Belediye Maddi Yardım Başvurusu 2022-2023 | e-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi

Belediye Maddi Yardım Başvurusu 2022-2023 | e-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi

Belediye maddi yardım başvurusu, belediye maddi yardımı nedir, belediye maddi yardımı kimlere verilir, hangi belediyeler maddi yardım yapar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi korona virüs yardımı, Ankara Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımları, İzmir Büyükşehir Belediyesi maddi yardımla, Bursa Büyükşehir Belediyesi maddi yardımları, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi maddi yardım belediyelerin vatandaşlara sağladığı diğer yardımlar…

Anasayfa > Devlet Desteği > Belediye Maddi Yardım Başvurusu 2022-2023 | e-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi
28 Aralık 2020
880 okunma
Belediye Maddi Yardım Başvurusu 2022-2023 | e-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi

Günümüzde ne yazık ki pek çok kişilik Korona virüs hastalığı nedeniyle çalıştıkları işlerinden olmuştur. Bu nedenle pek çok kişi yeni iş aramakta ve süreç içerisinde sosyal yardıma ihtiyaç duymaktadır. Neyse ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti sosyal bir devlet olduğu için belediyeler kanalı ile sık sık vatandaşlara yardımda bulunur. Bunun için tek yapmanız gereken yaşadığınız şehrin belediyesi tarafından yapılan yardımlar hakkında bilgi almak olur. Biz de sizin için araştırdık ve belediye maddi yardım başvurusu 2022-2023 konusunda merak edilen bütün sorulara bu içerikte cevap verdik.

Belediye Maddi Yardımı Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti anayasada da belirtildiği gibi sosyal bir devlet olduğundan ihtiyaç duyan vatandaşlarına çeşitli yardımlarda bulunur. Bunun için kimi zaman nakti kimi zaman da erzak gibi yöntemleri tercih eder. Söz konusu bu yardımlar ise çoğunlukla belediyeler aracılığı ile gerçekleşir. Hazineden para alan belediyeler ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım etmek için bu paradan belirli bir bütçe ayırır. Bu sayede ihtiyaç duyan vatandaşların yardımına yine vatandaşlardan alınan vergiler ile yardımcı olunur.

Belediye Maddi Yardımı Kimlere Verilir?

Belediyelerin yapacağı maddi veya erzak yardımlarını alabilmek için belirli şartlar bulunur. Bunlardan ilki kesinlikle ihtiyaç sahibi olma ve muhtaçlık durumu yaşama olarak karşımıza çıkar. Nitekim ihtiyaç duyan insanların alacağı bu paralar onların şu an bulundukları ekonomik koşulu iyileştirmeyi amaçladığı için aranan ilk şart bu olur. Bir diğer şart ise pek çok belediyede uygulandığı gibi başvuran kişinin sigortası olmama olarak öne çıkar. Bir başka deyişle belediyenin yapacağı maddi yardımlara başvuran kişilerin herhangi bir işte çalışmaması ve sosyal güvencesinin bulunmaması gerekir. Öne çıkan bir diğer şart ise başvuruyu yapan kişinin geliri asgari ücretin altında olması olur. Ayrıca engelli ve yetim çocuklar belediyenin yapacağı maddi yardımlara başvuruda bulunursa muhtemelen olumlu olarak değerlendirilir. Çeşitli doğal afetler nedeniyle ekonomik olarak sıkıntıya uğramış vatandaşlarda belediyenin yapacağı maddi yardımlardan faydalanabilir. Ayrıca ailesini kaybetmiş ve anne babası ayrı olan öğrenciler belediyenin yapacağı maddi yardımlardan faydalanabilir. Belediye maddi yardım başvurusu 2022-2023 şartlarını özetleyecek olursak;

 • Asgari ücretin altında gelir
 • Sosyal güvenliğin bulunmaması
 • Anne baba ayrı olma
 • Ailesini kaybetme
 • Herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmama
 • Doğal afetlerden zarar görme
 • Engelli veya yetim olma olur.
Benzer İçerik  IPARD Projesi 2022-2023, IPARD Programı Yönetim Otoritesi

Hangi Belediyeler Maddi Yardım Yapar?

Aradığınız bütün soruların cevabını bu içerikte bulabilmeniz için maddi yardım yapan belediyeler konusuna da yer vermek istedik. Genellikle Türkiye’de bulunan bütün belediyeler vatandaşlara çeşitli konularda yardımda bulunur. Bu kimi zaman maddi yardımlar olurken yine zamandır gıda veya erzak yardımı olarak karşımıza çıkar. Aşağıda bu içerik yazıldığı andan itibaren güncel olay yardımlara ulaşabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Korona Virüs Yardımı 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Türkiye genelinde en fazla yardım yapan belediyelerden birisi olarak bizleri karşılar. Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu korona virüs olayından itibaren birçok sosyal yardımı başlatmıştır. Bu yardımlar ise gıda kolisi ve sağlık çalışanlarına ücretsiz konaklama olur. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahiplerine yardımcı olabilmek için alışveriş yapabilecekleri bir yardım kartı verir. Birçok alışveriş merkezinde geçerli olan bu alışveriş kartına her ay para yüklenerek ihtiyaç sahiplerine yardımcı olunur.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları

Belediye maddi yardım başvurusu 2022-2023 konusunda vatandaşlara yardım eden bir diğer belediye ise Ankara Büyükşehir Belediyesi olur. Nakit olarak sağlanan bu yardımlar hane bazlı olarak verilir. Bir başka deyişle bir hane içerisinde birden fazla kişi bu sosyal yardımdan faydalanamaz. Ayrıca korona virüs zamanında yapılan sosyal yardımdan faydalanan kişiler de Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yapacağı yardımdan faydalanamaz. Diğer yandan korona virüs önlemleri dahilinde verilen herhangi bir yardımdan faydalanan kişilerin başvuruları kabul edilmez. Daha detaylı bilgi alabilmek ve başvuru yapmak için tek yapmanız gereken https://forms.ankara.bel.tr/65-yas-ustu-vatandas-ihtiyac-talep-formu  adresine giriş yapmaktır. Burada yer alan formu doldurup onayladıktan sonra başvurunuz belediyeye incelenmek üzere iletilir.


İzmir Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardımlar

İzmir Büyükşehir Belediyesi de vatandaşlara maddi yardımda bulunan belediyeler arasında yer alır. Korona virüsten dolayı işini kaybedenler, sosyal yardıma ihtiyaç duyanlar, yeterli geliri olmayanlar ve ihtiyaç sahibi kişiler bu maddi destekten faydalanabilir. Tek yapmanız gereken 0232 293 1702 numaralı telefonu aramak ve daha fazla bilgi almak olur. Eğer başvuruyu bizzat yapmak isterseniz de Buca ilçesinde bulunan Gürçeşme huzurevine veya Konak katlı otoparkının altında bulunan bürolara gidebilirsiniz.

Benzer İçerik  Kaz Yetiştiriciliği Devlet Desteği Nasıl Alınır?, Kaz yetiştiriciliği için ne yapmam gerekiyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardımları

Belediye maddi yardım başvurusu 2022-2023 kapsamında yer alan bir diğer belediye ise Bursa Büyükşehir olur. Bursa Belediyesi tarafından yapılan yardımlar ise;

 • Psikolojik destek
 • Temel Gıda ve hijyen Kulesi
 • Su faturası indirimi
 • Kart 16 desteği
 • Sıcak yiyecek yardımı olur.

Yardımlardan faydalanabilmek için Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal yardım bürosuna bizzat başvuruda bulunabilir ve daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de hem korona virüsten önce hem de sonrasında vatandaşlara sosyal yardımda bulunan belediyeler arasında yer alır. Şu an halihazırda gıda kolisi, erzak, yakacak, kira, su faturası indirimi ve sağlık çalışanlarına ücretsiz konaklama gibi imkanlar olur. Kocaeli belediye maddi yardım başvurusu 2022-2023  için bizzat belediyenin sosyal yardım bürosuna başvurabilirsiniz.

Belediyelerin Vatandaşlara Sağladığı Diğer Yardımlar

Sosyal yardım alabilmek için gerekli olan bütün şartları taşıyorsanız başvuruda bulunup maddi yardım talep edebilirsiniz. Eğer belediyelerin istedikleri şartları halihazırda taşıyorsanız bu yardımlar sizlere yapılır. Ancak diğer yandan bakacak olursak belediyeler sadece maddi yardım yapmaz. Pek çok alanda vatandaşların yanında olan belediyeler nakit yardımı dışında aşağıdaki yardımlarda da bulunur.

1- Erzak Yardımı: Erzak yardımı pek çok belediye tarafından ihtiyaç sahiplerine uygulanan yardım çeşitlerinden birisidir. Erzak yardımları genellikle ihtiyaç sahibi olan ve geliri asgari ücretin de altında olan muhtaç kişilere yapılır. Bulunduğunuz belediyeye erzak yardımı başvurusunda bulunursanız şartları taşıdığınız takdirde olumlu yanıt alabilirsiniz.

2- Giyecek Yardımı: Belediyeler tarafından vatandaşlara verilen bir diğer yardım çeşidi ise yiyecek yardımı olur. Bu yardımdan faydalanabilmek için belediyenin belirlemiş olduğu şartları yerine getirmeniz gereklidir. Bu şartları genellikle bizim de yukarıda bahsettiğimiz gibi ihtiyaç sahibi olan, asgari ücretin altında geliri bulunan ve herhangi bir sosyal yardımdan faydalanmayan kişiler olur.

Benzer İçerik  İş Arayan Kayıt Belgesi Nasıl Alınır?, İŞKUR 2022-2023 İş kayıt belgesi nasıl çıkartılır?

3- Yakacak ve Barınma Yardımı: Yakacak ve barınma yardımı pek çok belediye tarafından verilen desteklerden birisi olarak karşımıza çıkar. Sizin de bildiğiniz gibi günümüzde insanlar özellikle kış vakitlerinde evlerini ısıtabilmek için yakacağa ihtiyaç duyar. Neredeyse bütün belediyeler de hem vatandaşların kötü koşullarda yaşamaları hem de sağlık durumlarının olumsuz bir şekilde etkilenmemesi için yakacak yardımında bulunur. Ayrıca barınacak yeri olmayan kişiler için de belediyeler tarafından maddi destek, kira yardımı veya lojmanlarda konaklama gibi imkanlar verilebilir.

4- Eğitim Yardımı: Belediyeler tarafından sıkça verilen ve pek çok öğrencinin faydalandığı yardımlardan birisi ise eğitim yardımları olur. Her yaştan öğrenci için verilen bir yardımlar ihtiyaç sahibi kişilerin eğitimlerine devam etmesini amaçlar.

İlginizi Çekebilir;

Ağrı Tutak İlçe Belediyesi Personel Alımı, Başvuru Şartları

2021 Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır | Maddi Yardım İçin Gerekenler

Fakir Ailelere Devlet Yardımı Nasıl Alınır?, Geliri Olmayanlar için Devlet Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kira Yardımı Nasıl Alınır?, Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Maddi Yardım Yapan Kişiler Ve Şirketler, Maddi Yardım Yapan Kurum ve Kuruluşlar Nelerdir