkilenen sektörün doğalgaz santralları olduğunu söyledi. Aşık Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada korona virüse karşı alınan tedbirlerin ekonomide ki hareketliliği azaltması nedeni ile elektrik talebinde bir gerileme yaşandığını bunun da üretimde düşüşe neden olduğunu belirtti.

Süreçten En Fazla Etkilenen Doğalgaz Santralleri Oldu

Talepteki bu daralma karşısında doğalgaz santrallerinde kapasite kullanım oranlarının düştüğüne dikkat çeken Elektrik Üreticileri Dernek Başkanı Cem Aşık açıklamasında şunları söyledi; “korona virüs sürecinden en fazla etkilenen doğalgaz santralleri oldu, santraller artık alarm veriyor, santrallerde kapasite kullanım oranlarında nisan ayında yüzde yedi düşüş yaşandı.

Düşüş Tarihi Seviyede

Bu oran geçen yılın aynı ayına göre yüzde on daha gerilediğini gösteriyor, düşüş tarihi bir seviye. 23 Mart tarihinden itibaren elektrik talebinde bir azalma yaşanmaya başlandı, sokağa çıkma yasağı olan günlerde 2016 yılının da çok altında talep azalması yaşanıyor. Talepteki azalmanın Mayıs ayında yüzde on yedi, haziran ayında ise yüzde dört olması beklentisi içindeyiz.


Hükümet Bu Konuda Acil Bir Tedbir Almalı

Ancak mayıs ayı ortasında sanayide özellikle otomotiv sektöründe bir hareketlilik bekliyoruz ama diğer yandan şu an da arz fazlamız var, spot piyasada fiyatlar baskı altında, tüketimde ki düşüşün etkisi ile sorun derinleşerek piyasada dengesiz elektrik fiyatları oluşmasına neden oldu. Düşük fiyatlar şirketlerin operasyonel kar yaratmada zorluk yaşamasına sebep oluyor ve dolayısı ile etki kredi ödemelerine de yansıyor, dolarda yaşanan yükselme de sorunların azalmasına engel kısacası hükümetin bu konuda acil bir tedbir alması gerektiğini düşünüyoruz.

Santrallerin Sabit Maliyetleri Azaltılmalı

Santrallerin sabit maliyetlerinin azaltılması, kamu şirketlerine karşı santraller tarafından verilen bazı yükümlülüklerinin esnetilmesi ya da ertelenmesi şu anda kapasitesinin altında çalışan hatta hiç çalışamayan santraller için bir tedbir ve kolaylık olacaktır. Hali hazırda hidroelektrik ve rüzgâr santralleri doğalgaz santrallerine göre daha yoğun çalışıyor çoğu günlerde üretimden ciddi oranlarda pay alıyorlar.”

Benzer İçerik  En Önemli Sorun İşsizlik Olacak
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.