Elektrik Üretiminde Rekor Düşüş -

Elektrik Üretiminde Rekor Düşüş

Anasayfa > Son Dakika > Elektrik Üretiminde Rekor Düşüş
24 Nisan 2020
864 okunma
Elektrik Üretiminde Rekor Düşüş

Santraller Alarm Veriyor

Elektrik Üreticileri Dernek Başkanı Cem Aşık bu ay için elektrik talebinde yüzde yirmi azalma beklediklerini ve yaşanan süreçten en fazla etkilenen sektörün doğalgaz santralları olduğunu söyledi. Aşık Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada korona virüse karşı alınan tedbirlerin ekonomide ki hareketliliği azaltması nedeni ile elektrik talebinde bir gerileme yaşandığını bunun da üretimde düşüşe neden olduğunu belirtti.

Süreçten En Fazla Etkilenen Doğalgaz Santralleri Oldu

Talepteki bu daralma karşısında doğalgaz santrallerinde kapasite kullanım oranlarının düştüğüne dikkat çeken Elektrik Üreticileri Dernek Başkanı Cem Aşık açıklamasında şunları söyledi; “korona virüs sürecinden en fazla etkilenen doğalgaz santralleri oldu, santraller artık alarm veriyor, santrallerde kapasite kullanım oranlarında nisan ayında yüzde yedi düşüş yaşandı.

Düşüş Tarihi Seviyede

Bu oran geçen yılın aynı ayına göre yüzde on daha gerilediğini gösteriyor, düşüş tarihi bir seviye. 23 Mart tarihinden itibaren elektrik talebinde bir azalma yaşanmaya başlandı, sokağa çıkma yasağı olan günlerde çok altında talep azalması yaşanıyor. Talepteki azalmanın Mayıs ayında yüzde on yedi, haziran ayında ise yüzde dört olması beklentisi içindeyiz.


Hükümet Bu Konuda Acil Bir Tedbir Almalı

Ancak mayıs ayı ortasında sanayide özellikle otomotiv sektöründe bir hareketlilik bekliyoruz ama diğer yandan şu an da arz fazlamız var, spot piyasada fiyatlar baskı altında, tüketimde ki düşüşün etkisi ile sorun derinleşerek piyasada dengesiz elektrik fiyatları oluşmasına neden oldu. Düşük fiyatlar şirketlerin operasyonel kar yaratmada zorluk yaşamasına sebep oluyor ve dolayısı ile etki kredi ödemelerine de yansıyor, dolarda yaşanan yükselme de sorunların azalmasına engel kısacası hükümetin bu konuda acil bir tedbir alması gerektiğini düşünüyoruz.

Benzer İçerik  Pandemi Sonrası Süreci Çok İyi Yönetmeliyiz

Santrallerin Sabit Maliyetleri Azaltılmalı

Santrallerin sabit maliyetlerinin azaltılması, kamu şirketlerine karşı santraller tarafından verilen bazı yükümlülüklerinin esnetilmesi ya da ertelenmesi şu anda kapasitesinin altında çalışan hatta hiç çalışamayan santraller için bir tedbir ve kolaylık olacaktır. Hali hazırda hidroelektrik ve rüzgâr santralleri doğalgaz santrallerine göre daha yoğun çalışıyor çoğu günlerde üretimden ciddi oranlarda pay alıyorlar.”

İlginizi Çekebilir;

Uygun Faizli Konut Kredisi, Konut Kredisi En Uygun

Arsa İpotekli Kredi Veren Bankalar, ARSA İPOTEĞİ KARŞILIĞI TAKSİTLİ İHTİYAÇ KREDİSİ

AVM’ler Açılıyor Ama Eskisi Gibi Değil

Küresel Enerji Sektörü Değişiyor

Ek Küresel Yenilenebilir Enerji Kapasitesi Düştü