Dünya Ekonomisinden Etkilenmeye Başladık -

Dünya Ekonomisinden Etkilenmeye Başladık

Anasayfa > Son Dakika > Dünya Ekonomisinden Etkilenmeye Başladık
23 Nisan 2020
649 okunma
Dünya Ekonomisinden Etkilenmeye Başladık

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank gelecek dönemde ekonominin derin ve uzun soluklu bir durgunluk yaşayacağını söyledi. 1930’lu yıllardan sonra ilk kez tüm ülkeleri etkisi altına alan bir kriz yaşandığını ifade eden Bakan Varank tedavi yöntemleri çerçevesinde bu sürecin bir şok olarak atlatılabileceğinin vurgusunu yaptı.

Olağanüstü Bir Dönem İçindeyiz

50 yılı aşan süredir artan dünya ekonomisinde ki hareketin bir salgın ile alt üst olduğunun altını çizen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tüm dünya ülkelerinde ekonomiler, dış ticaretler, turizm, iş gücü gibi birçok konuda ciddi yaralar alındı, arz ve talep açısından olağanüstü bir dönem içindeyiz, bu gelişmelerin ülkemiz üzerinde de etkileri hissedilmeye başladı” dedi.

Ülke Olarak Ayakta Dimdik Durduk Duruyoruz

Türkiye’nin dış ticaret ve üretim göstergelerinde güçlü bir görünüm olduğunu hatırlatan Bakan Mustafa Varank dış şok ile ülkenin dış ticaret ve üretimde daralmalar yaşamaya başladığını ifade etti. Eğitimden sağlık sektörüne, istihdamdan sosyal desteklemelere kadar birçok konuda hükümetin sağladığı desteklemeler ile vatandaşın yanında yer aldığını anlatan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank “salgın sürecinde birçok ülke sağlık ekipmanı konusunda yetersiz kaldı ama biz ülke olarak ayakta dimdik durduk duruyoruz.


Emekçi Ve Üreticinin Haklarını Gözetmeye Çalıştık

14 gün gibi kısa bir sürede kendi solunum cihazımızı üretmeye başladık, geçmiş dönemlerde izlediğimiz politika ve yapılan yatırımlar sayesinde bu zor dönemde yolumuz aydınlanmış oldu. Hedefe odaklandığımızda güçlerimizi birleştirdiğimizde bizim ülke olarak aşamayacağımız sorun yok. Bakanlık olarak tüm paydaşlarımız ile salgın başladığı ilk günden bu yana sürekli iletişim halinde olduk, emekçi ve üreticinin haklarını gözetmeye çalıştık, sanayicimizin çalışmasına devam etmesi konusunda destek olduk.

Benzer İçerik  Sağlık Krizi Gıda Krizine Mi Dönüyor

Bayram Sonrası Normal Şartlara Döneceğimize İnanıyorum

Bu süreçten en az hasarla çıkmak için ne gerekli ise onu yaptık, Ramazan ayı boyunca da tedbirlerimizi sürdüreceğiz ancak halkımızın da Bilim Kurulu ve ilgili bakanlıklarımızın uyarılarına dikkat etmesini ve evlerinde kalmalarını istiyoruz. Bayram sonrası ülkemizin normal şartlara döneceğine inanıyorum bunun için hep birlikte kurallara uymamız gerekli” dedi.

İlginizi Çekebilir;

Devlet Desteği Hayvancılık, Devlet Destekli Büyükbaş Küçükbaş Hayvancılık Teşvikleri Nelerdir

Temmuz Ayında SGK’dan Çift Ödeme

Ücretsiz İzin

Dünya Bankasından Türkiye’ye 100 Milyon Dolarlık Kredi

Türkiye’nin Kaynak İhtiyacı Artıyor