Ağrı Tutak İlçe Belediyesi Personel Alımı, Başvuru Şartları -

Ağrı Tutak İlçe Belediyesi Personel Alımı, Başvuru Şartları

Anasayfa > Personel Alımı > Ağrı Tutak İlçe Belediyesi Personel Alımı, Başvuru Şartları
06 Kasım 2018
727 okunma
Ağrı Tutak İlçe Belediyesi Personel Alımı, Başvuru Şartları

Ağrı Tutak İlçe Belediyesi işçi alım ilanı ile alakalı detayları gözden geçirmek için kişiler ilk olarak www.tutak.bel.tr adresi üzerinden gerekli bilgileri elde edebilirsiniz. Sözleşmeli ya da kadrolu olmak üzere bütün kadro bilgileri hakkında bu adres üzerinden bilgi alabilirsiniz. Başvuracağınız kadroya göre ilçe belediyesine teslim etmeniz gereken evraklar da değişim arz etmektedir.

Personel Alımı Hangi Aralıklar ile Gerçekleştirilmektedir?

Tutak İlçe Belediyesi personel alımı kapsamında senede iki defa olmak üzere ilan açılmaktadır. Açılan ilanlar ile alakalı temel detay adli kaydı olan kişilerin kesinlikle bu karoya başvuramamasıdır. Dönemsel olarak bazı belediyeler adli mahkumların da hayata kazandırılması için ayrıca kadrolar açmaktadır.

Personel alımları sırasında bu koşula uyum sağlamak adına adli sicil kaydınızı güncel olarak belediyeye sunmanız gerekir. Ancak bu şekilde ön elemeyi geçme imkanını da elde edebilirsiniz. Adli sicil kaydının yanı sıra kişilerin güvenlik tahkikatına da tabi oldukları ayrıca belirtilmelidir.

Belediye Hangi Belgeleri Talep Etmektedir?

Ağrı Tutak Belediyesi işçi alımı ne zaman gerçekleşecek konu başlığı altında kişilerin vermeleri gereken bilgiler arasında şu bilgiler bulunmaktadır;


  • Adli sicil kaydı, İkametgah adresi
  • Diploma bilgileri, Sertifika bilgileri
  • TC kimlik belgesi fotokopisi

Bu belgeleri belediyeye elden teslim etmelisiniz. Belediyeler dönem dönem kargo ile belge gönderimine de izin vermektedir. Güncellik arz etmesi gereken belgelerin en geç son 3 aya ait olması gerekir.

Belediye İletişim Bilgileri Nelerdir?

Ağrı Tutak İlçe Belediyesi sözleşmeli personel ilanı ile alakalı detaylı bilgi almak isteyen kişiler şu telefon numarasını kullanabilir; 4724112003. Ek olarak bir yazışma yapmanız gerekirse kullanmanız gereken faks numarası ise 4724112176dır. E-mail ile bu belediye yetkililerine erişmek isterseniz tutakbelediyesi@gmail.com adresini kullanabilirsiniz.

Benzer İçerik  Başmakçı İlçe Belediyesi Personel Alımı, Başvuru Şartları

İlginizi Çekebilir;

Ağrı Büyükşehir Belediyesi Personel Alımı, Başvuru Şartları

Halkbank OGS (Otomatik Geçiş Sistemi), halkbank ogs bakiye öğrenme

Ağrı Hamur İlçe Belediyesi Personel Alımı, Başvuru Şartları

Ağrı Patnos İlçe Belediyesi Personel Alımı, Başvuru Şartları

Çanakkale Büyükşehir Belediyesi Personel Alımı, Başvuru Şartları